VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Volley League γυναικών: Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο του ΠΑΟΚ, νίκες για ΑΕΚ και Ολυμπιακό

Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν
Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε εύκολα 3-0 σετ του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της αγωνιστικής στη Volley League γυναικών. Παρέμεινε άνετα στην κορυφή η ΑΕΚ, νίκες για Ολυμπιακό και ΑΟ Θήρας.

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΠΑΟΚ και έφυγε με το τρίποντο από τη Θεσσαλονίκη. Οι πράσινες ίσως στην καλύτερη τους φετινή εμφάνιση πέρασαν πολύ εύκολα από το PAOK Sports Arena υποχρεώνοντας τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του φετινή εντός έδρας ήττα (αλλά 5η συνολικά στη Volley League).

Ουσιαστικά και στα τρία σετ είχαμε το ίδιο σενάριο καθώς στην πρώτη περιστροφή που η Γκρότους πήγαινε στο σερβίς ο ΠΑΟ έπαιρνε σημαντικές διαφορές.

Στο πρώτο το 5-7 έγινε 5-12 (9-14, 12-20 στη συνέχεια) με τον ΠΑΟΚ να πλησιάσει σε 19-23, αλλά χωρίς να μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω. Στο β' σετ το 7-8 έγινε και πάλι 7-12 με τον ΠΑΟ να ξεφεύγει 9-17 και να φτάνει εύκολα στο 0-2.

Στο τρίτο σετ με το σκορ να είναι 5-5 ο ΠΑΟ πήρε την αλλαγή, η Ολλανδέζα ακραία πήγε στο σερβίς και έφυγε στο 5-10. Η διαφορά ήταν ότι αυτή τη φορά είχαμε την προσωρινή επιστροφή του ΠΑΟΚ καθώς το 9-14 έγινε 12-14 με τα λάθη της Άτκινσον, αλλά η κόντρα κράτησε μέχει το 13-15.

Εκεί ο ΠΑΟ έτρεξε ένα νέο σερί για το 13-19 για να φτάσουμε στο 17-23. Η χαλάρωση των πράσινων έφερε το σκορ στο 20-23 με τον ΠΑΟΚ να χάνει διπλή κόντρα (Τσούμπα, Γουίλιαμς) και τον ΠΑΟ να φτάνει σε ματς μπολ και τελικά να παίρνει το ματς με επίθεση της Άτκινσον.

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 0-3

Τα σετ: 0-3 (19-25, 14-25, 21-25) σε 71'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 1 άσσο, 23 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 42 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Βίγκαρς, Πολυνοπούλου 2 (2/9 επ.), Τσιόγκα 14 (5/13 επ., 1 άσσος, 8 μπλοκ), Κυπαρίσση 6 (6/17 επ, 50% υπ.-33% άριστες), Τερζόγλου 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 7 (5/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 25% υπ.-25% άριστες), Μιλάνοβα 5 (5/20 επ., 48% υπ.-42% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 46% υπ.-38% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Κλέπκου 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.-25% άριστες), Τσούμπα 2 (2/6 επ.), Τσιόγκλα 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 5 (2/9 επ., 3 μπλοκ), Καρκάσες 11 (10/18 επ., 1 άσσος, 28% υπ.-28% άριστες), Άτκινσον 17 (15/32 επ., 2 μπλοκ), Γκρότους 6 (5/12 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-17% άριστες) Παπαφωτίου 5 (1/4 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σάμανταν 13 (9/13 επ., 4 μπλοκ), / Ρόγκα (λ, 60% υπ.-60% άριστες), Φουμάκη, Γενιτσαρίδη, Κελεσίδη.

Οι παίκτριες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν κόντρα στα Πεύκα
Οι παίκτριες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν κόντρα στα Πεύκα EUROKINISSI SPORTS

Παρέμεινε στην κορυφή η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έκανε το 7χ7 επικρατώντας πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ των Πεύκων που αγωνίστηκε χωρίς την Κωνσταντίνα Δρακουλίδου (προφυλάχθηκε λόγω ενοχλήσεων).

