VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Volley League γυναικών: Ο Παναθηναϊκός υπέταξε τον ΠΑΟΚ, άνετα ο Ολυμπιακός στο Μαρκόπουλο

Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν πόντο κόντρα στον ΠΑΟΚ για τη Volley League γυναικών 2023-2024 | Σάββατο 17 Φεβρουρίου 2024 ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ/EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ για τη Volley League γυναικών. Ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε τέσσερις βαθμούς μπροστά από τις "πράσινες" έπειτα από τη νίκη του στο Μαρκόπουλο.

Λίγες ημέρες μετά τη νίκη-πρόκριση επί του ΠΑΟΚ στους 8 του Κυπέλλου, ο Παναθηναϊκός νίκησε και πάλι τις ασπρόμαυρες με 3-1 στο κλειστό του Μετς αυτή τη φορά για τη Volley League.

Πάνω κάτω το σενάριο στον σημερινό αγώνα ήταν ίδιο με αυτόν της Τετάρτης καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν και πάλι ανταγωνιστικός, χωρίς όμως να έχει βαθμολογικό όφελος.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και με πίεση στο σερβίς ξέφυγε με 11-6 και 16-12, όμως ο ΠΑΟΚ και στις δύο περιπτώσεις βρήκε τρόπο να επιστρέψει (12-11, 16-15), ισοφαρίζοντας μάλιστα σε 17-17. Ωστόσο στο 20-19 δέχθηκε σερί 3-0 (23-19) για να κλείσει το σετ με επίθεση της Σάμανταν στο 25-20.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε γρήγορα το εις βάρος του 3-1 και πιέζοντας την υποδοχή του ΠΑΟ προηγήθηκε με 6-10, ωστόσο οι πράσινες (με Γενιτσαρίδη αντί Καρκάσες) μάζεψαν τη διαφορά (9-10) και προσπέρασαν με 16-15 με συνεχόμενα λάθη της Γουίλιαμς (η οποία έδωσε τη θέση της στην Οικονομίδου). Αυτό όμως ήταν το τελευταίο προβάδισμα των γηπεδούχων. Με δύο επιθέσεις της Τσιόγκα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 16-17 και με άσο της Οικονομίδου έφτασε στο 19-21... Ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να ισοφαρίσει 23-23 και να σβήσει το πρώτο σετ μπολ του ΠΑΟΚ (24-24), αλλά στο 24-25 η Τσιόγκα τελείωσε τη φάση με πλασέ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το αμφίρροπο 5-5 στις αρχές του γ' σετ έγινε 14-5 με την Γκρότους στο σερβίς και τον ΠΑΟΚ να αδυνατεί να τελειώσει κάποια φάση. Η επιστροφή της Γουίλιαμς βοήθησε στον ΠΑΟΚ να μειώσει σε 15-11, όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε γρήγορα (19-12) και προηγήθηκε με 2-1.

Ο ΠΑΟΚ όμως δεν άφησε το ματς και στο δ' σετ έγινε φοβερή μάχη με τις ασπρόμαυρες να αντιδρούν στο 11-8 του ΠΑΟ και να προηγούνται 12-14 για να αρχίσει μια μεγάλη μάχη. Το 17-16 του ΠΑΟ έγινε 17-19 (με δύο μπλοκ της Τσιόγκα) και στην επόμενη φάση δόθηκε φιλέ στη Χουάνγκ και κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρίες στον πάγκο του ΠΑΟΚ για το 19-19. Στο 22-22 η Κελεσίδη με επίθεση από το 4 (είχε μπει για μπλοκ), έβαλε τον ΠΑΟ μπροστά, για να προσπεράσει ξανά ο ΠΑΟΚ με άσο της Ηλιοπούλου (μπήκε για το σερβίς) φτάνοντας σε σετ μπολ (23-24). Όμως η νεαρή πασαδόρος έχασε το επόμενο σερβίς (24-24) και η Σάμανταν με μπλοκ στη Γουίλιαμς και κόντρα επίθεση διαμόρφωσε το τελικό 26-24.

