VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Volley League γυναικών: Η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, πάντα πρώτος ο ΠΑΟΚ

ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΚΑΜΣΗΣ/INTIME SPORTS

Σε ένα ντέρμπι με τα όλα του στο κλειστό του Αγίου Θωμά, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 3-2 επί του Παναθηναϊκού για τη 16η αγωνιστική της Volley League ανδρών και διατηρήθηκε στη 3η θέση, αλλά με τον ΠΑΟΚ πάντα στο +4 ύστερα απ' τη νίκη του στο Μαρκόπουλο.

Η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγίου Θωμά, όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την απώλεια βαθμού από τον ΠΑΟΚ. Η νίκη με 3-2 σετ για τη 16η αγωνιστική της Volley League γυναικών διατηρεί την απόσταση των δύο δικεφάλων στους τέσσερις βαθμούς και φέρνει τις πράσινες ισόβαθμες με τον Ολυμπιακό στην 3η θέση.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟ με την Ανάε στο σερβίς έφτασε γρήγορα στο 5-1, με την ΑΕΚ όμως να επιστρέφει άμεσα (5-4) και να προηγείται για πρώτη φορά (10-11) με κόντρα επίθεση της Σίλβα. Οι πράσινες δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να πιέσουν την κιτρινόμαυρη υποδοχή και στο 16-17 με σερί 0-3 η Ένωση έφτασε στο 16-20 για να διατηρηθεί το +4 μέχρι το 18-22. Εκεί όμως δύο λάθη της ΑΕΚ στην επίθεση και μια κακή υποδοχή έφεραν το σετ στην ισορροπία (22-22). Η Καλντερόν έδωσε τέλος στο πράσινο σερί με την Νίζετιχ να φέρνει το σκορ στο 22-24 και την διεθνή ακραία από την Αργεντινή να διαμορφώνει το τελικό 23-25.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο δεύτερο και το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο καθώς προηγήθηκε με 3-0, 6-1 για να φτάσει στο 10-3 και στο 17-5 ισοφαρίζοντας με χαρακτηριστική ευκολία.

Στο τρίτο σετ και πάλι ο ΠΑΟ πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα (7-4) με τη διαφορά ότι η ΑΕΚ απάντησε άμεσα και προηγήθηκε 7-8 (άσος Κωνσταντινίδου. Νέο σερί από τον ΠΑΟ και το σκορ στο 12-8 (άσσος Ανθούλη) όμως λίγο αργότερα είχαμε το 13-13 (επίθεση στο φιλέ Ανθούλη). Με μπλοκ της Καλντερόν στην Ανθούλη η ΑΕΚ προσπέρασε 14-15, αλλά το μπλοκ της Ανθούλη στην Καλντερόν διαμόρφωσε το 16-15. Ο ΠΑΟ απέκτησε ένα σοβαρό πλεονέκτημα φτάνοντας στο 19-16 (άουτ Κουλίκοβα), αλλά μετά το τάιμ άουτ του Οτσάλ η ΑΕΚ ισοφάρισε (επιθέσεις Νίζετιχ, Καλντερόν, μπλοκ Καλαντάτζε), προηγήθηκε 21-22 με κόντρα επίθεση της Καλντερόν για να φτάσουμε στο 23-23. Η Σίλβα με επίθεση έφερε την ΑΕΚ σε σετ μπολ και με δικό της άσσο στην Ανάε τελείωσε το σετ για το 1-2 των φιλοξενούμενων.

Μέχρι το 10-8 του δ' σετ υπήρχε μάχη, αλλά τα σερβίς της Κρος διέλυσαν την υποδοχή της ΑΕΚ με το σκορ να φτάνει στο 16-8 και την Ένωση να σταματά το πράσινο σερί με μπλοκ της Νίζετιχ (16-9). Δεν μπόρεσε ποτέ όμως να πλησιάσει στο σκορ και το 2-2 ήρθε εύκολα.