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα μετατρέποντας το 5-5 σε 5-8 και έφτασαν στο 11-16 με κόντρα της Νικόλοβα. Η ΑΕΚ πλησίασε σε 14-16 για να ανοίξει πάλι η διαφορά στο 15-19 όμως το χαμένο σερβίς τη Τόλιου και το κρεσέντο της Νικόλοβα (3/3 επιθέσεις) έφεραν το 19-19. Τα Πεύκα κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 20-21, που έγινε 22-21 με άουτ της Μορένο για να ακολουθήσει χαμένη σερβίς της Ξανθοπούλου, αλλά και πάλι η Νικόλοβα με δύο επιθέσεις και έναν άσο τελείωσε το σετ.

Στο 2ο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε γρήγορα με 8-3, αλλά τα Πεύκα μάζεψαν τη διαφορά στο 10-9 με τις φιλοξενούμενες να επιστρέφουν ξανά στο 16-15 και να αντέχουν μέχρι το 19-17 καθώς η Ένωση με σερί 4-0 ξέφυγε με 23-17.

Το τρίτο σετ έμοιαζε με το πρώτο καθώς τα Πεύκα με την Κάντγουορθ στο σερβίς ξέφυγαν 1-5 κι έφτασαν στο 2-8. Η ΑΕΚ ροκάνισε τη διαφορά (5-8, 9-12) και πλησίασε στον πόντο (13-14) όμως και πάλι οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν (13-17) και διατήρησαν αυτό το +4 μέχρι το 17-21.

Η ΑΕΚ πήρε την αλλαγή, η Κωνσταντινίδου πήρε το σερβίς κι η ΑΕΚ με σερί 4-0 ισοφάρισε (21-21) για να προηγηθεί με άσο της Πάσκοβα (23-22). Τα Πεύκα όμως έφτασαν σε σετ μπολ (23-24) και είχαν άλλον (24-25) με την ΑΕΚ να προσπερνά με άσο της Νικόλοβα (26-25) και τελικά να παίρνει το ματς με δύο επιθέσεις της Πάσκοβα που διαμόρφωσαν το 29-27.

ΑΕΚ - Ακαδημίες Πεύκων 3-0

Τα σετ: 25-22, 25-18, 28-26 σε 79'

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 14 (14/30 επ., 56% υπ.-33% άριστες), Καλαντάντζε 13 (8/11 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (3/5 επ.), Πασκόβα 7 (5/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ.-60% άριστες), Νικόλοβα 19 (16/36 επ., 3 άσσοι) / Κοσμά (λ, 65% υπ.-45% άριστες), Καλντερόν 2 (2/5 επ.), Μπλάνκο, Ξανθοπούλου.

ΑΣ Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων (Κώστας Παπαδόπουλος): Τόλιου 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Απλαδά 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκραφ 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Νικόλοβα 9 (7/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ.-42% άριστες), Κάντγουορθ 14 (13/28 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-32% άριστες), Μορένο 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 45% υπ.-20% άριστες), Στεργιάκη (λ), Πλακιά, Μιχοπούλου.

Η Νίζετιχ πανηγυρίζει μαζί με τις συμπαίκτριες της στον Ολυμπιακό
Η Νίζετιχ πανηγυρίζει μαζί με τις συμπαίκτριες της στον Ολυμπιακό EUROKINISSI SPORTS

Εύκολο απόγευμα για τον Ολυμπιακό

Δεύτερη συνεχόμενη και πέμπτη συνολικά νίκη για τον Ολυμπιακό που μετά το πρώτο σετ επικράτησε εύκολα του ΑΟΜ και ισοβαθμεί με τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη θέση.

Αντιθέτως για τις φιλοξενούμενες αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα με την ομάδα των Μεσογείων μετά το εξαιρετικό πρώτο σετ να μην έχει την ανάλογη συνέχεια.

Εκεί αιφνιδίασε και προηγήθηκε με το καλημέρα 0-4, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα (4-4) και άρχισε η μάχη πόντο με πόντο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία και να φτάνουμε στο 21-21. Εκεί ο ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil προηγήθηκε με 21-23 με κόντρα επίθεση της Νικολογιάννη και στην επόμενη φάση έχασε δύο ευκαιρίες για να φτάσει στο σετ μπολ, με την Κούμπουρα να μειώνει (22-23).

