Basket League: Δοκιμασία στο Αλεξάνδρειο για το αήττητο Περιστέρι

Ο Άρης απειλεί το αήττητο Περιστέρι στον πρώτο αγώνα της ημέρας για την 6η αγωνιστική της Basket League (18/11, 17:00). Όλα τα ματς της ημέρας σε Α2, Β’ - Γ’ Εθνική και Α2 Γυναικών.

Στο Αλεξάνδρειο θα δοκιμαστεί αυτή την εβδομάδα η ομάδα-έκπληξη των πρώτων πέντε αγωνιστικών στην Basket League. Ο λόγος φυσικά για το Περιστέρι, το οποίο θα τεστάρει τις δυνάμεις του σήμερα στην Θεσσαλονίκη απέναντι στον Άρη (18/11, 17:00), σε ένα γήπεδο όπου δεν έχει κερδίσει αγώνα από την σεζόν 2010-11.

Ο Άρης έχει κερδίσει 21 από τους 40 αγώνες που έχουν δώσει στο παρελθόν οι δύο ομάδες, με το σκορ στις αναμετρήσεις που διεξήχθησαν στο Αλεξάνδρειο να είναι 15-4 υπέρ των γηπεδούχων. Η παράδοση, βέβαια, δεν παίζει μπάσκετ και σίγουρα δεν θα βοηθήσει την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, η οποία ακόμα ψάχνει την πρώτη φετινή νίκη της εντός έδρας, όπου μετράει μέχρι στιγμής δύο ήττες σε ισάριθμα ματς.

Από εκεί και πέρα, αγωνιστική δράση υπάρχει σήμερα σε άλλες τέσσερις εθνικές κατηγορίες και συγκεκριμένα σε Α2, Β’ - Γ’ Εθνική και Α2 Γυναικών. Στην Α2 η Καβάλα θα υποδεχτεί τον Ιωνικό Νίκαιας, που μόλις την περασμένη εβδομάδα έλυσε την συνεργασία του με τον προπονητή Μάριο Γούναρη, ενώ στην Β’ Εθνική δεσπόζουν το αθηναϊκό ντέρμπι από τα παλιά (Παπάγος - Παγκράτι) στον νότιο όμιλο και οι αναμετρήσεις Μαχητές Πειραματικού Πεύκων - Ίκαροι Σερρών και Νίκη Βόλου - Φάρσαλα στον βόρειο.

Ντέρμπι κορυφής υπάρχουν πάντως και στην Γ’ Εθνική. Στον 1ο όμιλο θα κοντραριστούν η Μεγαρίδα και ο Ιωνικός Ν.Φ. (δύο από τις τρεις αήττητες ομάδες του ομίλου), την ώρα που οι επίσης αήττητοι Δόξα Λευκάδας και ΠΑΣ Γιάννινα θα αναμετρηθούν στον 3ο. Στον 2ο όμιλο το ματς που ξεχωρίζει είναι το Μελίσσια - ΕΦΑΟΖ, ενώ στον 4ο θα τεθούν αντιμέτωπες οι τέσσερις από τις πρώτες έξι ομάδες της βαθμολογίας, η Ευκαρπία με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς και ο Πολύγυρος με το ΔΕΚΑ. Τέλος, ο αγώνας Αγ. Παρασκευή - Κρόνος Αγ. Δημητρίου ξεχωρίζει στην Α2 Γυναικών.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας (18/11):

BASKET LEAGUE

(6η αγωνιστική)

Αλεξάνδρειο 17:00 Άρης - Περιστέρι (Σώμος-Διαμαντής-Πιτσίλκας)

ΟΑΚΑ 18:00 Παναθηναίκός - Ολυμπιακός (Αναστόπουλος Π.-Κορομηλάς-Πουρσανίδης Γ.)

