STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΑΕΚ - Ρέθυμνο 82-62: Εικοσάρα στο ρελαντί

Με τον Βινς Χάντερ σε νέο ρεσιτάλ, η ΑΕΚ επικράτησε του Ρεθύμνου Cretan Kings στο ΟΑΚΑ και συνεχίζει με στόχο την τρίτη θέση της κανονικής περιόδου στην Basket League 2018/19.

Την 11η νίκη της σε 16 αγώνες στην Basket League 2018/19 πήρε το απόγευμα του Σαββάτου η -δίχως τον Ντούσαν Σάκοτα- ΑΕΚ, που επικράτησε εύκολα (82-62) στο ΟΑΚΑ του -δίχως τον Ελάιτζα Τζόνσον- Ρεθύμνου Cretan Kings και συνεχίζει με στόχο την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο του ελληνικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έκανε καλή δουλειά στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος να "σβήνει" τον Στιβ Μπαρτ, δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική στο δεύτερο, δεν έλαμψε μέχρι το φινάλε, πήρε όμως το θετικό αποτέλεσμα πριν από την αναμέτρηση της Τετάρτης με την Αντβέρπ που θα κλείσει τη regular season του Basketball Champions League πριν το ταξίδι στη Βραζιλία για το Διηπειρωτικό Κύπελλο.

Ο MVP

Βινς Χάντερ, ο... energizer! Δεν πατάει φρένο ο Αμερικανός σέντερ και λίγες μέρες μετά την εκπληκτική του εμφάνιση στην αναμέτρηση με την Λιετκαμπέλις διέλυσε και το Ρέθυμνο. Έπαιξε 25 λεπτά, σκόραρε 20 πόντους με 8/12 δίποντα και 4/6 βολές, μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε δύο ασίστ, έκλεψε δύο μπάλες και έκοψε και δύο σουτ για να συγκεντρώσει 27 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης και να συνεχίσει στους δικούς του ρυθμούς μια απίθανη χρονιά την ώρα που διανύει το 24ο έτος της ηλικίας του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Με 0/7 τρίποντα και έξι λάθη έκλεισε το Ρέθυμνο το πρώτο δεκάλεπτο, με 1/5 τρίποντα έκλεισε η ΑΕΚ το πρώτο μέρος για να γίνει ακόμη πιο αισθητή η απουσία του Ντούσαν Σάκοτα. Ο κόουτς Μπάνκι επέμεινε στο δίποντο, ζητούσε να πηγαίνει η μπάλα στη ρακέτα, γι' αυτό και στο τέλος του ματς η ΑΕΚ είχε εκτελέσει 43 σουτ μέσα από το τρίποντο και είχε 3/14 από την περιφέρεια. Εντυπωσιακή επίδοση και τα 8/8 δίποντα του Μάλκολκ Γκρίφιν, που έκανε εξαιρετική εμφάνιση και ήταν το στήριγμα του Βινς Χάντερ.

O ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Σαντ-Ρος στο μαρκάρισμα του Μπαρτ, με καλή άμυνα σε όλο το γήπεδο και με αποτελεσματικότητα κοντά στο καλάθι, η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο ματς, προηγήθηκε με δέκα (17-7) στο έβδομο λεπτό, εκμεταλλεύθηκε τα λάθη του Ρεθύμνου και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 22-12. Η διαφορά έφτασε έως τους 16 (31-15), όλα έδειχναν να λειτουργούν στην εντέλεια για τους κιτρινόμαυρους, όμως οι Κρητικοί είχαν ένα καλό διάστημα και με σερί 0-8 μάζεψαν το σκορ στο 31-23 πριν οι Χριστοδούλου - Καλογιαννίδης βάλουν από ένα τρίποντο από την αριστερή γωνία για το 38-33 του ημιχρόνου.

Γκρίφιν και Χάντερ πάτησαν το γκάζι στις αρχές της τρίτης περιόδου, το 47-37 στο 25' κρατούσε όρθιο το Ρέθυμνο και η ομάδα της Κρήτης έκανε και νέα αντεπίθεση για να μειώσει στους τέσσερις (53-49 στο 29') και να ξαναδώσει ενδιαφέρον στον αγώνα. Όταν οι γηπεδούχοι είδαν τα... δύσκολα απάντησαν με ένα μικρό σερί για το 60-51 στο 32', κράτησαν μια μικρή διαφορά και έφτασαν με σχετική άνεση στο θετικό αποτέλεσμα, δίνοντας και στους Μωραΐτη - Ρογκαβόπουλο την ευκαιρία να πάρουν στο τέλος τις ευκαιρίες τους και να σκοράρουν.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγος κόσμος βρέθηκε στο κλειστό του ΟΑΚΑ το απόγευμα του Σαββάτου (2/2).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπήτης, Κωνσταντινόπουλος, Τζιοπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 38-33, 57-51, 82-62

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τσαλμπούρης 2, Χάντερ 20 (8/12 δίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκρίφιν 19 (8/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαντ-Ρος 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Θίοντορ 4 (1/4 σουτ), Μωραΐτης 3, Ξανθόπουλος 6 (2), Λαρεντζάκης 5, Γιαννόπουλος 2, Ματσιούλις 10 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέιμς 4, Ρογκαβόπουλος 2

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 6 (1), Μπαρτ 15 (2), Κλάντον 6, Χίκι 7 (1/6 τρίποντα), Ντάνιελς 8 (1), Οικονομόπουλος, Σιγκούνας 3 (1), Καλογιαννίδης 6 (1), Ραζής, Κουρέπης 2, Τζόουνς 9 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 28/43 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 17/20 βολές, 35 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 3 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 15/36 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 8/12 βολές, 34 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 18 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ θα παίξει στις 2 Μαρτίου στο ΟΑΚΑ με τον Προμηθέα Πάτρας, ενώ το Ρέθυμνο θα υποδεχθεί στην Κρήτη τον Παναθηναϊκό.