VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Volley League γυναικών: Ο Παναθηναϊκός έχασε βαθμό και μένει πίσω, δύσκολη νίκη για ΑΕΚ

Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν πόντο κόντρα στην ΑΕΚ για τη Volley League 2023-2024 | Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2024 ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ/EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 της Θήρας, αλλά έχασε βαθμό κι έμεινε ακόμα πιο πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Δύσκολη νίκη για την ΑΕΚ που παρέμεινε στην τετράδα, άνετα ο ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός μετά από μία μάχη 110 λεπτών έφυγε με τη νίκη 3-2 από την έδρα του ΑΟ Θήρας αλλά είδε τη διαφορά από την κορυφή να αυξάνεται στους 4 βαθμούς.

Ο ΑΟΘ αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2, επέστρεψε στον αγώνα κι όπως και με τον Ολυμπιακό (η άλλη ομάδα που πέρασε φέτος από το ΔΑΠΠΟΣ) έφτασε στο τάι μπρέικ, όπου η προσπάθεια για ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε με τις φιλοξενούμενες να επικρατούν εύκολα.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός καθώς πιέζοντας από τη γραμμή του σερβίς μετέτρεψε το 4-5 σε 4-9 και λίγο αργότερα έφτασε στο +6 (6-12) για να απαντήσει ο ΑΟΘ με τη Φίγιοκ (10-13 με άσσο της Σλοβένας και επίθεση της Μερκάδο) όμως η μείωση ήταν προσωρινή. Ο Παναθηναϊκός και πάλι με την Άτκινσον στο σερβίς μετέτρεψε το 12-15 σε 12-18 και έφτασε με άνεση στο 0-1 (αν και ο ΑΟΘ πλησίασε σε 16-19).

Στο δεύτερο υπήρχε μεγαλυτερη ισορροπία με το μικρό προβάδισμα του ΠΑΟ (7-9, 9-11) να ανατρέπεται (13-12) και να ακολουθήσει μάχη πόντο με πόντο μέχρι το 19-18. Εκεί ο ΑΟΘ έχασε το σερβίς (τρίτο σερι), η Χριστοδούλου έκανε φιλέ και η Άτκινσον με κόντρα μπάλα διαμόρφωσε το 19-21... Η Καρκάσες με μπλοκ στη Μερκάδο διαμόρφωσε το 20-23 για να κλείσει το σετ στο 21-25.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο τρίτο σετ όπου ξεκίνησαν εντυπωσιακά φτάνοντας γρήγορα στο 8-4 και παρόλο που ο ΠΑΟ πλησίασε (8-7, 12-10), άνοιξαν γρήγορα τη διαφορά (15-11, 18-12) και μείωσαν εύκολα σε 2-1...

Το ντέρμπι απέκτησε νέο ενδιαφέρον με τον ΠΑΟ να έχει σταθερά το πριοβάδισμα στο δ΄σετ από το 7-6 και μετά μέχρι το 15-16 που έγινε 18-16 με μπλοκ στην Καρκάσες.

Ο ΠΑΟ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 20-19, αλλά η Γκρότους δεν τελείωσε την κόντρα και ήρθε η... κατάρρευση καθώς με δύο μπλοκ και μια κακή υποδοχή το σκορ πήγε στο 24-19 για να στείλει η Φίγιοκ το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί όμως ο Παναθηναϊκός επανήλθε στο ματς και μετατρέποντας γρήγορα το 2-1 σε 2-5, έφτασε στο 3-8 με άσο της Καρκάσες και επίθεση της Άτκινσον.

Η διαφορά πλέον ήταν πολύ μεγάλη με τη Φουμάκη με δύο άσσους να διαμορφώνει το 4-12 και ένας ακόμη άσος της Άτκινοσν έδωσε οριστικό τέλος στο ματς.

