VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volleyleague: Ο ΠΑΟΚ υπέταξε την Κηφισιά

ΣΤΕΛΙΟΣ ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ/INTIME SPORTS

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Κηφισιάς η οποία πάλεψε στο Ζηρίνειο. Διπλά και για ΟΦΗ - Φοίνικα.

Ο ΠΑΟΚ με όπλο το σερβίς στα καθοριστικά σημεία των δύο πρώτων σετ, αλάνθαστη υποδοχή και και υπεροχή στην επίθεση πέρασε νικηφόρα με 3-0 από το Ζηρίνειο κόντρα στη μαχητική Κηφισιά για τη 12η αγωνιστική της Volley League.

Ο δικέφαλος επέστρεψε δυναμικά στις νίκες και στο ντεμπούτο του Λευκορώσου κεντρικού Μαξίμ Σκρεντάου έδειξε ομοιογένεια και καλές αντιδράσεις όταν πιέστηκε στο 1ο σετ. Η Κηφισιά έχασε ευκαιρία να αξιοποιήσει το προβάδισμα που είχε σε όλο το 1ο σετ αλλά με δύο άουτ επιθέσεις από Ρικάρντο και Οκοσάνοβιτς ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία για το 0-1 με 23-25. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ είχε την έλεγχο και πήρε τη νίκη. Πριν τον αγώνα τιμήθηκε ο Μαϊκόν Μορέιρα ως MVP Βίκος Cola της 5ης αγωνιστικής, ενώ η διοίκηση του ΑΟΠ Κηφισιάς ετοίμασε ένα όμορφο σκηνικό στην έναρξη του αγώνα με σβήσιμο των προβολέων και εντυπωσιακή είσοσο ομάδων και διαιτητών που έβγαλε πολύ καλή εικόνα στις κάμερες της ΕΡΤ3.

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά. Με πιεστικό σερβίς και διαδοχικά μπλοκ του Ρικάρντο προηγήθηκε 6-2. Ο Ράπτης τόσο από την επίθεση όσο και από το σεβρίς έδωσε πόντους στον ΠΑΟΚ μειώνοντας 7-5. Η αθηναϊκή ομάδα συνέχισε να έχει την υπεροχή και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των φιλοξενούμενων πήρε "αέρα" 5 πόντων 11-6 λίγο πριν τα μισά του σετ.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση και με 4 συνεχόμενους πόντους έφτασαν σε απόσταση "αναπνοής" 12-11. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και με τον Οκοσάνοβιτς να… τρυπάει το μπλοκ του δικεφάλου βρέθηκε μπροστά στο σκορ 15-12. Ο ΠΑΟΚ με άσσο του Βαν Ντε Ντρις μείωσε 15-14, ενώ στη συνέχεια η εντυπωσιακή πάιπ του Τσέιβρες διαμόρφωσε το 16-14.

O ΠΑΟΚ ανέβασε "στροφές" και έχοντας τον Ουόλς στο σερβίς προσπέρασε για πρώτη φορά 20-18 εκμεταλλευόμενος διαδοχικά λάθη των «κυανόλευκων». Στην εξέλιξη του σετ η άμυνα του Κοντοστάθη και το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ρικάρντο έφεραν τις δύο ομάδες στο 20-20.

Η "μάχη" πόντο με πόντο συνεχίστηκε με τον ΠΑΟΚ να φτάνει σε σετ μπολ 24-23 μετά από άουτ του Ρικάρντο και τελικά να το κατακτά με 25-23 μετά από νέα άουτ επίθεση του Οκοσάνοβιτς.

Δυνατές συγκινήσεις επεφύλαξε στους φιλάθλους και το 2ο σετ με τους αθλητές των δύο ομάδων να προσφέρουν όμορφο θέαμα. Η Κηφισιά προηγήθηκε 5-4 όμως ο ΠΑΟΚ με Ράπτη και Βαν Ντε Ντρις έτρεξε σερί 3-0 μπήκε αυτός σε θέση οδηγού 7-5. Μάλιστα ο δικέφαλος με κόντρα του Γιόρνα και άουτ του Ρικάρντο πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων 11-7.

Η Κηφισιά βρίσκοντας ενέργεια από την άμυνα με τους Κοντοστάθη και Στιβαχτή να σκουπίζουν το τάραφλεξ ισοφάρισε 11-11 με μπλοκ άουτ του Ρικάρντο. Ο αγώνας συνέχισε να είναι συναρπαστικός με τα μπλοκ του ΠΑΟΚ να κάνουν τη διαφορά και να του δίνουν ξανά το προβάδισμα 15-13. Στην εξέλιξη του σετ οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και με μπλοκ του Σκρεντάου πήγαν στο +4, 21-17.