Οι ανατροπές όμως συνεχίστηκαν και στο τάι μπρέικ. Η Κρος πάλι ξεκίνησε με άσσο στην Καλντερόν (2-0) για να φτάσει ο ΠΑΟ στο 4-1, που έγινε 4-5 με χαμένο σερβίς της Ανάε και την Σίλβα να κάνει τη ζωή δύσκολη στην Αμερικανίδα με τα δικά της σερβίς.

Το επιμέρους σκορ έφτασε στο 1-7 με τις δύο ομάδες να αλλάζουν γήπεδο με το σκορ στο 5-8 (άσος Καλντερόν σε Γκρόθες). Οι πράσινες με το άουτ της Νίζετιχ πλησίασαν στον πόντο με την ΑΕΚ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 8-10 (δεν τελείωσαν κόντρα μπάλα Σίλβα και Νίζετιχ) , κάτι που συνέβη και με τον ΠΑΟ καθώς στο 10-11 η Ανάε δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει καρφώνοντας άουτ (10-12). Η Σίλβα με φανταστικό πλασέ έκανε το 11-13 για να ακολουθήσει το μπλοκ της Καλντερόν στην Ανάε για το 11-14 και να τελειώσει το ματς με νέα κόντρα επίθεση της Σίλβα.

• Τα σετ: 2-3 (23-25, 25-11, 23-25, 25-17, 11-15) σε 107'
  • *Οι πόντοι του ΠΑΟ προήλθαν από 6 άσσους, 66 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων
  • ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ), Ανάε 19 (18/34 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ-34% άριστες), Γκρότους 11 (8/16 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ, 69% υπ.-38% άριστες), Παπαφωτίου 5 (3/4 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Ανθούλη 22 (19/44 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Κρος 15 (9/15 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Πολίτη (λ, 37% υπ.-14% άριστες), Νικολογιάννη, Μεταξά, Μερκούρη
  • ΑΕΚ (Ουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 14 (13/27 επ., 1 άσσο, 75% υπ. - 56% άριστες), Καλαντάτζε 7 (5/14 επ., 2 μπλοκ), Καλντερόν 15 (10/26 επ., 1 άσσο, 4 μπλοκ, 46% υπ. - 12% άριστες), Κωνσταντινίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Σίλβα 22 (16/39 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουλίκοβα 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 56% υπ. - 20% άριστες), Διάλλα, Βλαχάκη

Χορταστική νίκη ΠΑΟΚ στο Μαρκόπουλο

Ο ΠΑΟΚ μετά από ένα φοβερό ματς κέρδισε με 3-2 στο Μαρκόπουλο με την Καταρίνα Ζαρολίνσκα Κρολ να σταματά στους 36 πόντους.

Ο Δικέφαλος πανηγύρισε την 15η νίκη του σε 16 αγώνες με τον ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil όπως και με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει τις εντυπώσεις, όχι όμως και τον αγώνα παρόλο που είχε διπλό ματς στο τάι μπρέικ, ενώ οι δύο ομάδες την Τετάρτη (15/2) θα βρεθούν αντιμέτωπες και πάλι στο ίδιο γήπεδο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μετά το αρχικό 5-3 πήρε το προβάδισμα στο σκορ (5-7, 10-14) με τον ΑΟΜ όμως πάντα να βρίσκει τον τρόπο να επιστρέφει. Οι ασπρόμαυρες έφτασαν στο +5 (15-20) με άσο της Βεργίδου, αλλά η απάντηση ήρθε με σερβίς της Καλανταρίδου (19-20) για να φτάσουμε στο 20-22. Ο ΠΑΟΚ έχασε κόντρα επίθεση, ο ΑΟΜ έτρεξε σερί 4-0 για το 24-22 και παρά το χαμένο σερβίς της Νάγκελς η Λέιθαμ τελείωσε το σετ (25-23).