• Τα σετ: 3-1 (25-20, 24-26, 25-17, 26-24) σε 108'
  • Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων
  • ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 9 (6/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καρκάσες 5 (5/13 επ., 30% υπ.-15% άριστες), Άτκινσον 20 (20/43 επ.), Γκρότους 10 (7/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ.-50% άριστες), Παπαφωτίου 5 (2/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σάμανταν 21 (14/24 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 70% υπ.-30% άριστες), Φουμάκη, Μεταξά, Γενιτσαριδη 8 (4/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 52% υπ.-14% άριστες), Κελεσίδη 1 (1/2 επ.)
  • Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 10 (5/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φανγκ 13 (11/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ.-18% άριστες), Κυπαρίσση 8 (6/22 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ.-33% άριστες), Ντέακ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τσιόγκα 11 (6/11 επ., 5 μπλοκ), Γουίλιαμς 18 (17/45 επ., 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 68% υπ.-37% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 άσσος), Κλέπκου 1 (1/2 επ.), Οικονομίδου 3 (1/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερζόγλου

Ακάθεκτος ο Ολυμπιακός

Με την Μίλιτσα Κούμπουρα να κάνει και πάλι την διαφορά στην επίθεση, ο Ολυμπιακός πέρασε με 3-0 σετ από την έδρα του Μαρκόπουλου και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι "ερυθρόλευκες" πανηγύρισαν την 16η τους φετινή νίκη στο πρωτάθλημα και 47 βαθμούς οδηγούν την κούρσα, ενώ το Μαρκόπουλο παρά την ήττα θα παραμείνουν στην 8η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ.

Το πρώτο σετ ήταν το κλειδί για την εξέλιξη της αναμέτρησης, με το Μαρκόπουλο να ανατρέπει το 14-16 με πρωταγωνίστρια την Ασημίνα Νικολογιάννη, για να φτάσει να προηγείται με +2 (21-19) λίγο πριν το φινάλε του. Τρεις συνεχόμενες επιθέσεις της Κούμπουρα έβαλαν ξανά τον Ολυμπιακό μπροστά (21-22), η Τοντάι ισοφάρισε σε 23-23, αλλά μία επίθεση της Κούμπουρα και μία της Φαριόλ πάνω στο φιλέ έκαναν το 23-25.

Στο δεύτερο σετ το Μαρκόπουλο με την Ντε Χεσούς πέρασε μπροστά με 9-5, αλλά μετά την αλλαγή οι φιλοξενούμενες με σέρβερ την Νίζετιχ "έτρεξαν" σερί 0-5 για να περάσουν μπροστά με 9-11. Η Αργεντίνα ακραία έκανε και το 19-25 για να δώσει προβάδισμα δύο σετ στην ομάδα της.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε και το τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό αν και προηγήθηκε με 8-13, είδε το Μαρκόπουλο να πιέζει στο σερβίς και να φέρνει το σετ στα ίσια (16-16). Τα μπλοκ των Λαμπρούση, Καράρο έδωσαν αέρα τριών πόντων πάλι στον Ολυμπιακό (17-20), για να τελειώσει λίγο αργότερα το παιχνίδι η Νίζετιχ που διαμόρφωσε το τελικό 22-25.

• Τα σετ: 0-3 (23-25, 19-25, 22-25) σε 83'
  • Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 6 άσσους, 36 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων
  • Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Ντε Χεσούς 6 (6/19 επ., 41% υπ. - 18% άριστες), Νάγκελς 4 (1/1 επ., 3 άσσοι), Νικολογιάννη 11 (9/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 19% άριστες), Αλλαγιάννη 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Λέιθαμ 10 (10/28 επ.), Τοντάι 11 (7/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 45% υπ. - 36% άριστες), Δικαιούλια, Κωτσαρά
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 14 (12/21 επ., 2 άσσοι, 27% υπ. - 0% άριστες), Καράρο 2 (2 μπλοκ), Λαμπρούση 7 (5/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κούμπουρα 17 (16/31 επ., 1 άσσος), Φαριόλ 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 10 (10/18 επ., 55% υπ. - 18% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 53% υπ. - 33% άριστες)

Ο Ηλυσιακός λύγισε τη Θήρα

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι διάρκειας δύο και πλέον ωρών, ο Ηλυσιακός πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 σετ επί του ΑΟ Θήρας και έμεινε στην διεκδίκηση της 8ης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ.