• Τα σετ: 2-3 (19-25, 22-25, 25-17, 25-20, 5-15) σε 110'
  • Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 51 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων
  • Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ), Σαβάρ 17 (16/39 επ., 1 άσσος, 61% υπ.-49% άριστες), Μερκάδο 26 (19/38 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φίγιοκ 16 (14/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ.-15% άριστες), Κιουτσιούκη / Γεωργιάδου (λ, 44% υπ.-32% άριστες), Αγγελοπούλου, Καραμπάση, Τσοχατζή, Χαμαλίδου 7 (3/4 επ., 4 μπλοκ)
  • ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 22% υπ.-07% άριστες), Άτκινσον 21 (15/43 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκρότους 6 (6/24 επ., 20% υπ.-20% άριστες), Παπαφωτίου 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Σάμανταν 14 (10/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μεταξά 2 (2/6 επ.) / Μπελιά (λ, 35% υπ.-13% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 1 (1/2 επ.), Φουμάκη 2 (2 άσσοι), Γενιτσαρίδη, Κελεσίδη

Συναρπαστικός αγώνας και νίκη για την ΑΕΚ

Το παιχνίδι της χρονιάς διεξήχθη στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού, με την ΑΕΚ να μένει όρθια απέναντι στο Μαρκόπουλο, καθώς χρειάστηκε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-2 σετ και 19-23 του τετάρτου σετ για να πάρει το δίποντο στο τάι μπρέικ με 24-22!

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με όμορφες φάσεις και από τις δύο ομάδες, με το Μαρκόπουλο να βρίσκεται πολύ κοντά σε μία σπουδαία νίκη. Η Ένωση έμεινε ζωντανή στο κρίσιμο τέταρτο σετ, ενώ το τάι μπρέικ εξελίχθηκε σε θρίλερ και διήρκησε μισή ώρα για να κριθεί υπέρ των γηπεδούχων μετά από 46 συνολικούς πόντους.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με σταθερή υποδοχή, πίεση στο σερβίς έκανε το 1-0 σετ, όμως τα δύο επόμενα άνηκαν στο Μαρκόπουλο.

Ο ΑΟΜ έκανε και αυτός την δική του ανατροπή στο παιχνίδι, καθώς στο δεύτερο σετ κυνηγούσε στο σκορ μέχρι το 21-17. Με πρωταγωνίστρια την Λέιθαμ στην επίθεση έγινε το 22-21, η Τσίρκοβιτς έκανε λάθος για την ισοφάριση (22-22) και με άσσο η Νικολογιάννη έβαλε μπροστά την ομάδα της (22-23). Η Καλαντάτζε έκανε το 23-23, αλλά δύο επιθέσεις από Λέιθαμ και Ντε Χεσούς έφεραν το 23-25 και την ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Το τρίτο σετ άνηκε αποκλειστικά στο Μαρκόπουλο που μετά το 7-7 απέκτησε διαφορά και με μπλοκ της Τοντάι έγινε το 11-16. Η διαφορά παρέμεινε, για να τελειώσει το σετ η Λέιθαμ με 19-25.

Στο τέταρτο σετ το Μαρκόπουλο με την ψυχολογία με το μέρος του έβαλε τις βάσεις για το σπουδαίο τρίποντο, με την Τοντάι να κάνει το 17-22 και η Νικολογιάννη λίγο αργότερα το 18-23. Η Μπλάνκο με μπλοκ μείωσε σε 21-23, αλλά το Μαρκόπουλο είχε δύο ματς μπολ (22-24), τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκαν οι Τοντάι και Αλλαγιάννη στις κόντρα επιθέσεις που τους δόθηκαν. Η ΑΕΚ σε εκείνο το σημείο βρήκε την δική της πρωταγωνίστρια στο πρόσωπο της Σολέ που με δύο επιθέσεις έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ (26-24).

Το πέμπτο σετ ήταν το πιο συναρπαστικό όλων, με τις δύο ομάδες να αρνούνται να ηττηθούν. Ο ΑΟΜ είχε 5 ευκαιρίες στο τάι μπρέικ να πάρει το διπλό (15-16, 16-17, 18-19, 19-20, 20-21), αλλά η ΑΕΚ στο 7ο δικό της ματς μπολ (14-12, 14-13, 15-14, 18-17, 22-21, 23-22) πήρε άσσο με τη Σολέ για το τελικό 24-22.