Το μπλοκ της Λαμπρούση στην Ντε Τζίσους διαμόρφωσε το 23-23 και ακολούθησε κόντρα επίθεση της Μλεϊνκοβα και λάθος της Νάγκελς έδωσαν τέλος στο σετ. Στα δύο επόμενα ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε ιδιαίτερα αντίσταση και έφτασε άνετα στο τελικό 3-0.

Ολυμπιακός - Μαρκόπουλο 3-0

Τα σετ: 25-23, 25-14, 25-12 σε 69'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΜ προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 7 (6/14 επ., 1 άσσος, 44% υπ.-28% άριστες), Καράρο 1 (1 άσσος), Λαμπρούση 9 (6/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Κούμπουρα 13 (12/29 επ., 1 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 11 (11/23 επ., 44% υπ.-22% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 62% υπ.-38% άριστες), Σαμπάτη (λ), Τσιτσιγιάννη, Τάνη.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Ντε Τζίσους 6 (5/19 επ., 1 άσσος, 47% υπ.-21% άριστες), Νάγκελς 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 10 (10/28 επ., 52% υπ.-27% άριστες), Λέιθαμ 7 (5/22 επ., 2 μπλοκ), Τοντάι 7 (6/14 επ., 1 άσσος), Κασδοβασίλη 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 79% υπ.-29% άριστες), Δικαιούλια 1, Αλλαγιάννη (1/2 επ.), Κωτσαρά 1 (1/2 3π.), Μπάρη, Μπενέζη.

Νέο τρίποντο για τον ΑΟ Θήρας

Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟ Θήρας, ο οποίος δεν άφησε περιθώρια απέναντι στον Ηλυσιακό στην Σαντορίνη και τον νίκησε με 3-0 σετ μετά από 81 λεπτά αγώνα.

Η ομάδα του Ματέο Φρέσκι βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 13 βαθμούς, δύο λιγότερους από Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό αλλά και με παιχνίδι λιγότερο. Ο Ηλυσιακός μετά από δύο σπουδαίες εμφανίσεις και νίκες επί του Ολυμπιακού και της Θέτιδας δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση απέναντι στον ΑΟΘ.

Και στα τρία σετ οι γηπεδούχες είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με διψήφιες τις Μερκάδο (14π.), Φερνάντες (12π.) και Φίγιοκ (11π.) πήραν το τρίποντο.

ΑΟ Θήρας - Ηλυσιακός 3-0

Τα σετ: 25-17, 25-14, 25-17 σε 81'

*Οι πόντοι της Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 2 άσσους, 24 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 9 (5/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φερνάντες 12 (11/25 επ., 1 άσσος), Μερκάδο 14 (11/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (4/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φίγιοκ 11 (10/23 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. - 17% άριστες), Κιουτσιούκη 5 (3/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 62% υπ. - 12% άριστες), Αγγελοπούλου, Καραμπάση.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος):
Καλλή 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ), Ζιώγα 10 (8/19 επ., 2 άσσοι), Γκόγκιτς, Αγκμπορτάμπι 7 (7/13 επ., 38% υπ. - 8% άριστες), Μπακοδήμου 4 (3/20 επ., 1 μπλοκ, 28% υπ. - 4% άριστες), Καντίκου 4 (4/8 επ.) / Λεωνίδου (λ, 85% υπ. - 31% άριστες), Μποκή, Κατσίκα, Μπρουκς 1 (1/3 επ.)

Δεύτερη νίκη για τη Λαμία

Σπουδαία ανατροπή απέναντι στον φορμαρισμένο Απολλώνιο πέτυχε από 0-2 σετ η Λαμία στο Χαλκιοπούλειο. Η τοπική ομάδα με αντεπίθεση διαρκείας και με κορυφαία την Γαλλίδα κεντρική Λεαντρά Ολινγκά πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, πάλι με 3-2 σετ.