Η ομάδα των Ιλισίων με τους δύο βαθμούς της νίκης έφτασε τους 19 και βρίσκεται στο -2 από το 8ο Μαρκόπουλο και στο -4 από ΠΑΟΚ και Θέτιδα.

Ο ΑΟ Θήρας γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα του σε μία εβδομάδα για το πρωτάθλημα και το κύπελλο (Από Παναθηναϊκό, Άρη οι δύο προηγούμενες), όλες στο τάι μπρέικ και σε συνδυασμό με τη νίκη της ΑΕΚ επί των Πεύκων έπεσε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Ηλυσιακός και ΑΟ Θήρας είχαν από δύο σετ και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί, η Σαντορίνη με μπλοκ της Πόπιτς προηγήθηκε με 7-8 άλλα ένα γρήγορο σερί 3-0 του Ηλυσιακού έκανε το σκορ 10-8. Η Φίγιοκ έβαλε ξανά μπροστά τις φιλοξενούμενες με 10-11, αλλά δύο συνεχόμενες επιθέσεις της Μάασε έκαναν το 12-11. Με το σκορ στο 12-12, ένα λάθος σερβίς της Φίγιοκ και η άουτ επίθεση της Σαβάρ έδωσε δύο ματς μπολ στον Ηλυσιακό (14-12) αλλά μία επίθεση της Μερκάδο και δύο άουτ επιθέσεις της Μάασε έδωσαν προβάδισμα νίκης στον ΑΟ Θήρας (14-15).

Η Τοτσίδου ισοφάρισε σε 15-15, η Μερκάδο έκανε το 15-16 αλλά μετά Μάασε, Μπακοδήμου και Τοτσίδου σημάδεψαν σωστά και τελείωσαν το παιχνίδι για το 17-15.

• Τα σετ: 3-2 (25-23, 16-25, 26-24, 17-25, 18-16) σε 127'
  • Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 3 άσσους, 69 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Θήρας προήλθαν από 13 άσσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων
  • ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Ολινγκά 12 (9/14 επ., 3 μπλοκ), Γκόγκιτς 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπακοδήμου 15 (12/38 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. - 26% άριστες), Μάασε 34 (33/75 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 12 (11/31 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 11% άριστες), Καντίκου 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 43% υπ. - 23% άριστες), Κοντούδη (λ), Κάλλη, Τσιγαρίδα, Μπρουκς
  • Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Σαβάρ 19 (16/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. - 28% άριστες), Μερκάδο 17 (15/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (4/5 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Φίγιοκ 20 (14/40 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 43% άριστες), Κιουτσιούκη 9 (4/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 51% υπ. - 29% άριστες), Τσοχατζή 1 (1 άσσος)

Η ΑΕΚ πέρασε στην 3η θέση

Μετά τον προημιτελικό κυπέλλου πριν τρεις ημέρες, η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας τους Πρωταθλητές Πεύκων και στην αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής της Volley League, αυτή τη φορά με 3-0 σετ.

Η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων αλλά και η βαθμολογική θέση των δυο ομάδων "επιβεβαιώθηκαν" για δεύτερη φορά μέσα σε 72 ώρες, καθώς η ΑΕΚ (χωρίς την ασθενή Μπλάνκο, που ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη) παρουσιάστηκε απόλυτα έτοιμη να ανταποκριθεί στις ανάγκες του αγώνα, ενώ η ομάδα των Πεύκων γνώρισε τρίτη συνεχόμενη ήττα σε διάστημα οκτώ ημερών.

