ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

Εκλογές ΚΟΕ: Νέος πρόεδρος ο Γιαννόπουλος

Εκλογές ΚΟΕ: Νέος πρόεδρος ο Γιαννόπουλος
Ο Κυριάκος Γιαννόπουλος ΝΙΚΟΣ ΚΑΤΣΑΡΟΣ

Ο Κυριάκος Γιαννόπουλος είναι ο νέος πρόεδρος της ΚΟΕ μετά από τις εκλογές που έγιναν τη Δευτέρα (29/03). Εκπρόσωπος στην ΕΟΕ ο Νίκος Ξυλούρης που επικράτησε του Δημήτρη Διαθεσόπουλου.

Ο Κυριάκος Γιαννόπουλος θα είναι ο τέταρτος πρόεδρος της ΚΟΕ από το 1984, αφού επικράτησε του Σπύρου Γιαννιώτη στις εκλογές που έγιναν στην Ομοσπονδία.

Ο πρώην διεθνής πολίστας συγκέντρωσε 111 ψήφους σε σύνολο 202 σωματείων, ενώ ο Σπύρος Γιαννιώτης με το "Νέο Κύμα" 91.

Στα αξιοσημείωτα και η ήττα του Δημήτρη Διαθεσόπουλου στις εκλογές για την θέση του εκπροσώπου στην ΕΟΕ αφού εκείνος που εξελέγη ήταν ο Νικος Ξυλούρης με 103 ψήφους έναντι 96 του πρώην προέδρου της ΚΟΕ΄

Από εκεί πέρα στο Δ.Σ. η παράταξη του Κυριάκου Γιαννόπουλου θα έχει δώδεκα εκπροσώπους, ενώ εκείνη του Σπύρου Γιαννιώτη εννέα.

Από την πλευρά του Κυριάκου Γιαννόπουλου εκλέγονται οι:

Γιαννόπουλος 111

Ξυλούρης 104

Σκουντής 103

Αφρουδάκης 102

Νάτσιος 91

Καλημέρης 88

Δραμιτινού 87

Καράμπελα 86

Αυγουλέας 80

Αθανασιάδης 72

Φιλόπουλος 72

Σαραντίδου 70

Από την πλευρά του Σπύρου Γιαννιώτη εκλέγονται οι:

Γιαννιώτης 91

Μάλαμας 92

Νικολαϊδης 86

Ξιάρχος 81

Μωραϊτίδου 78

Σαββίδης 76

Παντής 75

Παυλογιάννης 73

Μαρκοπούλου 72

Τα 11 προηγούμενα Διοικητικά Συμβούλια και οι Πρόεδροι:

*20 Οκτωβρίου 1984 – 17 Οκτωβρίου 1987: Δημήτρης Διαθεσόπουλος

*18 Οκτωβρίου 1987 – 9 Σεπτεμβρίου 1990: Δημήτρης Διαθεσόπουλος

*10 Σεπτεμβρίου 1990 – 9 Σεπτεμβρίου 1993: Γιάννης Παληος

*10 Σεπτεμβρίου 1993 – Δεκέμβρης 1994: Λάμπρος Κωνσταντόπουλος

*29 Δεκεμβρίου 1994 – 21 Δεκεμβρίου 1997: Δημήτρης Διαθεσόπουλος

*22 Δεκεμβρίου 1997 – 22 Οκτωβρίου 2000: Δημήτρης Διαθεσόπουλος

*23 Οκτωβρίου 2000 – 24 Οκτωβρίου 2004: Δημήτρης Διαθεσόπουλος

*25 Οκτωβρίου 2004 – 8 Σεπτεμβρίου 2008: Δημήτρης Διαθεσόπουλος

*9 Σεπτεμβρίου 2008 – 14 Οκτωβρίου 2012: Δημήτρης Διαθεσόπουλος

*15 Οκτωβρίου 2012 – 2 Οκτωβρίου 2016: Δημήτρης Διαθεσόπουλος

*3 Οκτωβρίου 2016 – 29 Μαρτίου 2021: Δημήτρης Διαθεσόπουλος

Οι 11 προηγούμενες εκλογικές αναμετρήσεις:

