VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Volley League γυναικών: Άνετο προβάδισμα πρόκρισης για Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΑΕΚ

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με το Μαρκόπουλος για την Α1 βόλεϊ γυναικών 2023-2024 | Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΑΡΟΠΟΥΛΟΣ/INTIME SPORTS

Ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκαν με 3-0 σετ εκτός έδρας στα πρώτα νοκ άουτ παιχνίδια τους στη Volley League γυναικών. Η ΑΕΚ πήρε άνετα το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Volley League Γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκες" επικράτησαν στο πρώτο παιχνίδι επί του Μαρκόπουλου στο κλειστό των Μεσογείων με 3-0 σετ και στον επαναληπτικό στο Μελίνα Μερκούρη τους αρκούν δύο σετ για να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για την τετράδα.

Ο Ολυμπιακός με πίεση στο σερβίς, καλά στημένο μπλοκ-άμυνα έφτασε στη νίκη σε 65 λεπτά και με την Κούμπουρα να ξεχωρίζει για άλλο ένα παιχνίδι στην επίθεση με 65% αποτελεσματικότητα και 18 συνολικούς πόντους. Διψήφιες ήταν και οι κεντρικές Εμμανουηλίδου, Φαριόλ με 11 πόντους.

Από το Μαρκόπουλο η Λέιθαμ είχε 9 πόντους και η Νικολογιάννη 7.

• Τα σετ: 0-3 (11-25, 16-25, 13-25) σε 65'
  • Οι πόντοι του Μαρκόπουλου προήλθαν από 3 άσσους, 26 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 10 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων
  • Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Ντε Χεσούς 6 (6/15 επ., 73% υπ. - 32% άριστες), Νάγκελς 2 (2/3 επ.), Νικολογιάννη 7 (7/27 επ., 43% υπ. - 23% άριστες), Αλλαγιάννη 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Λέιθαμ 9 (8/24 επ., 1 άσσος), Τοντάι 2 (1/10 επ., 1 άσσος) / Αντωνακάκη (λ, 75% υπ. - 50% άριστες), Δικαιούλια 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κωτσαρά, Κασδοβασίλη, Μπενέζη
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ. - 22% άριστες), Καράρο 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Εμμανουηλίδου 11 (6/9 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κούμπουρα 18 (15/23 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φαριόλ 11 (8/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 8 (8/15 επ., 57% υπ. - 29% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 67% υπ. - 25% άριστες), Σαμπάτη (λ), Τσιτσιγιάννη 2 (2/4 επ.), Ζαφειρίου

Άνετο διπλό για τον Παναθηναϊκό

Τη νίκη που του δίνει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην Θεσσαλονίκη επί των Ακαδημιών Πρωταθλητών Πεύκων.

Οι πράσινες αφού ξεπέρασαν τις αρχικές δυσκολίες που τις έβαλαν οι αθλήτριες του Κώστα Παπαδόπουλου (13-10 στο πρώτο σετ) έφτασαν στη νίκη με 3-0 και πλέον χρειάζονται δύο σετ στο Μετς για να προκριθούν στην τετράδα του πρωταθλήματος.

Το πρώτο σετ ήταν ανταγωνιστικό από το ξεκίνημά του μέχρι το σημείο που οι Πρωταθλητές Πεύκων προηγήθηκαν 13-10 εκμεταλλευόμενοι τις επιθέσεις της Μορένο και κάποια λάθη των αντιπάλων. Όλα άλλαξαν από την στιγμή που πήγε στο σερβίς η Κένια Καρκάθες. Ο Παναθηναϊκός πήρε οκτώ συνεχόμενους πόντους, το 13-10 υπέρ των Πεύκων έγινε 13-18 και η διαφορά δεν καλύφθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου σετ με επίθεση -ποιάς άλλης;- της εντυπωσιακής Καρκάθες για το 21-25.