Σε αντίθεση, πάντως, με το παιχνίδι κυπέλλου, οι Πρωταθλητές Πεύκων ήταν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου σετ. Προηγήθηκαν 9-7 και 13-11 αλλά τα χαμένα σερβίς και η βελτίωση της ΑΕΚ στην αμυντική αντίδραση άλλαξαν την ροή του αγώνα. Το αμφίρροπο 19-20 έγινε 19-25 με έξι συνεχόμενους πόντους για την 4η ομάδα της βαθμολογίας, που τελείωσε το σετ με επίθεση της Στράντζαλη.

Έχοντας βρει τον απαιτούμενο ρυθμό, η ΑΕΚ διαχειρίστηκε καλά το δεύτερο σετ με πίεση από τις αντιπάλους μέχρι το 15-17. Επί μέρους σκορ 1-8 έκρινε το σετ και το 16-25 με άσσο της Κωνσταντινίδου έδωσε σαφέστατο πλεονέκτημα στην φιλοξενούμενη ομάδα, που εκμεταλλεύτηκε σχεδόν κάθε λάθος των αγχωμένων για ένα καλό αποτέλεσμα Πρωταθλητών Πεύκων.

Η ΑΕΚ άρχισε το τρίτο σετ με πέντε αναπάντητους πόντους πριν οι Πρωταθλητές ισοφαρίσουν 10-10 και δώσουν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Όπως είχε συμβεί και στο προηγούμενο διάστημα, η ΑΕΚ μόλις αισθάνθηκε πίεση στο σκορ είχε άμεσες λύσεις για να πάρει διαφορά (11-16), αλλά οι γηπεδούχες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντεπιτεθούν, να ισοφαρίσουν (17-17) και να διεκδικήσουν το σετ. Με άσο της Μορένο, τα Πεύκα προηγήθηκαν 23-22, όμως για μια ακόμη φορά η ΑΕΚ είχε τις "απαντήσεις" με την Στράντζαλη για να κερδίσει το τρίτο σετ με 26-24 (άουτ επίθεση της Μορένο) και μαζί τον αγώνα, φτάνοντας τις 14 νίκες στο πρωτάθλημα.

• Τα σετ: 0-3 (19-25, 16-25, 24-26) σε 79'
  • Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 8 άσσους, 34 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων
  • Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 6 (5/7 επ., 1 άσσος), Γκραφ 5 (3/13 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου, Νικόλοβα 5 (4/21 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 29% άριστες), Κάντγουορθ 9 (8/30 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 32% άριστες), Μορένο 18 (14/39 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 29% υπ. - 4% άριστες), Στεργιάκη (λ, 20% υπ. - 20% άριστες), Τόλιου, Καλαποδά, Μιχοπούλου
  • Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 5 (1/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στράντζαλη 17 (13/30 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 20% άριστες), Καλαντάτζε 5 (3/16 επ., 2 μπλοκ), Κάριτς 12 (10/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (2/5 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσίρκοβιτς 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ, 35% υπ. - 29% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 59% υπ. - 47% άριστες), Στάικου, Σολέ

Ο Άρης υπέταξε τη Θέτιδα

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες ο Άρης πανηγύρισε ένα πολύτιμο τρίποντο κερδίζοντας για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν τη Θέτιδα. με 3-1.

Στο ντεμπούτο του Μανώλη Σκουλικάρη στον πάγκο της ομάδας της Βούλας στη Volley League (ήταν στον πάγκο και στον προημιτελικό του Κυπέλλου), η Θέτις γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της, αλλά παρέμεινε στην 7η θέση (και στο -2 από την 5η όπου βρίσκονται τα Πεύκα).

Στα δύο πρώτα σετ οι φιλοξενούμενες ξεκινούσαν καλύτερα τον αγώνα (ήταν μπροστά με 6-8) αλλά μετά τον 10ο πόντο ο Άρης έχτιζε μεγάλες διαφορές (16-12 στο πρώτο, 16-10 στο δεύτερο) φτάνοντας εύκολα στο 2-0.