Στο πρώτο σετ ο αγώνας ήταν ισορροπημένος μέχρι το 16-16. Η Νάσια Φακοπουλίδου πήρε το side out, στο σερβίς πήγε η Ευανθία Λάβδα που με δύο συνεχόμενους άσσους έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Απολλώνιο (16-19). Η Μίσλινα Κίλιτς με δικό της άσσο μείωσε στους δύο (21-23), αλλά λίγο αργότερα η Φακοπουλίδου διαμόρφωσε το 22-25.

Στο δεύτερο σετ η Μάρα Ράπτη έκανε το 12-14 και αμέσως μετά πάλι ο Απολλώνιος με πρωταγωνίστρια την Ευανθία Λάβδα από τη γραμμή των εννέα μέτρων έτρεξε σερί 0-6 (με τρεις άσσους της αρχηγού) για να πάρει διαφορά ασφαλείας (12-19) και να κάνει λίγο αργότερα η Αγγελική Καββαδία το 14-25.

Στο τρίτο σετ η Λαμία έβγαλε αντίδραση και με την Γεωργία Αργυρίου στο σερβίς έγινε το 15-9. Η Ράπτη και η Φακοπουλίδου προσπάθησαν να κρατήσουν τον Απολλώνιο στο σετ, αλλά το σετ κατέληξε στον ΑΟΛ με 25-20 μετά από διπλή μπαλιά της Νεφέλης Χατζηγρηγορίου.

Ντέρμπι ήταν και το τέταρτο σετ, με τον Απολλώνιο σε κρίσιμο σημείο να περνάει μπροστά με δύο πόντους (19-21), μετά από μία επίθεση και έναν άσσο της Σιδεράτου. Με πρωταγωνίστρια την Ολινγκά η Λαμία ισοφάρισε σε 22-22, η Πέγισιτς σταμάτησε πάνω στο φιλέ την Καββαδία για το 23-22, η Ολινγκά στην κόντρα επίθεση έκανε το 24-22 για να στείλει η Ολιβέιρα το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, σε ένα κόντρα για τον ΑΟΛ.

Με την Ολινγκά να κάνει και πάλι την διαφορά, η Λαμία ολοκλήρωσε με επιτυχία μία σπουδαία ανατροπή. Με συνεχόμενους πόντους της Γαλλίδας κεντρικής ο ΑΟΛ προηγήθηκε με 12-9, με την διαγώνια συμπατριώτισσά της, Ολιβέιρα Σόουζα να κάνει το 13-9. Το μπλοκ της Πέγισιτς έδωσε πέντε ματς μπολ στις γηπεδούχες, με τον Απολλώνιο να μένει ζωντανός με μία επίθεση της Καββαδία και μία άουτ επίθεση της Ολιβέιρα. Ο Ηλίας Αγγέλης κάλεσε τάιμ άουτ, η Λάβδα μείωσε σε 14-12 αλλά στην επόμενη φάση η Ολιβέιρα διαμόρφωσε το τελικό 15-12.

Λαμία - Απολλώνιος 3-2

Τα σετ: 22-25, 14-25, 25-20, 25-22, 15-12 σε 121'

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 4 άσσους, 57 επιθέσεις, 20 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Απολλώνιου προήλθαν από 14 άσσους, 57 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Σόουζα 17 (15/57 επ., 2 μπλοκ), Ολινγκά 19 (14/28 επ., 5 μπλοκ), Κίλιτς 20 (12/39 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Πέγισιτς 10 (8/21 επ., 2 μπλοκ, 10% υπ. - 0% άριστες), Φλιάκου 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Αργυρίου 9 (6/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Παγώνη (λ, 41% υπ. - 24% άριστες), Τσιριμόκου (λ), Μαραθοκαμπίτου.

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Πήττα 9 (8/12 επ., 1 άσσος), Φακοπουλίδου 21 (18/47 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 24% άριστες), Ράπτη 11 (8/40 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Λάβδα 7 (1/4 επ., 6 άσσοι), Καββαδία 12 (10/19 επ., 2 μπλοκ), Ασόνια 10 (10/40 επ.) / Τουλγαρίδου (λ, 52% υπ. - 37% άριστες), Διάλλα 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χατζηγρηγορίου 1 (1 άσσος), Σιδεράτου 2 (1/5 επ., 1 άσσος), Τρίμη.