1984

Ψήφισαν: 76 Σωματεία

Δημήτρης Διαθεσόπουλος (Ενότητα Φίλων Κολυμβητικών Αθλημάτων): 13 Μέλη στο Δ.Σ

Δημήτρης Ζωγράφος (Όμιλος Φίλων Υγρού Στίβου): 2 Μέλη στο Δ.Σ

1987

Ψήφισαν: 91 Σωματεία

Δημήτρης Διαθεσόπουλος (ΕΦΚΑ): 58 Ψήφοι, 15 Μέλη στο Δ.Σ

Δημήτρης Ζωγράφος (ΟΦΥΣ): 31 Ψήφοι, Κανένα Μέλος στο Δ.Σ

Σημείωση: Ως μεμονωμένος Κωνσταντόπουλος Λάμπρος, 9 σταυροί

1990

Ψήφισαν: 107 Σωματεία

Γιάννης Παληός (ΟΦΥΣ): 54 Ψήφοι, 10 Μέλη στο Δ.Σ

Δημήτρης Διαθεσόπουλος (ΕΦΚΑ): 52 Ψήφοι, 5 Μέλη στο Δ.Σ

Σημείωση: Ως μεμονωμένος Ασλάνης Γιώργος, 5 σταυροί

1993

Ψήφισαν: 111 Σωματεία

Λάμπρος Κωνσταντόπουλος (Φίλοι Υγρού Στίβου): 60 Ψήφοι, 15 Μέλη στο Δ.Σ

Δημήτρης Διαθεσόπουλος (ΕΦΚΑ): 45 Ψήφοι, Κανένα Μέλος στο Δ.Σ

Σημείωση: Ως μεμονωμένος Μπρης, 6 σταυροί

1994

Ψήφισαν: 104 Σωματεία

Δημήτρης Διαθεσόπουλος (ΕΦΚΑ): 100 Ψήφοι, 15 Μέλη στο Δ.Σ

1997

Ψήφισαν: 145 Σωματεία

Δημήτρης Διαθεσόπουλος (ΕΦΚΑ): 145 Ψήφοι, 15 Μέλη στο Δ.Σ

Σημείωση: Ως μεμονωμένος Ασλάνης Γιώργος, 20 σταυροί

2000

Ψήφισαν: 177 Σωματεία

Δημήτρης Διαθεσόπουλος (ΕΦΚΑ): 172 Ψήφοι, 21 Μέλη στο Δ.Σ

2004

Ψήφισαν: 177

Δημήτρης Διαθεσόπουλος (ΕΦΚΑ): 156 Ψήφοι, 21 Μέλη στο Δ.Σ

Χρήστος Δάρας (Ενωτική Κίνηση Υγρού Στίβου): 14 Ψήφοι, Κανένα Μέλος στο Δ.Σ

Σημείωση: Ως μεμονωμένοι, Κόκκινος (27 σταυροί), Νιφοράτος (25 σταυροί), Παπανικολάου (18 σταυροί)

2008

Ψήφισαν: 163

Δημήτρης Διαθεσόπουλος (ΕΦΚΑ): 160, 21 Μέλη στο Δ.Σ

2012

Ψήφισαν: 176 Σωματεία

Δημήτρης Διαθεσόπουλος: 175 Ψήφοι, 21 Μέλη στο Δ.Σ

2016

Ψήφισαν: 144 Σωματεία

Δημήτρης Διαθεσόπουλος (ΕΦΚΑ): 142 Ψήφοι, 21 Μέλη στο Δ.Σ

2021

Ψήφισαν: 202 Σωματεία

Κυριάκος Γιαννόπουλος 111 Ψήφοι

Σπύρος Γιαννιώτης 91 ψήφοι


ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

NEWSFEED

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