Α2

(6η αγωνιστική)

"Αλ. Δημόγλου" 17:00 Καβάλα - Ιωνικός Νίκαιας (Συμεωνίδης-Τζίμα-Ζαχαρής)

Β' ΕΘΝΙΚΗ

(6η αγωνιστική)

1ος όμιλος

1ο Μάνδρας 17:00 Μανδραϊκός - Πρωτέας Βούλας (Ουσταμπασίδης-Σκαλτσής)

Ναυπλίου 17:00 Οίακας Ναυπλίου - Πεντέλη (Νάστος-Τσιμπούρης)

Κορίνθου 17:00 ΚΑΟ Κορίνθου - Γλαύκος (Μαντήλας-Σταθόπουλος)

Παπάγου 17:00 Παπάγος - Παγκράτι (Ζακεστίδης-Φασόλης)

Δαΐς 17:00 Δούκας - Ένωση Ιλίου (Τσαχάκης-Μαραμής)

2ο Ελευσίνας 17:00 Πανελευσινιακός - Δάφνη Δαφνίου (Καλογερόπουλος Φ.-Κοτσώνης)

Στρέφη 17:00 Τρίτωνας - Πανερυθραϊκός (Τσολάκος-Σπυρόπουλος)

Εσπέρου 17:00 Έσπερος - Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Καραβίτης-Παπαδόπουλος Χρ.)

2ος όμιλος

Χαλκιοπούλειο 17:00 Έσπερος Λαμίας - ΧΑΝΘ (Καλογερόπουλος-Τσουμαχίδης)

Αρναίας 17:00 Στρατώνι - Γέφυρα (Φακίτσας-Γερακίνης)

Νεάπολης 17:00 Μακεδονικός - Αγρίνιο (Δημάδης-Χατζηχαρίσης)

Ν. Ιωνίας 17:00 Νίκη Βόλου - Φάρσαλα (Θεοδώρου-Τσιρτσιμάλης)

Πεύκων 17:00 Μαχητές Πειραματικού Πεύκων -Ίκαροι Σερρών (Παπαγερίδης-Παπαγεωργίου)

Χαλκηδόνας 17:00 Χαλκηδόνα - Ελευθερούπολη (Ταρενίδης Κ.-Ντόγκας)

Λαγκαδά 17:00 Ερμής Λαγκαδά - Ανατόλια (Σιμητόπουλος-Τζιοπάνος Ν.)

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

(5η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Τέντα 17:00 Καλαμάτα - Πέρα (Λεκατσάς-Μαρινάκης)

Κάτω Αχαγιάς 17:00 Αχαγιά 82 - Έσπερος ΑΟΠΑ (Μακρόπουλος-Ασλανίδης)

"Α. Φώτσης" 17:00 Ηλυσιακός - ΑΕ Ν. Κηφισιάς (Πολυχρόνης-Λύρας)

Ληξουρίου 14:00 Νέο Ληξούριο - Άρης Νίκαιας (Κυριακόπουλος-Μπακετέα)

"Στ. Βενέτης" 19:30 Αιγάλεω - Ακράτα (Χριστινάκης-Χατζημάρκος)

"Αλ. Σάλτας" 17:00 Μεγαρίδα - Ιωνικός Ν.Φ. (Ραχιώτης-Αποστολίδης)

Αιγίου 17:00 Κεραυνός Αιγίου - Λέοντας 2014 (Ντάνος-Καββαδάς)

2ος όμιλος

Κοντόπευκου 17:00 ΚΑΠ - Έξω Παναγίτσα (Μαρίγλη-Ξυλάς)

Δύο Αοράκια 17:00 ΟΦΗ - Δειλινό (Καρανικόλα Αλ.-Σκανδαλάκης)

ΣΕΦ (βοηθητικό) 17:00 Ίκαρος Ν. Σμύρνης - Ερμής Σχηματαρίου (Σοφιανόπουλος-Λεβεντάκος)

Ραφήνας 17:00 Αργοναύτης - Κορωπί (Ζιώγας-Κούλης Χαρ.)

Μελισσίων 17:00 Μελίσσια - ΕΦΑΟΖ (Αντωνιάδης-Βελέντζας)

Χίου 16:00 Βούρειος - Άρης Θήβας (Ροδίτης-Γεράνιος)

Καλλιθέας Ρόδου 13:00 Καλλιθέα - Λοκρός Αταλάντης (Αυγερινός-Τηγάνης)

3ος όμιλος

"Δ. Βικέλας" 17:00 Βέροια - Εύαθλος Μακ. (Γαζέτας-Τζιοπάνος Γ.)