Το σενάριο στο δεύτερο σετ ήταν πανομοιότυπο, αλλά με διαφορετικό φινάλε. Με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στην πρωτοπορία του σκορ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μετατρέψει το 19-20 σε 19-22 με την εξαιρετική Κρολ, αλλά και πάλι ο ΑΟΜ βρήκε λύση από το μπλοκ ισοφαρίζοντας 22-22 και φτάνοντας σε σετ μπολ (25-24 με άσο της Νάγκελς). Η γηπεδούχος μάλιστα είχε την ευκαιρία να το τελειώσει, αλλά Κρολ και Μερτέκη έβγαλαν απίθανη άμυνα και στη συνέχεια η Μερτέκη με ατομικό μπλοκ στην Λέιθαμ έκανε το 25-25. Ο ΑΟΜ είχε και δεύτερο σετ μπολ που έσβησε η Κρολ, με την Πολωνή στην επόμενη φάση να βγάζει φανταστική άμυνα και την Κάφρεϊ να κάνει το 26-27, ενώ η Αμερικανίδα με νέα κόντρα επίθεση έκλεισε το σετ στο 26-28.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ όπου το 6-8 του ΠΑΟΚ έγινε 11-8 με την Καλανταρίδου στο σερβίς και λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στο +5 (17-12). Οι ασπρόμαυρες όμως επέστρεψαν γρήγορα (17-15 άσος Μπλάνκο, 19-18 Κάφρεϊ) χωρίς ποτέ να ισοφαρίσουν και στο 24-23 η Λέιθαμ τελείωσε την επίθεση και το σετ...

Το αρχικό 2-5 του ΠΑΟΚ στη εκκίνηση του δ' σετ έδειξε μια αντίδραση, αλλά ο ΑΟΜ γρήγορα μάζεψε τη διαφορά και προηγήθηκε έχοντας μάλιστα σταθερά μια διαφορά 2-3 πόντων μέχρι το 19-16. Εκεί ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να πιέσει από το σερβίς προσπερνώντας με 19-20 για να φτάσουμε και πάλι σε ένα φινάλε θρίλερ. Ο ΑΟΜ προηγήθηκε 23-22 με άσο, αλλά ο ΠΑΟΚ έφτασε σε σετ μπολ (23-24) με τη γηπεδούχο να χάνει διπλή κόντρα μπάλα στο 25-25 και δυο επιθέσεις των Κάφρεϊ, Κρολ να στέλνουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο ΠΑΟΚ είχε αρχικά το πάνω χέρι (2-4), αλλά οι δύο ομάδες άλλαξαν γήπεδο με τον ΑΟΜ στο +2 (8-6). Κι αυτή η διαφορά έμεινε μέχρι το 14-12 όπου ο ΑΟΜ είχε διπλό ματς πόιντ. Η Κάφρεϊ έσβησε το πρώτο, η Φιτζμόρις με άουτ επίθεση έσβησε το δεύτερο με την Αμερικανίδα να είναι μοιραία στο φινάλε καθώς δεν μπόρεσε να τελειώσει και τις δύο επόμενες επιθέσεις , κάτι που έκαναν οι Κάφρεϊ και Κρολ δίνοντας τη νίκη στον ΠΑΟΚ.

• Τα σετ: 2-3 (25-23, 26-28, 25-23, 25-27, 14-16 ) σε 135'
  • *Οι πόντοι του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil προήλθαν από 9 άσσους, 64 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 78 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων
  • ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 19 (15/43 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ, 40% υπ.-20% άριστες), Νάγκελς 8 (1/6 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Φίτερερ 16 (10/14 επ., 6 μπλοκ), Αλλαγιάννη 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Λέιθαμ 30 (26/52 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 11 (8/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.-40% άριστες) / Γούλα (λ, 55% υπ.- 22% άριστες), Δήμου (λ), Δικαιούλια, Κωτσαρά, Γράβαρη, Ευαγγελίου, Σπανάκη, Βαϊοπούλου
  • ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Κρολ 36 (36/59 επ.), Στράντζαλη 9 (8/28 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ.-16% άριστες), Βεργίδου 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάφρεϊ 21 (17/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ.-27% άριστες), Μπλάνκο 10 (9/15 επ., 1 άσσο) / Κλέπκου (λ, 53% υπ.-35% άριστη), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Μερτέκη 6 (4/17 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ.-20% άριστες), Τερζόγλου, Λιάγκη

Εύκολα ο Ολυμπιακός

Με τρίποντο συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο Ολυμπιακός, ο οποίος πέρασε από την έδρα του Ηλυσιακού με 3-0 σετ.

