VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley League: Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός, 3-2 τον ΠΑΟΚ και "κλειδώνει" τον τίτλο

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν έναν πόντο επί του ΠΑΟΚ
Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν έναν πόντο επί του ΠΑΟΚ EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ στο εξ' αναβολής ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής και οδεύει προς την κατάκτηση του φετινού τίτλου. (VIDEO)

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο της έδρας του κόντρα στον ΠΑΟΚ (3-2) στο εξ' αναβολής ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής και πολύ δύσκολα θα χάσει τον τίτλο στη Volley League. Μετά από συναρπαστικό αγώνα 137 λεπτών οι γηπεδούχοι παρότι έχαναν 2-1 σετ κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να νικήσουν με 3-2 σε ένα ματς εξαιρετικό με τις δύο ομάδες να χειροκροτεί η μία την άλλη με το τέλος της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν τελικά στην επικράτηση.

Με το δίποντο αυτό η ομάδα του Πειραιά έφτασε τους 36 βαθμούς σε 13 αγώνες και δύσκολα θα χάσει τον τίτλο στη δεύτερη φάση ενώ την επόμενη εβδομάδα θα ολοκληρώσει την πρώτη φάση παίζοντας κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ο ΠΑΟΚ από την άλλη, μετά την εκτός έδρας νίκη στη Σύρο την προηγούμενη αγωνιστική έδειξε ικανός για ένα ακόμη διπλό και πάλεψε μέχρι τέλους το παιχνίδι. Ο Ματιάσεβιτς έκανε κίνηση ματ με την είσοδο του Σωτηρίου αντί του Εβάντρο αλλά στο τάι μπρέικ οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» με πρώτο σκορ τον Έρμανς Εγκλεσκαλνς, τον Ανδρέα Ανδρεάδη να κερδίζει καθοριστικά μπλοκ και τον Κώστα Στιβαχτή να διαχειρίζεται άψογα τις κόντρα επιθέσεις κατάφερε να πάρει τη νίκη από τον πολύ καλό ΠΑΟΚ που προηγήθηκε 17-15 στο 4ο σετ και 14-13 στο 5ο σετ αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός σε 13 αγώνες έπιασε τους 36 βαθμούς, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Φοίνικα ΟΝΕΧ με 26 βαθμούς αλλά σε 12 αγώνες. Ο ΠΑΟΚ έχει 25 βαθμούς σε 13 αγώνες και ο Παναθηναϊκός 22 βαθμούς σε 11 αγώνες.

Ο ΠΑΟΚ παρότι έχασε το 1ο σετ κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα. Οι αλλαγές του Νικολά Ματιάσεβιτς με την είσοδο του Σωτηρίου στη θέση του Εβάντρο έδωσε ηρεμία στην υποδοχή του ΠΑΟΚ αλλά έχασε μέρος από την επιθετική ισχύ και αυτό φάνηκε κυρίως στο 5ο σετ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 14-13 με τον Κουμεντάκη που επέστρεψε πρώτη φορά στο Ρέντη μετά τη μεταγραφή του στον δικέφαλο. Ο Αγκάνιτς όμως που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ο κορυφαίος έχασε το σερβίς (14-14). Ο Ανδρεάδης μπλόκαρε τον Κουμεντάκη (15-14), ο Μιγιαήλοβιτς έχασε κόντρα επίθεση να τελειώσει τον αγώνα για τον Ολυμπιακό, αλλά ο Βαν ντε Ντρις ισοφάρισε 15-15. Ο Έγκλεσκαλνς με επίθεση και ο Μιγιαήλοβιτς με κόντρα μετά από φάση διαρκείας τελείωσαν το ματς με 17-15.

ΑΝΕΤΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με δύναμη πυρός στην επίθεση και το σερβίς του Εγκλεσκαλνς πάνω στον Εβάντρο δημιούργησε προβλήματα στον ΠΑΟΚ. Οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν και 18-10 με τον άσσο του Εγκλεσκαλνς και μέχρι το τέλος του σετ και παρά τις αλλαγές που έκανε ο Ματιάσεβιτς το σετ έκλεισε 25-16 με το μπλοκ του Μιγιαήλοβιτς στον Βαν ντε Ντρις.

Η ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΑΟΚ

Από το 5-4 του 2ου σετ ο Σωτηρίου μπήκε στη θέση του Εβάντρο, η υποδοχή του ΠΑΟΚ βελτιώθηκε και έγινε ανταγωνιστικός. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 15-13 με τον Αγκάνιτς και αργότερα 20-17 με τον Σωτηρίου. Ο Σωτηρίου και ο Κουμεντάκης κράτησαν υποδοχή και επίθεση και έκαναν το 23-19. Το σετ έκλεισε 25-21 για τον ΠΑΟΚ με το χαμένο σερβίς το Βουλκίδη.

ΤΟ ΣΕΤ ΤΩΝ ΑΝΑΤΡΟΠΩΝ

Το σετ των ανατροπών ήταν το 3ο. Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο 3ο σετ με προβάδισμα 7-4 από το μπλοκ του Όκολιτς. Με το σερβίς του Αγκάνιτς ο ΠΑΟΚ έστησε σερί 4-0 και προσπέρασε 10-8. Απάντησε ο Ολυμπιακός με δικό του μίνι σερί και προβάδισμα 13-11 αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ είχε λύσεις με νέο σερί 5-0 που του έδωσε προβάδσμα 17-14. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ έμεινε στη θέση του οδηγού και πήρε το σετ 25-20 με τον Κουμεντάκη.

Η ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ

Στο 4ο σετ έγιναν μεγάλες μάχες στο φιλέ, οι δύο ομάδες πίεσαν στο σερβίς και ο ΠΑΟΚ παρότι βρέθηκε πίσω 9-7 κατάφερε να πάρει προβάδισμα 12-11. Με δύο επιθέσεις του Βαν ντε Ντρις και του Κουμεντάκη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 17-15. Εκεί όμως ο δικέφαλος κόλλησε στο φλοτ σερβίς του Στιβαχτή που οικοδόμησε σερί 5-0 και έφερε την ανατροπή για τον Ολυμπιακό με προβάδισμα 20-17. Ο Ολυμπιακός κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα και τελείωσε το σετ 25-21 με τον Φρομ.

Η ΑΝΑΤΡΟΠΟΗ ΚΑΙ Η ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ

Συγκλονιστικό ήταν και το τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-3 αλλά ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Κουμεντάκη και τον Αγκάνιτς προσπέρασε 10-8 αλλά και 14-13, όμως, ο Ολυμπιακός με το μπλοκ του Ανδρεάδη και τους Έγκλεσκαλνς, Μιγιαήλοβιτς να τελειώνουν τις κρίσιμες φάσεις πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μυλωνάκης. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Τόλιος, Νικάκης. Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.