Το δεύτερο σετ ήταν μια ξεκάθαρη συνέχεια του πρώτου με αναμφισβήτητο κυρίαρχο τον Παναθηναϊκό που πήρε τους πρώτους πόντους, δημιούργησε από νωρίς διαφορά στο σκορ (η Μπελιά ξεχώρισε για τις εκπληκτικές άμυνες) και δεν απειλήθηκε από την γηπεδούχο ομάδα. Τα Πεύκα δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν το σερβίς και να πιέσουν στην υποδοχή και το 17-25 ήρθε φυσιολογικά.

Στο τρίτο σετ την σκυτάλη πήρε η Άτκινσον που ξεπέρασε ένα όχι ιδιαίτερα αποτελεσματικό ξεκίνημα και ηγήθηκε της προσπάθειας του Παναθηναϊκού. Ωστόσο, η ομάδα των Πεύκων ανέβασε την απόδοσή της και αντιστάθηκε σθεναρά διεκδικώντας ένα σετ από τη δύσκολη όσο και ιστορική (πρώτη στα πλέι οφ) αναμέτρηση. Οι ομάδες συμβάδισαν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ, που κρίθηκε στους τελευταίους πόντους. Η Νικόλοβα με σερβίς και καλές άμυνες έδωσε το δικαίωμα στα Πεύκα να προηγηθούν 23-22, πριν ο Παναθηναϊκός αντεπιτεθεί εκ νέου και πάρει σετ και αγώνα με δυο πόντους της πάντα εντυπωσιακής Καρκάθες.

• Τα σετ: 0-3 (21-25, 17-25, 23-25) σε 75'
  • Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 4 άσσους, 33 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 10 λάθη αντιπάλων
  • Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Γκραφ 6 (3/10 επ., 3 άσσοι), Δρακουλίδου, Νικόλοβα 8 (6/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 78% υπ. - 56% άριστες), Καντγουορθ 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 43% άριστες), Μορένο 14 (14/43 επ.) / Μπάλλα (λ, 41% υπ. - 27% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου, Ματσαρόκη
  • ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Καρκάσες 15 (11/23 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 18% υπ. - 0% άριστες), Άτκινσον 17 (14/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρότους 11 (9/17 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. - 18% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 μπλοκ), Σάμανταν 13 (10/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 52% υπ. - 28% άριστες), Γενιτσαρίδη

Σπουδαίο διπλό για την ΑΕΚ κόντρα στον ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και απέχει πλέον δύο σετ από την πρόκριση της στα ημιτελικά της Volley League γυναικών.

Η Ένωση, όπως και το περασμένο Σάββατο (για την 22η αγωνιστική της κανονικής περιόδου επικράτησε με 3-0 εντός έδρας) έτσι και σήμερα ήταν ανώτερη (31% με 42% στην επίθεση, 2-4 οι άσσοι, 5-7 τα μπλοκ) και κυρίως είχε το καθαρό μυαλό στο κρίσιμο δεύτερο σετ.

Στο πρώτο η ΑΕΚ μετέτρεψε το 7-8 σε 7-12 με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει σε 11-13 και να έχει και νέα κόντρα, αλλά το σκορ να γίνεται 11-18 για να φτάσουμε στο 0-1.

Στο β' και πάλι η ΑΕΚ προηγήθηκε 8-12 με τον ΠΑΟΚ όμως να επιστρέφει και να προσπερνά 16-15. Το 16-18 της ΑΕΚ έγινε 20-18 για τον ΠΑΟΚ για να ακολουθήσει ένα φοβερό ράλι με τις ασπρόμαυρες να χάνουν τον πόντο με άουτ της Κυπαρίσση και την ΑΕΚ να φτάνει στο 20-23 λίγο αργότερα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 23-24 για να ισοφαρίσει με λάθος της Τσάριτς. Η Σέρβα όμως πήρε τον επόμενο πόντο και η Καλαντάτζε τελείωσε το ματς μετά την κακή υποδοχή.

Υπενθυμίζουμε ότι στα play off οι ομάδες αγωνίζονται σε διπλούς αγώνες, όπου γηπεδούχος του πρώτου αγώνα είναι το Σωματείο το οποίο κατέλαβε τη χαμηλότερη θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα της Α’ Φάσης.

