ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

Έβδομος ο Γιαννιώτης

Την έβδομη θέση κατέλαβε ο Σπύρος Γιαννιώτης στον αγώνα 10χλμ. σε ανοιχτή θάλασσα, που έγινε στη λίμνη Μπάλατον, στο πλαίσιο του 30ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος υγρού στίβου.

Παρά τα προβλήματα που αντιμετώπιζε τον τελευταίο καιρό, ο Ελληνας πρωταθλητής έκανε καλή εμφάνιση και κατάφερε να μείνει ως το τέλος στο γκρουπ των αθλητών που διεκδίκησαν τα μετάλλια (δώδεκα συνολικά), τερματίζοντας σε 1ωρ.54:33.7, περίπου ένδεκα δευτερόλεπτα πίσω από το νικητή, Γερμανό Τόμας Λουρτς.

Πλέον, το ενδιαφέρον του Γιαννιώτη στρέφεται στον αγώνα των 5χλμ. (Τετάρτη, 11:00), όπου θα επιχειρήσει να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε το 2008 στο Ντουμπρόβνικ. Θετικό για τον κολυμβητή του Ολυμπιακού είναι το γεγονός ότι και φέτος το αγώνισμα αυτό θα γίνει με ατομική χρονομέτρηση, γεγονός που τον ευνοεί.

Στην κούρσα των 10χλμ. μετείχε και ο Αντώνης Φωκαΐδης, ο οποίος τερμάτισε 23ος σε 1ωρ.56:07.1. Ο Τόμας Λουρτς έφτασε πρώτος στον τερματισμό και κατέκτησε για τρίτη συνεχόμενη διοργάνωση το χρυσό μετάλλιο στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Τον ακολούθησαν ο Ιταλός Βαλέριο Κλέρι (παγκόσμιος πρωταθλητής πριν λίγες ημέρες στον Καναδά) και ο Ρώσος Εβγκένι Ντράτσεφ.