Οι "ερυθρόλευκες" έφτασαν τους 37 βαθμούς, όσους και η Α.Ε.Κ. και έναν περισσότερο από τον Παναθηναϊκό αλλά με παιχνίδι περισσότερο.

Ο Λορέντζο Μιτσέλι μετά την εκτός έδρας πρόκριση στα προημιτελικά του CEV Cup στη Τσεχία μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες, με την Μαρία Γενιτσαρίδη να είναι πρώτη σκόρερ με 12 πόντους.

Ο Ηλυσιακός πάλεψε κυρίως στο πρώτο σετ, καθώς είχε προηγηθεί με 21-19. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός όμως έτρεξε σερί 0-6 για το 21-25. Στο δεύτερο και στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά από το ξεκίνημα για να τα κατακτήσει με 17-25 και 16-25.

• Τα σετ: 0-3 (21-25, 17-25, 16-25) σε 72'
  • *Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 28 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 1 άσσο, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων
  • ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Κάταλιν Κις): Γιώτα, Κασδοβασίλη 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Πένε 8 (7/20 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 27% άριστες), Μπορχανί 5 (5/21 επ.), Ράντοβιτς 10 (10/24 επ., 47% υπ. - 29% άριστες), Φλιάκου 1 (μπλοκ) / Σαμπάτη (λ, 67% υπ. - 56% άριστες), Ζίγκα 1 (1 μπλοκ), Φωκιανού, Μπρουκς 2 (2/4 επ., 29% υπ. - 14% άριστες)
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 8 (8/16 επ., 33% υπ. - 0% άριστες), Τσιτσιγιάννη 8 (6/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καράρο 1 (1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. - 12% άριστες) / Κοσμά (λ, 55% υπ. - 28% άριστες), Αντωνακάκη (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Γιώτα 2 (2/4 επ.), Γουίντερς 3 (3/5 επ.), Κούμπουρα 9 (9/19 επ.), Χριστοδούλου, Ζαφειρίου

Σερί επιτυχίες για τον Άρη

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Άρη που έφυγε με το τρίποντο από το Ζηρίνειο.

Ο Γιάννης Τσαϊρέλης κόντρα στο νεανικό σύνολο του ΖΑΟΝ έδωσε ευκαιρία και στις δικές του νεαρές αθλήτριες ξεκουράζοντας τις βασικές (η Τσούμπα δεν έπαιξε καθόλου και οι υπόλοιπες πολύ λίγο) με τη γηπεδούχο μόνο στο δεύτερο σετ να στέκεται ανταγωνιστικά.

• Τα σετ: 0-3 (11-25, 15-25, 07-25) σε 62'
  • *Οι πόντοι του ΖΑΟΝ προήλθαν από 2 άσσους, 16 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 10 άσσους, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων
  • ΖΑΟΝ (Στέφανος Αμαξόπουλος): Καλιακούδα 2 (2/12 επ.), Κοβάνη, Παπαδάκη 7 (6/18 επ., 1 άσσο, 25% υπ.-08% άριστες), Κουμπούνη 1 (1/4 επ.), Κονσολάκη 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ρεντούμη 3 (3/18 επ., 23% υπ.-00% άριστες) / Πικουλή (λ, 25% υπ.-13% άριστες), Τσιάκου (λ, 33% υπ.-11% άριστες), Γεωργούλια 1 (1/4 επ.), Τριανταφυλλίδου, Αλυσανδράτου, Ευαγγέλου 2 (1/3 επ., 1 άσσος)
  • ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Σαλαγκούδη 3 (3 άσσοι), Απλαδά 6 (3/4 επ., 3 ), Κεραμιτσοπούλου 12 (7/15 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σίλβα 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Καϊσέδο 4 (4/9 επ.40% υπ.-00% άριστες), Μπέτσεβα 7 (7/9 επ., 67% υπ.-00% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 83% υπ.-42% άριστες), Τάνη 1 (1 άσσο), Αποστολίδου 1 (1/3 επ.), Νταφοπούλου 4 (4/6 επ.), Λαμπριανίδου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Αλεξάκουθ 5 (4/10 επ., 1 άσσο, 75% υπ.-25% άριστες)