Στην περίπτωση που και τα δύο διαγωνιζόμενα Σωματεία έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και 0 βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ).

Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται «Χρυσό Σετ -Golden set» στους δεκαπέντε (15) πόντους με απαραίτητη διαφορά δύο πόντων.

• Τα σετ: 0-3 (19-25, 24-26, 17-25) σε 75'
  • Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 37 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων
  • Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ), Φανγκ 7 (6/20 επ., 1 άσσος, 57% υπ.-57% άριστες), Κυπαρίσση 8 (8/21 επ., 25% υπ.-19% άριστες), Ντέακ 1 (0/2 επ., 1 άσσος), Τερζόγλου 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 8 (8/41 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 53% υπ.-47% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Οικονομίδου 4 (4/14 επ.)
  • Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 15 (13/32 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.-27% άριστες), Καλαντάτζε 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Τσάριτς 17 (15/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 8 (4/5 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπλάνκο 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Σολέ 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ.-46% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 67% υπ.-33% άριστες), Κοσμά (λ), Τσιτσιπλάμη, Τσίρκοβιτς

Πρώτο βήμα για τη Θέτιδα

Η Θέτις, όπως ακριβώς και στην πρεμιέρα της φετινής Volley League, έτσι και στην πρεμιέρα των play off, νίκησε με 3-1 τον ΑΟ Θήρας και απέκτησε μικρό αλλά σημαντικό πλεονέκτημα πρόκρισης στα ημιτελικά.

Η ομάδα της Βούλας, η οποία την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα play off έκανε τη μίνι έκπληξη κόντρα στον ΑΟΘ που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 31 λάθη, τα 10 εκ των οποίων τα έκανε στο δραματικό (και συνάμα καθοριστικό) 4ο σετ.

Ο ΑΟΘ στο πρώτο σετ προηγήθηκε 4-9 και 6-10, αλλά με τα σερβίς της Χέιντεν το σετ γύρισε (9-10) για να προηγηθεί η Θέτις 13-12 και να ξεφύγει 18-15. Η Σαντορίνη ισοφάρισε 19-19, όμως εκεί δέχθηκε σερί 6-0 για το 1-0 στα σετ.

Η γηπεδούχος με τη Χέιντεν να ξεκινά εντυπωσιακά από το σερβίς προηγήθηκε με 5-0 και 10-2 στις αρχές του β' σετ με την Σαντορίνη να μαζεύει τη διαφορά (10-5, 11-7) και να πλησιάζει στο 14-12. Όλα όμως κρίθηκαν όταν το 17-15 έγινε 19-15 και με συνολικό επιμέρους σκορ 8-4 η Βούλα έκανε το 25-19 και το 2-0.

Στο τρίτο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν με την Σαντορίνη να λειτουργεί καλύτερα πάνω στο φιλέ (50% επίθεση) και να φτάνει εύκολα στο 1-2 για να ακολουθήσει ένα δραματικό σετ.

Ο ΑΟΘ ξέφυγε γρήγορα με 3-6, αλλά χαμένο σερβίς της Πόπιτς και άουτ της Κιουτσιούκη έκαναν το 5-6 για να μετατρέψει η Θέτις το 7-8 σε 10-8 και να ξεφύγει με 17-14 με συνεχόμενα άουτ στην επίθεση. Ο ΑΟΘ ισοφάρισε 20-20 με τη Μερκάδο και με δικό της άσο προηγήθηκε 21-22. Η Παπαγεωργίου ισοφάρισε, για να ακολουθήσει άσος της Οκάρο (23-22), αλλά η Πόπιτς με μπλοκ στη Μερτέκη έκανε το 23-23. Εκεί όμως δύο νέα λάθη των φιλοξενούμενων (χαμένο σερβίς Σαβάρ και άουτ επίθεση Φίγιοκ) διαμόρφωσαν το τελικό 25-23 και έδωσαν τη νίκη με 3-1 στη Θέτιδα.

Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί το Σάββατο 30/3 στην έδρα του ΑΟ Θήρας.