Στο γ' σετ πάλι ο Άρης έκανε την ανατροπή, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει με τη Θέτιδα στο 22-22 να φτάνει σε σετ μπολ με άσο της Οκάρο. Η Χέιντεν έχασε την πρώτη ευκαιρία, όχι όμως και τη δεύτερη διαμορφώνοντας το 23-25.

Η Θέτις ξεκίνησε καλύτερα και στο δ' σετ όπου προηγήθηκε 8-11, όμως τα σερβίς της Μπάκα έφεραν νέα ανατροπή (12-11) και στο 16-15 ο Άρης με μπλοκ και σερβίς ξέφυγε 19-15. Η Θέτις στο 20-17 είχε την ευκαιρία να μειώσει, ωστόσο η Οκάρο κάρφωσε άουτ και με σερί 5-0 οι κιτρινόμαυρες πήραν τη νίκη.

• Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-21, 23-25, 25-17) σε 105'
  • Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 10 άσσους, 49 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 9 άσσους, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων
  • Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Μπάκα 22 (14/29 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 52% υπ.-36% άριστες), Σόουζα 21 (17/37 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νεσίμοβιτς 11 (4/9 επ., 7 μπλοκ), Ντούμαντσιτς 10 (6/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιούρντζα 8 (5/24 επ., 28% υπ.-11% άριστες), Ξανθοπούλου 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Θεοδοσίου (λ, 43% υπ.-25% άριστες), Σαουλίδου (λ), Αποστολίδου, Παπαδοπούλου
  • Α.Σ.Π. Θέτις (Μανώλης Σκουλικάρης): Όλσον 6 (2/6 επ., 4 μπλοκ), Χέιντεν 16 (12/33 επ., 4 άσσοι, 56% υπ.-40% άριστες), Οκάρο 13 (10/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σιρίνινα 3 (3/8 επ.), Μερτέκη 8 (7/26 επ., 1 άσσος, 47% υπ.-31% άριστες), Παπαγεωργίου 9 (5/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 58% υπ.-37% άριστες), Κοντονή (λ), Διολη 1 (1/2 επ.), Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου, Σπανάκη 1 (1/4 επ.)

Η Λαμία πήρε το ντέρμπι ουραγών

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τη Λαμία που πήρε το τρίποντο με 3-1 στο Κερατσίνι και άφησε στην τελευταία θέση τον Απολλώνιο.

Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη ήττα για τον Απολλώνιο που αγνοεί τη νίκη από τις 6 Ιανουαρίου (3-2 το Μαρκόπουλο).

Η Λαμία στο πρώτο σετ προηγήθηκε με μεγάλες διαφορές (5-9, 10-15, 14-20) με τον Απολλώνιο να μετατρέπει το 17-23 σε 23-24, αλλά η Τουμάς τελείωσε το σετ.

Στο β' η Λάβδα ξεκίνησε βασική και με τα δικά της σερβίς το σκορ από 0-1 έγινε 8-1 με τον Απολλώνιο να ισοφαρίζει σε 1-1.

Κάτι ανάλογο συνέβη στο γ' σετ με τη Φλιάκου να διαμορφώνει το 1-5 με δύο άσσους και την Λαμία να κυριαρχεί (7-14, 12-20), αλλά τον Απολλώνιο να μειώνει σε 19-23, ωστόσο δύο επιθέσεις των Πέγισιτς, Κίλιτς τελείωσαν το σετ.

Ο Απολλώνιος έπαιζε πλέον με την πλάτη στον τοίχο, αλλά κατάφερε να ξεφύγει με 10-6, όμως τα λάθη στην επίθεση επέτρεψαν στη Λαμία να γυρίσει στο ματς (14-12) και στο 19-19 οι φιλοξενούμενες με επιμέρους σκορ 1-6 έφτασαν στο 22-25 και στη νίκη με 1-3.

• Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-15, 19-25, 20-25)