Η Θέτιδα έφερε τα πάνω κάτω

Την ανατροπή της αγωνιστικής πέτυχε η Θέτιδα στη Βούλα, η οποία ανέτρεψε το εις βάρος της 0-2 σετ από τον ΑΟ Θήρας, παίρνοντας τη νίκη στο φινάλε με 3-2 σετ.

Ο αγώνας ήταν εντυπωσιακός, με τον νικητή να κρίνεται μετά από δύο και πλέον ώρες αγώνα. Η ομάδα της Σαντορίνης με όπλο την επίθεση κατάφερε να κατακτήσει τα δύο πρώτα σετ, με τη Θέτιδα να ανεβάζει την απόδοσή της, βελτιώθηκε από τη γραμμή του σερβίς (7-3 οι άσσοι) και με καλά στημένο μπλοκ (16-10) έφερε το παιχνίδι στο 2-2 και με τη ψυχολογία με το μέρος της πήρε τη νίκη.

Η Χάρντεμαν με 19 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες, η Χέιντεν σταμάτησε στους 18 ενώ από 17 είχαν Οικονομίδου και Παπαγεωργίου. Για τη Σαντορίνη η Μερκάδο είχε 31 και η Κέτσμαν 20.

Και στα δύο πρώτα σετ η Θέτιδα ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι τον 22ο πόντο, με τον Α.Ο. Θήρας στη συνέχεια να κάνει τις ανατροπές και με 23-25 και τα δύο να προηγηθεί με 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Βούλας ήταν από το ξεκίνημα μπροστά στο σκορ και μείωσε σε 1-2 σετ με 25-20.

Στο τέταρτο σετ η Σαντορίνη είχε φτάσει να προηγείται με +4 (12-16, 15-19), αλλά τη Θέτιδα σταδιακά να μειώνει τη διαφορά και να φέρνει το σετ στα ίσια με 20-20. Μία επίθεση της Οικονομίδου και ένα πέρασμα της Πολιτάνσκα διαμόρφωσαν το 25-23 για το 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ, με δύο συνεχόμενα μπλοκ της Πολιτάνσκα η Θέτιδα προηγήθηκε με 8-6 στην αλλαγή τερέν. Με μπλοκ της Κιουτσιούκη ο Α.Ο.Θ. μείωσε σε 11-10, αλλά στη συνέχεια με πρωταγωνίστρια την Παπαγεωργίου στο σερβίς και την Χέιντεν στην επίθεση, η Θέτιδα έκανε σερί 4-0 για το 15-10 και το τελικό 3-2 σετ.

• Τα σετ: 3-2 (23-25, 23-25, 25-20, 25-23, 15-10) σε 129'
  • *Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 7 άσσους, 66 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 70 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων
  • ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Οικονομίδου 17 (12/41 επ., 5 μπλοκ), Χέιντεν 18 (12/24 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 46% άριστες), Πολιτάνσκα 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Σιρίνινα 13 (10/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χάρντεμαν 19 (16/50 επ., 3 μπλοκ, 41% υπ. - 26% άριστες), Παπαγεωργίου 17 (13/18 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 50% υπ. - 38% άριστες), Συριστατίδη, Γαροφαλάκη
  • ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Μπόζιτς 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 9 (7/29 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. - 30% άριστες), Μερκάδο 31 (28/58 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κέτσμαν 20 (20/46 επ., 62% υπ. - 57% άριστες), Κιουτσιούκη 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 49% υπ. - 33% άριστες), Ζιώγα 4 (4/6 επ.), Καλαποδά, Τσοχατζή, Φάκη 2 (2 άσσοι)

Σημαντική νίκη για το Αιγάλεω

Σπουδαία νίκη που του δίνει το δικαίωμα να κοιτάζει πιο ψηλά στη βαθμολογία πήρε το Αιγάλεω, το οποίο νίκησε στην έδρα του με 3-1 σετ τη Λαμία.