Βλαχάβειο 17:00 Καλαμπάκα - Μαντουλίδης (Σαρακενίδης-Χατζημπαλίδης)

Μελίκης 17:00 Μελίκη - Ολυμπιακός Βόλου (Σιταρίδης-Δέλλας)

Ιωαννίνων (Ν) 17:00 ΑΓΣ Ιωαννίνων - Ίκαροι Τρικάλων (Παπανικολάου-Λυγουρας)

Παλαμά 17:00 Τιτάνες Παλαμά - Πρωτέας Γρεβενών (Πράττος-Σελεβός)

Λευκάδας 17:00 Δόξα Λευκάδας - ΠΑΣ Γιάννινα (Τσιαπλής-Κατωτικίδης)

4ος όμιλος

ΜΕΝΤ 17:00 ΜΕΝΤ - Μακαμπή (Αγραφιώτης Ιωάν.-Βασιλόπουλος)

Σίνδου 18:00 Αστέρας Σίνδου - Ασπίδα Ξάνθης (Χρυσάφης-Χατζηκώστας)

Πολύγυρου 18:00 Πολύγυρος - Δέκα (Ελευθεριάδης-Λαδάς)

"Μ. Γκράτσιος" 18:00 ΒΑΟ - Ν. Μουδανιά Γιαννούλης Αν.-Νέδογλου)

Κομοτηνής 18:00 Κομοτηνή - Αίας Ευόσμου (Μπακάλης-Ζαχαριάδης)

Περαίας 18:00 Ζέφυρος 02 - Λεύκιππος Ξάνθης (Παζώλης-Κοντογιάννης)

Ευκαρπίας 17:00 Ευκαρπία - Απόλλωνας Καλαμαριάς (Λουλουδιάδης-Γραικός)

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

(4η αγωνιστική)

1ος όμιλος

Ζωγράφου 17:00 ΕΦΑΟΖ - Αρκάδι (Χαϊνά-Καραμπιτσάκος)

Μελισσίων 14:30 ΚΑΟ Μελισσίων - Πελασγός (Μαρουδιάς-Λάμπος)

Υμηττού 18:00 Αμύντας - Τερψιθέα (Καλογριάς-Γιαννακόπουλος)

"Π. Νικολαΐδης" 17:30 Φάρος - Ηλιούπολη (Αγγελής-Αναστασόπουλος)

Κοντόπευκου 19:30 Αγ. Παρασκευή - Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Λαζόγκα-Κούλης Κ.)

2ος όμιλος

Νεάπολης 14:00 Ολύμπια ΓΣ Λάρισας - Τιτάνες Δράμας (Τσάλλας-Μπουγλος)

ΚΓ Ιωαννίνων (Ν) 14:00 ΠΑΣ Γιάννινα - Απόλλωνας Καλαμαριάς (Γκέκας-Δημουλάς)

Ν. Ρύσιου 13:00 Αναγέννηση Ν.Ρ. - Πανσερραϊκός (Τοπαλίδης-Παπαδόπολος Γρ.)

ΣΣ Κατερίνης 13:00 Πιερικός Αρχέλαος - Παναθλητικός (Γιατρόπουλος-Γκαρτζονίκας)

Μαντουλίδη 12:00 Αστέρας Ιπποδρομίου - Άρης (Αναστασιάδης-Θρασυβουλίδης)

Πυλαίας 13:30 Πυλαία - Ολυμπιακός Βόλου (Ισιγώνης-Λάλλα)

Photo credits: Eurokinissi

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

Ακολουθήσαμε τον βουλευτή Φθιώτιδας του ΣΥΡΙΖΑ, Γιάννη Σαρακιώτη, και είδαμε τι πραγματικά σημαίνει να είσαι βουλευτής στην Ελλάδα του 2018.

Τα νέα σπουδαία μπέργκερ που πρέπει να δοκιμάσεις στην Αθήνα

Οι γιορτές ήρθαν και μας έφεραν δώρο νέα spots για μπέργκερ, πίτσα και brunch.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