• Τα σετ: 3-2 (25-19, 23-25, 19-25, 26-24, 24-22) σε 135'
  • Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 7 άσσους, 69 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 7 άσσους, 73 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων
  • Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 24 (23/42 επ., 1 άσσος, 38% υπ. - 20% άριστες), Καλαντάτζε 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Κάριτς 18 (17/51 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδου 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσίρκοβιτς 11 (9/23 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 24% άριστες), Μπλάνκο 13 (10/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 70% υπ. - 35% άριστες), Γιώτα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Στάικου, Σολέ 6 (5/11 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 33% άριστες)
  • Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Ντε Χεσούς 20 (17/38 επ., 3 άσσοι, 70% υπ. - 25% άριστες), Νάγκελς 2 (2/3 επ.), Νικολογιάννη 18 (17/52 επ., 1 άσσος, 53% υπ. - 25% άριστες), Λέιθαμ 15 (15/34 επ.), Τοντάι 18 (13/20 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κασδοβασίλη / Αντωνακάκη (λ, 71% υπ. - 48% άριστες), Δικαιούλια, Κωτσαρά, Αλλαγιάννη 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ)

Διπλό παραμονής για τον Ηλυσιακό

Το τρίποντο με 3-1 που τον βάζει για τα καλά στην διεκδίκηση μίας θέσης στα πλέι οφ πανηγύρισε στην Βούλα επί της Θέτιδας ο Ηλυσιακός.

Η ομάδα των Ιλισίων παρουσιάστηκε πολύ συγκεντρωμένη σε μία δύσκολη έδρα και με καθαρό μυαλό, σωστές επιλογές στην επίθεση και με πίεση στο σερβίς πήρε μία σπουδαία νίκη με 3-1 σετ.

Το πρώτο σετ ήταν και το πιο κρίσιμο της αναμέτρησης, με την Θέτιδα να δείχνει να το ελέγχει, καθώς προηγήθηκε με 21-17. Με σέρβερ την Καντίκου ο Ηλυσιακός έτρεξε σερί 0-4 για να φέρει το σετ στα ίσια (21-21), η Θέτιδα είχε αυτή το πρώτο σετ μπολ με την Μερτέκη (24-23), αλλά μία επίθεση από την Τοτσίδου, ένα λάθος της Παπαγεωργίου και η κόντρα επίθεση της Μάασε έφεραν το 24-26.

Με τη ψυχολογία με το μέρος του, ο Ηλυσιακός ξεκίνησε με 0-6 στο δεύτερο σετ, για να κάνει εύκολα το 0-2 με 14-25 που ήρθε από άσσο της Τοτσίδου.

Η Θέτιδα δεν το έβαλε κάτω και με την κορυφαία σέρβερ του πρωταθλήματος, Μαριένα Χέιντεν να παίρνει το μεγαλύτερο βάρος των επιθέσεων αλλά και με τα δικά της σερβίς, οι γηπεδούχες κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 με 25-18.

Στο τέταρτο σετ μετά το 10-10 ο Ηλυσιακός με την Μάασε να παίρνει το βάρος στην επίθεση ξέφυγε με 10-15, διαφορά που σταδιακά μεγάλωνε για το τελικό 16-25.

• Τα σετ: 1-3 (24-26, 14-25, 25-18, 16-25) σε 101'
  • Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 9 άσσους, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων
  • Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Όλσον 8 (5/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χέιντεν 15 (10/32 επ., 5 άσσοι, 60% υπ. - 60% άριστες), Οκάρο 12 (11/33 επ., 1 μπλοκ), Σιρίνινα 9 (5/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μερτέκη 10 (8/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 37% άριστες), Παπαγεωργίου 13 (10/19 επ., 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 61% υπ. - 39% άριστες), Γαροφαλάκη, Σπανάκη
  • ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Ολινγκά 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Γκόγκιτς 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1μ πλοκ), Μπακοδήμου 19 (16/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 24% άριστες), Μάασε 21 (21/47 επ.), Τοτσίδου 4 (3/14 επ., 1 άσσος, 60% υπ. - 33% άριστες), Καντίκου 11 (6/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 60% υπ. - 45% άριστες), Καλλή

Άνετη νίκη για τον ΠΑΟΚ

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον ΠΑΟΚ που λίγες ημέρες μετά την επικράτηση του με 3-1 για το Κύπελλο, νίκησε ξανά, αυτή τη φορά με 3-0 τον Απολλώνιο

Ο Απολλώνιος αιφνιδίασε στο ξεκίνημα καθώς προηγήθηκε με 3-6, με τον ΠΑΟΚ να μαζεύει γρήγορα τη διαφορά (8-7) και στο 11-11 με καλό μπλοκ να ξεφεύγει με 17-13 για να πάρει το σετ με 25-17.