Οι νεοφώτιστες με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασαν τους 11 στο πρωτάθλημα, 2 λιγότερους από τον ΑΟΛ που όμως θα υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από μία νίκη με 3-1 σετ στην Α' φάση του πρωταθλήματος και η ισοβαθμία κρίνεται στους συνολικούς κερδισμένους πόντους, με τη Λαμία να είναι στα σημεία καλύτερη (183-179).

Στο πρώτο σετ μετά το 7-8 το Αιγάλεω ξέφυγε στο σκορ, με το 13-10 να γίνεται 20-10 με τα σερβίς της Ιλιόνης Κελεσίδη που είχε και τρεις άσσους σε αυτό το διάστημα. Το σετ τελείωσε με 25-12 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ το Αιγάλεω δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας, με τη Λαμία να περνάει μπροστά με 20-21, ενώ έφτασε πρώτη και στο σετ μπολ. Το Αιγάλεω όμως ισοφάρισε σε 24-24, η Αριάνα Πιρβ έδωσε το προβάδισμα με +1 (25-24), για να κάνει το 2-0 σετ με 26-24 η Ιλιόνη Κελεσίδη με μπλοκ.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και το τρίτο σετ, με τη Λαμία να έχει έξι ευκαιρίες να μειώσει στο σκορ και τα κατάφερε με την νεοαποκτηθείσα Αμερικανίδα διαγώνια Ρόουζ Μεγκ για το 2-1 σετ με 27-29.

Εντυπωσιακή ανατροπή έκανε το Αιγάλεω στο τέταρτο σετ, καθώς το 15-20 της Λαμίας έγινε 22-20 για τις γηπεδούχες, με την πασαδόρο Κατερίνα Βλάχου να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή των αθλητριών του ΑΟΛ. Με δύο μπλοκ από Πάνι Πετοβάρι και Ιλιόνη Κελεσίδη έγινε το 24-20, η Πετοβάρι στη κόντρα επίθεση σημάδεψε άουτ για το 24-21 αλλά στην επόμενη φάση η ίδια διαμόρφωσε το 25-21 για το τελικό 3-1 σετ.

• Τα σετ: 3-1 (25-12, 26-24, 27-29, 25-21) σε 107'
  • *Οι πόντοι του Αιγάλεω προήλθαν από 13 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 10 άσσους, 38 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων
  • ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου 1 (1 άσσος), Σάντρικ 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κελεσίδη 11 (4/14 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντεκανί 16 (15/38 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 17% άριστες), Πιρβ 16 (14/25 επ., 2 άσσοι, 71% υπ. - 47% άριστες), Πετοβάρι 32 (21/39 επ., 5 άσσοι, 6 μπλοκ) / Λύρα (λ, 35% υπ. - 23% άριστες), Μάρκου (λ, 25% υπ. - 25% άριστες), Γκέκοβιτς, Δρέμπελα, Σκαλίτσου
  • ΛΑΜΙΑ (Ηλίας Αγγέλης): Ρωσσιάδου 8 (6/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέμπους 9 (3/9 επ., 6 μπλοκ), Ρόουζ 19 (14/38 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 11% άριστες), Κουτρουμπή 7 (5/14 επ., 2 μπλοκ), Κτιστάκη 12 (7/23 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 29% άριστες), Μητακίδου 6 (3/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 57% υπ. - 26% άριστες), Τσιόγκα, Σουλιώτη 1 (1 άσσος)