VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley League: Διπλό για τον ΠΑΟΚ, 3-1 τον Φοίνικα στη Σύρο

Η ομάδα βόλει ανδρών του ΠΑΟΚ
Η ομάδα βόλει ανδρών του ΠΑΟΚ EUROKINISSI

Πιάνοντας αρκετά υψηλή απόδοση, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 3-1, κόντρα στον αδιάφορο βαθμολογικά, Φοίνικα Σύρου και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Σε ένα ματς που οι Συριανοί ξεκούρασαν τους βασικούς τους παίκτες εν όψει του Λιγκ Καπ στην Βέροια, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 3-1 και προσπέρασε τον Παναθηναϊκό για να ανέβει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Οι Συριανοί, που έπαιξαν το τελευταίο εντός έδρας ματς της σεζόν, ήταν αδιάφοροι βαθμολογικά μιας και έχουν ήδη εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Την τελευταία αγωνιστική της Β' φάσης για τις θέσεις 1-4 της VolleyLeague, ο Φοίνικας ταξιδεύει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό ενώ ο ΠΑΟΚ φιλοξενείται από τον πρωταθλητή Ολυμπιακό στου Ρέντη. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες θα ταξιδέψουν στην Βέροια για το Final Four του Λιγκ Καπ - Νίκος Σαμαράς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο πρώτο σετ τα λάθη του Φοίνικα έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να προηγηθεί και να κρατήσει μία ασφαλή διαφορά , φτάνοντας έτσι στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-17.

Τι κι αν στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε στο σκορ, ο Βαν Ντε Ντρις ανέβασε ρυθμό και από τη θέση του σέρβις δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή των Συριανών. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν ωστόσο να ξαναπάρουν κεφάλι στο σκορ και ισοφάρισαν 1-1 στα σετ (25-20).

Η συνέχεια ανήκε καθαρά στον ΠΑΟΚ που έκανε εξαιρετικό ματς, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη και τις ευκαιρίες που του έδινε ο Φοίνικας και έφτασε σε μία, βαθμολογικά αδιάφορη, νίκη στη Σύρο.

ΤΑ ΣΕΤ: 15-25, 25-20, 18-25, 15-25

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μαρούλης 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Φέι 6 (6/26 επ., 84% υπ. - 56% άριστες), Πρωτοψάλτης 8 (6/21 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. - 27% άριστες), Λινάρδος 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ), Μήλης 17 (15/39 επ., 2 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 54% υπ. - 38% άριστες), Παπαγγελόπουλος 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράντκε 1 (1 άσσος), Κωστόπουλος 2 (2/9 επ., 57% υπ. - 57% άριστες).

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζής 2 (2/2 επ.), Άγκανιτς 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ), Σωτηρίου 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 25% άριστες), Κανέλλος 7 (3/10 επ., 4 μπλοκ), Εβάντρο 14 (14/34 επ., 32% υπ. - 20% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 12 (9/22 επ., 3 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ, 75% υπ. - 58% άριστες), Κομητούδης, Κουμεντάκης 4 (4/10 επ., 67% υπ. - 33% άριστες), Τακουρίδης 2 (2/2 επ.), Καπετανίδης 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες), Μπούτος 4 (4/7 επ.).

Photo credits: Eurokinissi