Στο δεύτερο πάλι οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλυτερα (0-3, 3-7) ωστόσο και πάλι ο ΠΑΟΚ με όπλο το μπλοκ απάντησε με επιμέρους σκορ 18-7 για το 21-14 και το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ υπήρχε ισορροοπία μέχρι το 10-10 με τον ΠΑΟΚ να τρέχει σερί 3-0 (13-10) και να φτάνει στο 17-13. Ο Απολλώνιος προσπάθησε για την ανατροπή καθώς το 24-19 έγινε 24-22, αλλά η Γουίλιαμς έδωσε οριστικό τέλος στο ματς.

• Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-20, 25-22) σε 73'
  • Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Απολλώνιου προήλθαν από 4 άσσους, 28 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων
  • Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Φανγκ 9 (9/26 επ., 50% υπ.-21% άριστες), Κλέπκου 5 (2/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ.-38% άριστες), Ντέακ 5 (1/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσιόγκα 10(2/6 επ., 8 μπλοκ), Γουίλιαμς 22 (18/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 50% υπ.-38% άριστες)
  • Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Στέφανος Χριστοδουλάκης): Διάλλα 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Φακοπουλίδου 6 (5/27 επ., 1 άσσος, 55% υπ.-36% άριστες), Ράπτη 11 (8/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 08% υπ.-08% άριστες), Καββαδία 7 (4/12 επ., 3 μπλοκ), Ασόνια 5 (5/26 επ.), Μπαρθέλ / Τουλγαρίδου (λ, 44% υπ. -30% άριστες), Καραντουμάν 2 (2/4 επ.), Σιδεράτου, Λάβδα 2 (1/2 επ., 1 άσσος)

Η Λαμία σταμάτησε τα Πεύκα

Στην καλύτερή της φετινή εμφάνιση, ο ΑΟ Λαμίας πήρε σπουδαία νίκη με 3-0 σετ επί των Πρωταθλητών Ακαδημιών Πεύκων.

Ο ΑΟΛ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από έξι σερί ήττες (τελευταία νίκη στις 16/12 επί του Άρη) και με τους τρεις βαθμούς της νίκης μείωσε στον πόντο την διαφορά από τον Άρη και τον Απολλώνιο.

Από την άλλη, τα Πεύκα θα παραμείνουν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα αν δεν πάρει τρίποντο η Θέτιδα Βούλας απέναντι στον Ηλυσιακό.

Ντεμπούτο με τη φανέλα του ΑΟΛ έκανε η Κουβανή κεντρική Τζέσικα Καρμπαγιάλ που ήταν και η πρώτη σκόρερ του αγώνα με 12 πόντους.

Οι αθλήτριες του Κώστα Αγγουρά πίεσαν από τη γραμμή του σερβίς (μόλις 5 χαμένα για 7 άσσους), είχαν καλά στημένο μπλοκ και με καλή άμυνα εκμεταλλεύτηκαν τις κόντρα επιθέσεις για να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημά του μέχρι και το φινάλε. Δείγμα της συγκέντρωσης που είχε η ομάδα της Λαμίας είναι τα μόλις 12 λάθη σε τρία σετ που είχε, σε αντίθεση με των Πεύκων που υπέπεσε σε 23.

• Τα σετ: 3-0 (25-11, 25-19, 25-16) σε 69'
  • Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 7 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων
  • Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Κώστας Αγγουράς): Τουμάς 11 (9/35 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κίλιτς 10 (9/21 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 29% άριστες), Πέγισιτς 7 (7/15 επ., 70% υπ. - 30% άριστες), Καρμπαγιάλ 12 (6/13 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Φλιάκου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Αργυρίου 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Παγώνη (λ, 36% υπ. - 0% άριστες), Σουλιώτη 1 (1 άσσος), Καραγιάννη
  • Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Γκραφ 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 1 (1/2 επ.), Νικόλοβα 4 (4/25 επ., 62% υπ. - 46% άριστες), Κάντγουορθ 6 (5/18 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 11% άριστες), Μορένο 8 (8/29 επ.) / Μπάλλα (λ, 55% υπ. - 36% άριστες), Στεργιάκη (λ,), Τόλιου, Καλαποδά 1 (1 μπλοκ), Τριλυράκη 1 (1/1 επ.), Δορούκα, Μιχοπούλου