VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley League ανδρών: Η Κηφισιά επικράτησε 3-0 του Αριστοτέλη στην Σκύδρα

Στιγμή από την αναμέτρηση ανάμεσα στον Φοίνικα Σύρου και την Κηφισιά
Στιγμή από την αναμέτρηση ανάμεσα στον Φοίνικα Σύρου και την Κηφισιά INTIME SPORTS

Η Κηφισιά πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε 3-0 σετ του Αριστοτέλη στην Σκύδρα και έπιασε τον Φοίνικα στην 5η θέση της Volley League.

Ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς έκανε εντυπωσιακό μπάσιμο στο 2023 καθώς μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το ντέρμπι με τον Αριστοτέλη Σκύδρας στα Καλύβια σε αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 10η αγωνιστικής της Volley League και πρώτη του Β γύρου.

Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη με δαιμονιώδη ρυθμό στο σερβίς και μόλις 19 λάθη εκ των οποίων τα 11 ήταν χαμένα σερβίς πέρασε πιο άνετα από ότι αναμενόταν από την έδρα των νεοφώτιστων της Σκύδρας και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο μετά την εκτός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ στον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος πριν από δύο εβδομάδες. Έτσι η Κηφισιά έφτασε και πάλι τον Φοίνικα ΟΝΕΧ στην 5η θέση με 17 βαθμούς, ενώ ο Αριστοτέλης διατηρήθηκε στην τελευταία θέση μαζί με τον Ο.Φ.Η. στους 3 βαθμούς.

Από την Κηφισιά δεν υστέρησε κανείς, ενώ από τον Αριστοτέλη ξεχώρισαν Τόρες, Τσέλιος. Για τον Αριστοτέλη δεν αγωνίστηκαν οι Σαντοβάλ και Συναδινός, ενώ για την Κηφισιά ο Ρουσόπουλος.

Στο πρώτο σετ του αγώνα Αριστοτέλης και Κηφισιά πήγαν μαζί μέχρι 4-4 όμως οι φιλοξενούμενοι με πιεστικό σερβίς και επιθέσεις των Σπηλιώτη και Τσέιβερς προσπέρασαν 8-5. Η αθηναϊκή ομάδα με μπλοκ των Οκοσάνοβιτς και Μαϊκόν αλλά και το πανέξυπνο πλασέ του Στιβαχτή πήρε για πρώτη φορά «αέρα» 5 πόντων 14-9.

Ο Αριστοτέλης προσπάθησε να επιστρέψει πιέζοντας από τα 9 μέτρα και με τον Τόρες να νικά στο φιλέ τον Μαϊκόν πλησίασε 14-11. Αυτή όμως ήταν και η τελευταία φορά που αισθάνθηκε απειλή η Κηφισιά, καθώς με τον Βραζιλιάνος κεντρικό της να παίρνει δύο συνεχόμενους άσσους πήγε στο +6, 17-11. Οι «κυανόλευκοι» διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας βρίσκοντας πόντους από τον Ρικάρντο και τον Οκοσάνοβιτς και τελικά κατέκτησαν το σετ 25-18 μετά από άουτ επίθεση του Παπαγεωργίου.

Οι διαδοχικοί άσσοι του Τσέιβερς στην αρχή του 2ου σετ και το λάθος του Τόρες έφεραν από νωρίς την Κηφισιά σε «θέση οδηγού» 6-3. Στην εξέλιξη του σετ με κόντρα ο Οκοσάνοβιτς διαμόρφωσε το 8-4, όμως το μπλοκ του Τσέλιου έδωσε «ανάσα» στους γηπεδούχους μειώνοντας 8-6. Η Κηφισιά με τον Ρικάρντο προηγήθηκε 13-9 όμως ο Αριστοτέλης με «όπλο» το μπλοκ πλησίασε ξανά 16-14.

Ο νέος άσσος του Τσέιβερς αλλά και η άουτ επίθεση του Τσέλιου έφεραν την Κηφισιά στο 19-14, η οποία «δεν κοίταξε πίσω». Η διαφορά έφτασε μέχρι το +7 (22-15) με πέναλτι του Μαικόν και τελικά το σετ ολοκληρώθηκε 25-18 με άουτ σερβίς του Τόρες.

Στο 3ο σετ του αγώνα η Κηφισιά με «όπλο» το σερβίς του Ρικάρντο και αποτελεσματικό μπλοκ μετέτρεψε το εις βάρος της 4-3 σε 7-4. Οι «κόκκινοι» με τον Τόρες έφτασαν σε απόσταση «αναπνοής» 7-6. Ακολούθησαν αρκετά λάθη στο σερβίς και από τις δύο ομάδες με την Κηφισιά να διατηρεί το μικρό προβάδισμα 9-8. Στη συνέχεια του σετ το πιεστικό σερβίς του Τσέιβερς και οι κόντρες των Οκοσάνοβιτς και Ρικάρντο διαμόρφωσαν το 15-8. Η Κηφισιά με «πατημένο το γκάζι» έφτασε μέχρι το 23-14 κατακτώντας τελικά το σετ 25-16 με επίθεση του Οκοσάνοβιτς μετά από εκπληκτική άμυνα του Κοντοστάθη.

Αριστοτέλης - Κηφισιά 0-3

Τα σετ: 0-3 (18-25, 18-25, 16-25) σε 71΄.

*Οι πόντοι του Φ.Ε.Σ.Αριστοτέλη Σκύδρας προήλθαν: 1 άσσος, 27 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π. Κηφισιάς προήλθαν: 8 άσσοι, 37 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Φ.Ε.Σ.ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Μέντεζ 9π. (8/17επ., 1 άσσος), Τζάκσον 4 (4/10επ., 60%υπ., 40%αρ.), Παπαγεωργίου, Τόρες 10 (9/17επ., 1 μπλοκ, 52%υπ., 36%αρ.), Τσέλιος 6 (3/6επ., 3 μπλοκ), Βλαχόπουλος / Αντωνίου (λ. - 38%υπ., 14%αρ.), Σδραυκάκης, Ντουντούδης, Σαρικεΐσογλου 2 (2/7επ., 60%υπ., 40%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 14π. (12/23επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στιβαχτής 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Ρικάρντο 11 (9/15επ., 2 άσσοι, 67%υπ., 40%αρ.), Σπηλιώτης 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Μαϊκόν 10 (7/9επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Τσέιβερς 9 (6/15επ., 3 άσσοι, 57%υπ., 36%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 64%υπ., 27%αρ.), Δραβόπουλος, Οικονομόπουλος, Φιλιππακόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιημήτρας.