VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Volley League γυναικών: Με το ένα πόδι στα ημιτελικά Άρης, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός

Δίχως να δυσκολευτούν Άρης, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός επικράτησαν εκτός έδρας απέναντι σε Θέτιδα Βούλας, Λαμία και ΑΟ Θήρας και βρίσκονται με το ένα πόδι στα ημιτελικά της Volley League γυναικών.

Τη νίκη που τον κάνει το απόλυτο φαβορί πρόκρισης στα ημιτελικά της Volley League γυναικών πέτυχε ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινες» έσπασαν την έδρα του ΑΟ Θήρας με 3-1 σετ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, στο ντεμπούτο του Μπράνκο Γκάιτς στον πάγκο απέναντι στη πρώην ομάδα του. Είναι η τέταρτη φετινή επικράτηση του Παναθηναϊκού επί της ομάδας της Σαντορίνης.

Ο επαναληπτικός θα γίνει το Σάββατο 16 Απριλίου στις 20.30 στο κλειστό του Αγίου Θωμά και ο Παναθηναϊκός θέλει δύο σετ για να προκριθεί. Αν ο ΑΟΘ επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 σετ τότε η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Αλλαγές στο βασικό σχήμα για τον Παναθηναϊκό, με τον Σέρβο τεχνικό να χρησιμοποιεί την Κωνσταντίνου στη διαγώνιο και στα άκρα της Χαντάβα, Γκρόθες. Στο πρώτο σετ οι πράσινες βρέθηκαν πίσω με 16-14 αλλά με τα σερβίς της Χαντάβα πέρασαν μπροστά με 17-16 και δεν κοίταξαν ξανά πίσω. Η Γκρόθες με επίθεση από τη θέση έξι διαμόρφωσε το 1-0 σετ με 25-20.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και του δευτέρου σετ μέχρι το 18-16. Με άουτ επίθεση της Γκρόθες και ένα καρφί της Χόλστον ο ΑΟΘ πέρασε μπροστά στο σκορ (19-18) και παρά την πίεση του Παναθηναϊκού, η Σαντορίνη με μπλοκ της Αργυρίου έκανε το 25-22 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο και τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του και με κορυφαίες τις Κρόθες, Χατζηευστρατιάδου έκανε το 3-1 σετ και έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

ΑΟ Θήρας - Παναθηναϊκός 1-3

Τα σετ: 1-3 (20-25, 25-22, 20-25, 16-25) σε 104'

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 2 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Χόλστον 19 (16/44 επ., 3 μπλοκ), Άμποτ 14 (13/36 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 27% άριστες), Διάλλα 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (3/3 επ.), Μίτροβιτς 13 (10/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. - 24% άριστες), Αργυρίου 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 33% υπ. - 17% άριστες), Δροσοπούλου, Αδαμοπούλου, Βεζυργιαννίδου, Γκόλτσιου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 14 (12/18 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 12 (7/33 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κρος 8 (6/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόθες 16 (15/34 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. - 27% άριστες), Παπαφωτίου 2 (2/4 επ.), Χαντάβα 11 (9/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 23% άριστες) / Ρόγκα (λ, 45% υπ. - 25% άριστες), Στεπανένκο, Μεταξά.

Καθάρισε στο ρελαντί ο Ολυμπιακός

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Volley League γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος στον πρώτο αγώνα κόντρα στον ΑΟ Λαμίας στο «Χαλκιοπούλειο» επικράτησε με 3-1 σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» στον επαναληπτικό στο «Μελίνα Μερκούρη» το προσεχές Σάββατο (16/4, 19.00) χρειάζονται δύο σετ για να πάρουν το εισιτήριο για την τετράδα.

Ο Κάρλο Παρίζι ξεκούρασε την Βίλμα Σάλας και μετά από αρκετό καιρό επέστρεψε στο βασικό σχήμα η Μαριάνα Κόστα.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε εύκολα τα δύο πρώτα σετ, όμως η Λαμία δεν τα παράτησε στο τρίτο. Με το σκορ στο 17-15 υπέρ του Ολυμπιακού η Λαμία παίρνει την αλλαγή και στο παιχνίδι περνάει η Κοντονάσιου για το σερβίς, με την Ελληνίδα αθλήτρια να δυσκολεύει την υποδοχή του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να τρέχουν σερί 4-0 και να προηγηθούν με 20-17. Η διαφορά δεν μειώθηκε για το 25-23 και το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός απέκτησε διαφορά ασφαλείας από το ξεκίνημά του, το οποίο κράτησε ως το φινάλε για το 25-17 και το τελικό 3-1 σετ.

Λαμία - Ολυμπιακός 1-3

Τα σετ: 1-3 (13-25, 14-25, 25-23, 17-25) σε 93'

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Κουντουρά 4 (4/4 επ.), Κούμπουρα 10 (10/24 επ., 37% υπ. - 19% άριστες), Περέιρα 17 (14/48 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καστίγιο 11 (10/40 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. - 19% άριστες), Αραούχο 3 (2/12 επ., 1 μπλοκ), Γιαννέλου 5 (3/7 επ., 2 άσσοι) / Κακουράτου (λ, 64% υπ. - 36% άριστες), Κοντονάσιου 1 (1 άσσος), Κίσσα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (3/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 9 (5/9 επ., 4 μπλοκ), Άγκοστ 6 (5/28 επ., 1 άσσος, 65% υπ. - 35% άριστες), Κόστα 10 (9/27 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 34% άριστες), Χριστοδούλου 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χίπε 18 (14/32 επ., 4 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 45% υπ. - 18% άριστες), Γενιτσαρίδη 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ).

Διπλό με ανατροπή για τον Άρη

Ο Άρης μπορεί να έχασε το πρώτο σετ, αλλά κατάφερε κι έκανε την ανατροπή κόντρα στη Θέτιδα και πλέον απέχει δύο σετ από τους ημιτελικούς του πρωταθλήματος.

Κορυφαία των κιτρινόμαυρων αλλά και του αγώνα η εκπληκτική Κέιτλιν Έβανς η οποία ολοκλήρωσε το ματς με 31 πόντους και εξαιρετική στατιστική (23/43 επιθέσεις, 1 άσσος, 7 μπλοκ και 67% υποδοχή με 36% άριστες σε 33 προσπάθειες χωρίς να δώσει άσσο!).

Ουσιαστικά όλος ο αγώνας ήταν το δεύτερο σετ όπου η Θέτις έχοντας κατακτήσει το πρώτο, προηγήθηκε με 8-4, αλλά ο Άρης μπόρεσε να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά και στην τελική ευθεία πέρασε μπροστά στο σκορ φτάνοντας σε διπλό σετ μπολ (22-24). Η Θέτις ισοφάρισε 24-24 κι ένα θρίλερ με τις φιλοξενούμενες να έχουν συνεχόμενα σετ μπολ και τελικά να κάνουν το 1-1 με άσο της Μυλωνά στο 29-31!

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Άρης εκμεταλλευόμενος και την κόπωση της Ανθούλη (που προέρχονταν από τους αγώνες της Εθνικής Νεανίδων) κυριάρχησε και έφτασε πιο εύκολα στη νίκη.

ΑΣΠ Θέτις - Άρης 1-3

Τα σετ: 25-20, 29-31, 20-25, 15-25 σε 112'

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 57 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

Α.Σ.Π. Θέτις (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Περάλτα 7 (5/17 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ.-26% άριστες), Ανθούλη 19 (18/45 επ., 1 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 1 (1/ επ.), Άκτας 13 (10/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 44% υπ.-20% άριστες), Παπαγεωργίου 10 (6/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 72% υπ.-28% άριστες), Χατζηγρηγορίου, Δραγουμάνου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ.-11% άριστες), Παναγοπούλου.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 6 (2/3 επ., 4 μπλοκ), Μερκάδο 22 (19/47 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 5 (1/1 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μυλωνά 3 (1/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σουάν 14 (11/27 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ. - 30% άριστες), Έβανς 31 (23/43 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ, 67% υπ. - 36% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Καμπούρη (λ), Τάνη, Λάππα.