Η ομάδα των βορείων προαστίων προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ όμως τα σερβίς της δεν δημιούργησαν πρόβλημα στον ΠΑΟΚ ο οποίος τελικά το κατέκτησε με 25-21 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Βουλκίδη.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο 3ο σετ και με τους Βαν Ντε Ντις και Ράπτη να τελειώνουν μπάλες προηγήθηκε 6-4. Η Κηφισιά αντέδρασε, κράτησε στο side out και εκμεταλλευόμενη άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων ισοφάρισε 10-10. Στην εξέλιξη του σετ το μπλοκ του Βουλκίδη έδωσε ξανά το προβάδισμα στον δικέφαλο 15-13, ενώ λίγο αργότερα τα λάθη στην επίθεση από τους Τσέιβερς και Οκοσάνοβιτς έδωσαν σαφές προβάδισμα στους "ασπρόμαυρους" 19-15.

Ο ΠΑΟΚ δεν κοίταξε πίσω έφτασε μέχρι το 21-15, ο Τσικάτος με τον πρώτο του πόντο στη Volley League μείωσε 21-16 με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το σετ 25-17 με διαδοχικούς άσσου του Ράπτη.

• Τα σετ: 0-3 (23-25, 21-25, 17-25) σε 82'
  • *Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 0 άσσοι, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων
  • Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 13π. (12/24επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Ρικάρντο 9 (7/16επ., 2 μπλοκ, 53%υπ., 7%αρ.), Σπηλιώτης 2 (2/5επ.), Μορέιρα 6 (4/7επ., 2 μπλοκ), Τσέιβερς 6 (5/19επ., 1 μπλοκ, 44%υπ., 17%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 55%υπ., 5%αρ.), Κοσμάς (λ), Σιημήτρας, Ρουσσόπουλος, Τσικάτος, Δραβόπουλος, Οικονομόπουλος
  • ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Γιόρνα 8 (6/14επ., 2 άσσοι, 70%υπ., 25%αρ.), Γουόλς 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (8/11επ.), Ράπτης 15 (11/20, 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 44%υπ., 6%αρ.), Σκρεντάου 7 (5/7επ., 2 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 10 (8/20επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. - 69%υπ., 8%αρ.), Ηλίας, Μιχελάκης (λ), Γάτσης

Σαρωτικός ο Φοίνικας στην Πολίχνη νίκησε 3-0 τον Πήγασο

Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του και χωρίς τον τραυματία Τζούριτς ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε στην Πολίχνη τον Πήγασο με 3-0 σετ και υπό προϋποθέσεις μπορεί να βρεθεί πάλι στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι την Τρίτη 31/1 στο γυμναστήριο Αλέξανδρος Νικολαΐδης για το Κύπελλο Ελλάδας.

Mεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν οι Μιχάλοβιτς, Χαραλαμπίδης αλλά και ο Ιερεζουέλο. Αψογη εμφάνιση και από το λίμπερο Κωνσταντινίδη σε υποδοχή και άμυνα.

Ο Πήγασος έκανε από τις πιο άσχημες εφετινές του εμφανίσεις, υστέρησε σε όλους τους τομείς και διασώθηκε ο Μπαρέτο στην υποδοχή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα μέχρι το 6-6. Μία επίθεση και ένα μπλοκ του Φρομ έφεραν τον Φοίνικα στο +3 για το 6-9, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι θέλοντας να πιέσουν από το σερβίς, έκαναν αρκετά λάθη από τα 9 μέτρα. Ο Φοίνικας αποκτούσε ρυθμό όσο προχωρούσε το σετ, ενώ η καλή υποδοχή έδινε επιλογές στον Ιερεζουέλο για να παίξει με όλους τους συμπαίκτες του. Μετά από έναν φοβερό πόντο που κατέληξε στον Φοίνικα λόγω παράβασης του Μαυρωβουνιώτη, έγινε το 8-13. Το προβάδισμα άνοιξε στο 10-16 με μπλοκ του Ιερεζουέλο και στη συνέχεια έφτασε στο +7 για το 13-20. Με καλό ρυθμό και δύο πόντους του Κλίνκενμπεργκ ο Φοίνικας κατέκτησε με ευκολία το σετ με 16-25.

Ακόμα πιο εύκολη ήταν η κατάκτηση του δεύτερου σετ, στο οποίο ο Φοίνικας μπήκε εξαρχής μαχητικά, θέλοντας να επιβληθεί πλήρως. Το προβάδισμα χτίστηκε από τους πρώτους πόντους, ο Παπαλεξίου έκανε το 5-9, στη συνέχεια το 6-11 και κατόπιν το 7-12. Το +5 διατηρήθηκε μέχρι το 10-15, ενώ στη συνέχεια ο Φοίνικας πάτησε γκάζι και με μονό μπλοκ του Μιχάλοβιτς έφερε τη διαφορά στο 12-20 και στην επόμενη φάση με τον Παπαλεξίου στο 12-21. Το τελείωμα του σετ ήρθε από τον αρχηγό, Κρίστιαν Φρομ, που κάρφωσε στη μικρή διαγώνιο και έκανε το 14-25.