• Τα σετ: 25-19, 25-19, 19-25, 25-23
  • Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 10 άσσους, 43 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων
  • Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Χέιντεν 13 (8/34 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ.-36% άριστες), Οκάρο 11 (6/24 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γαροφαλάκη 3 (0/1 επ., 3 άσσοι), Σιρίνινα 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 14 (11/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 70% υπ.-60% άριστες), Παπαγεωργίου 11 (9/18 επ., 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 49% υπ.-29% άριστες), Παυλοπούλου, Σπανάκη
  • Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 6 (2/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σαβάρ 15 (13/39 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ.-21% άριστες), Μερκάδο 26 (12/31 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Φίγιοκ 21 (19/45 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ.-33% άριστες), Κιουτσιούκη 5 (2/4 επ., 2 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 41% υπ.-24% άριστες), Τσοχατζή

Βήμα παραμονής από τον Άρη

Ο Άρης έκανε το πρώτο βήμα για την εξασφάλιση της παραμονής του στη Volley League επικρατώντας με 3-0 του Απολλώνιου στο κλειστό της Μίκρας.

Με τον ίδιο σχεδόν τρόπο που έφτασε στη νίκη με 3-0 το περασμένο Σάββατο στο (αδιάφορο βαθμολογικά) ματς της 22ης αγωνιστικής, έτσι και σήμερα ο Άρης ήταν πολύ ανώτερος στην επίθεση (44% έναντι 26% το Σάββατο και 40% έναντι 26% σήμερα), πιέζοντας πολύ περισσότερο στο σερβίς.

Ουσιαστικά όλο το ματς ήταν το δεύτερο σετ, όπου ο Άρης είχε σταθερά το προβάδισμα (8-6, 14-11, 17-13, 19-15) με τα σερβίς της Καραντουμάν να φέρνουν την ανατροπή και με επίθεση της Ράπτη να διαμορφώνεται το 19-19. Ο Άρης απάντησε με δικό του σερί 4-0 για το 23-19 με τις φιλοξενούμενες να ρίχνουν και πάλι τη διαφορά στον πόντο (23-22), όμως δύο επιθέσεις της Γιούρντζα και της Σόουζα διαμόρφωσαν το 25-22.

• Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-22, 25-19) σε 78'
  • Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 8 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Απολλώνιου προήλθαν από 6 άσσους, 28 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων
  • Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Μπάκα 15 (10/21 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ.-30% άριστες), Σόουζα 13 (11/36 επ., 2 μπλοκ), Νεσίμοβιτς 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Ντούμαντσιτς 10 (6/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιούρντζα 15 (13/33 επ., 2 άσσοι, 57% υπ.-29% άριστες), Ξανθοπούλου 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Θεοδοσίου (λ, 43% υπ.-43% άριστες), Αποστολίδου
  • Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Στέφανος Χριστοδουλάκης): Καραντουμάν 10 (7/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ.-12% άριστες), Πήττα 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Ράπτη 6 (6/33 επ., 55% υπ.-28% άριστες), Λάβδα 5 (0/4 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 4 (4/14 επ.), Ασόνια 12 (10/29 επ., 2 μπλοκ) / Τουλγαρίδου (λ, 71% υπ.-43% άριστες), Μότσιανου, Μπαρθέλ

Ο Ηλυσιακός επιβλήθηκε της Λαμίας

Με όπλο το σερβίς και το μπλοκ ο Ηλυσιακός επικράτησε με 3-0 σετ της Λαμίας στο κλειστό γυμναστήριο "Αντώνης Φώτσης" και πέτυχε τη μία από τις δύο νίκες που χρειάζεται για να παραμείνει και τη νέα σεζόν στην Volley League Γυναικών.

Η ομάδα των Ιλισίων το προσεχές Σάββατο (30/3) στο Χαλκιοπούλειο αν νικήσει με οποιοδήποτε σκορ θα κερδίσει την παραμονή της στην κατηγορία, ενώ σε περίπτωση νίκης της Λαμίας, η παραμονή θα κριθεί σε τρίτη αναμέτρηση.

