ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Ξιφασκία: Χάλκινη η Γκουντούρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ακρόπολις

Η Δώρα Γκουντούρα σε φωτογράφιση για το SPORT24
Η Δώρα Γκουντούρα σε φωτογράφιση για το SPORT24 © ΑΓΓΕΛΟΣ ΖΥΜΑΡΑΣ / AZSPORTSIMAGES.COM

Η Δώρα Γκουντούρα για μία ακόμα φορά κατάφερε να ανέβει στο βάθρο μια μεγάλης διοργάνωσης αφού κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ακρόπολις.

Σχεδόν ένα μήνα μετά κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Τασκένδης η Δώρα Γκουντούρα κατάφερε να ανέβει ξανά στο βάθρο αυτή τη φορά εντός έδρας.

Η σπουδαία Ελληνίδα αθλήτρια, η οποία αποτελεί μέλος της Team Future της Bwin, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ακρόπολις στο ΟΑΚΑ.

Η Γκουντούρα αρχικά επικράτησε 15-12 της Ρενάτα Κατόνα (Ουγγαρία), και έπειτα επικράτησε διαδοχικά της Μάγκντα Σκαρμπονκίβιτς (ΗΠΑ) της οποίας επιβλήθηκε με 15-10 και της Κινέζας, Γιαχί Χάο με 15-9.

Ο αγώνας που την έβαλε στα μετάλλια ήταν αυτός απέναντι στην Μικέλα Μπατιστόν την οποία νίκησε με 15-10. Στα ημιτελικά έδωσε μεγάλη μάχη με την Όλγκα Κάρλαν (Ουγγαρία) η οποία τελικά ήταν εκείνη που πήρε την πρόκριση στον τελικό με 15-14.