Με την πλάτη στον τοίχο ο Πήγασος έκανε την ύστατη προσπάθεια να μπει στο παιχνίδι. Ο Ηρακλής Θεοδώρου δοκίμασε αρκετές αλλαγές, με τους δύο πασαδόρους να εναλλάσσονται σε όλη τη διάρκεια, αλλά σημαντικότερη αυτή του Αρμενάκη στα μισά του σετ, που από κεντρικός γύρισε σε διαγώνιο -θέση στην οποία αγωνιζόταν επί χρόνια. Ο Φοίνικας και πάλι προηγήθηκε από νωρίς με άσσο του Φρομ για το 3-7. Με τον Μίλη οι γηπεδούχοι έφτασαν στο -1 για το 8-9, και πάλι όμως ξεκίνησε ένα δεύτερο ράλι των “Πειρατών”, για το 10-15. Ο διαγώνιος πια, Αρμενάκης με δύο πόντους μείωσε στο 13-15, ο Φοίνικας πάτησε πάλι γκάζι για το 13-18 και πάλι με άσσο του Φρομ και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι εξαπέλυσαν μία ακόμα αντεπίθεση. Κομητούδης, Μπαρέτο και Αρμενάκης έφεραν την ισοφάριση στο 19-19, ωστόσο ο Φοίνικας επέδειξε ψυχραιμία και με τους Παπαλεξίου και Μιχάλοβιτς, τελείωσε το παιχνίδι, με το επιμέρους σκορ στο 22-25.

• Τα σετ: 0-3 (16-25, 14-25, 22-25) σε 78'
  • * Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν: 1 άσσος, 42 επιθέσεις, 1 μπλοκ, 8 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν: 2 άσσοι, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων
  • ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Κομητούδης 3 (3/3επ.), Μπαρέτο 7 (7/21επ., 82%υπ, 58%άρ.), Μαυροβουνιώτης 10 (10/24επ., 71%υπ.- 57%αρ.), Μίλης 12 (11/27επ., 1 άσσος), Αρμενάκης 8 (7/12επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 3 (3/7επ., 100%υπ., 100%αρ.) / Μπουράκης (λ. – 57%υπ., 48%αρ.), Χήρας 1 (1/4επ.), Προύσαλης, Σακόγλου, Κεσεσίδης, Τερζόγλου
  • ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Αλεξάνταρ Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 17 (15/26 επ., 2 μπλοκ), Παπαλεξίου 11 (9/10 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 7 (4/4 επ., 3 μπλοκ), Ιερεζουέλο 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 7 (7/13 επ., 80% υπ. – 80% άριστες), Φρομ 8 (6/13 επ., 2 άσσοι, 85% υπ. – 69% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 89% υπ. – 79% άριστες), Σωνάκης (λ), Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος, Μανωλάκης

Σπουδαία νίκη του ΟΦΗ στα Καλύβια

Ο ΟΦΗ ενισχυμένος με τον Γιώργος Τζιουμάκα που αναδείχτηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή νίκησε εκτός έδρας τον ΦΕΣ Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-0 σετ και σημείωσε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League ανεβαίνοντας στους 6 βαθμούς.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με επιθετική αιχμή τον Τζιουμάκα, αλλά και το σερβίς του Ντεμιρτσί, προηγήθηκε με 12-6, έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης. Διατήρησαν το ρυθμό του αγώνα και διατήρησαν μεγάλο προβάδισμα μέχρι το 22-15. Ο Αριστοτέλης με σερί 5-0 μείωσε σε 20-22 και έγινε ντέρμπι όταν μείωσε στον πόντο με τον Μέντεζ 22-23. Ο Τζιουμάκας με μπλοκ-άουτ έκανε το 22-24 και σε κόντρα επίθεση το 22-25 για το 0-1 σετ υπέρ των κρητικών.

Στο 2ο σετ ο ΟΦΗ ξέφυγε πάλι από την αρχή με 5-2 χάρις την κυριαρχία του στο φιλέ και με επίθεση του Τζιουμάκα άνοιξε τη διαφορά στο +5 (11-6). Ο ΟΦΗ ήταν μπροστά 19-15 αλλά ο Αριστοτέλης πάλι μπήκε στον αγώνα και με σερί 3-0 μείωσε 18-19. Ενας πόντος που ήρθε απο το video check στο καρφί του Ντεμιρτσί (μπλοκ-άουτ) κράτησε τον ΟΦΗ μπροστά με 20-22. Με μπλοκ του Αντάμι ο ΟΦΗ, πήρε σημαντικό προβάδισμα (20-23). Με καρφί του Αμπράο, ο ΟΦΗ έκανε το 21-24 και το σετ έκλεισε με 21-25, υπέρ του ΟΦΗ για το 0-2.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε και στο τρίτο σετ δυνατά με 2-6 και 9-15 με τον Τζιουμάκα, να είναι πραγματικά ασταμάτητος. Από εκεί και πέρα οι κρητικοί κυριάρχησαν πλήρως και πήραν δίκαια τη νίκη αφήνοντας τον Αριστοτέλη στους 3 βαθμούς.

• Τα σετ: 23-25, 21-25, 15-25
  • * Καμία από τις δύο ομάδες δεν κράτησε στατιστικά. Τα στατιστικά θα ανακοινωθούν από την ΕΣΑΠ τις επόμενες ημέρες.