Ο Ηλυσιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος, είχε μόλις 14 λάθη έναντι 23 της Λαμίας. Ο ΑΟΛ υστέρησε και στην επίθεση με 26% αποτελεσματικότητα, με την Τουμάς να μένει στα ρηχά με 4 πόντους.

Από πλευράς Ηλυσιακού ξεχώρισαν Μπακοδήμου και Μάασε που σταμάτησαν στους 13 πόντους.

• Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-21, 25-12) σε 70'
  • Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 8 άσσους, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 4 άσσους, 23 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων
  • ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Ολινγκά 3 (1/7 επ., 2 μπλοκ), Γκόγκιτς 6 (3/4 επ., 3 άσσοι), Μπακοδήμου 13 (6/19 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Μάασε 13 (11/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 6 (6/11 επ., 20% υπ. - 20% άριστες), Καντίκου 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 73% υπ. - 47% άριστες), Καλλή, Φιλιππάκη, Μπρουκς 3 (3/3 επ.)
  • Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Κώστας Αγγουράς): Τουμάς 4 (3/22 επ., 1 μπλοκ), Κίλιτς 9 (7/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 24% άριστες), Πέγισιτς 5 (5/19 επ., 32% υπ. - 16% άριστες), Καρμπαχάλ 9 (4/13 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φλιάκου, Αργυρίου 5 (3/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Παγώνη (λ, 42% υπ. - 31% άριστες), Τσιριμόκου (λ), Μαραθοκαμπίτου, Σουλιώτη

Τα αποτελέσματα των playoffs

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Μαρκόπουλο - Ολυμπιακός 0-3 (11-25, 16-25, 13-25) σε 65'
  • Πεύκα - Παναθηναϊκός 0-3 (21-25, 17-25, 23-25) σε 75'
  • ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 0-3 (19-25, 24-26, 17-25) σε 75'
  • Θέτιδα - Θήρα 3-1 (25-19, 25-19, 19-25, 25-23)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• 30/03 18:00 Ολυμπιακός - Μαρκόπουλο
  • 30/03 19:00 ΑΕΚ - ΠΑΟΚ
  • 30/03 19:00 Θήρα - Θέτιδα
  • 30/03 20:00 Παναθηναϊκός - Πεύκα

Στην περίπτωση που και τα δύο διαγωνιζόμενα Σωματεία έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, όπως αυτή προβλέπεται στο άρθρο 17 της παρούσης (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ).

Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται "Χρυσό Σετ -Golden set" στους δεκαπέντε (15) πόντους.

• 03/04 Ηλυσιακός - Λαμία

Τα σωματεία (θέσεις Α1-9 έως και Α1-12 της Α’ Φάσης) θα αγωνιστούν μεταξύ τους μέχρι να συμπληρωθούν δύο νίκες (μη συμπεριλαμβανομένων των αγώνων της Α’ Φάσης), ως εξής:

• Άρης - Απολλώνιος (α)
  • Ηλυσιακός - Λαμία (β)

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις έδρες των σωματείων εναλλάξ αρχής γενομένης από την έδρα του σωματείου με τη μεγαλύτερη βαθμολογία.

Για τον καθορισμό της έδρας του πρώτου αγώνα, για οποιαδήποτε θέση, θα λαμβάνεται υπόψη η τελική βαθμολογική κατάταξη των σωματείων της Α Φάσης.

Οι νικητές των αγώνων (α) και (β) θα καταλάβουν τις θέσεις 9 και 10 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στον Τελικό Βαθμολογικό Πίνακα στην Α’ Φάση του πρωταθλήματος.

Οι ηττημένοι των αγώνων (α) και (β) θα καταλάβουν τις θέσεις 11 και 12 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης σύμφωνα με τη σειρά που τερμάτισαν μεταξύ τους στον Τελικό Βαθμολογικό Πίνακα στην Α’ Φάση του πρωταθλήματος και υποβιβάζονται στην Pre League Γυναικών.

TAGS VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΕΚ ΠΑΟΚ ΑΡΗΣ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΕΛΛΑΔΑ