VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley league ανδρών: Διπλό του ΠΑΟΚ στη Σύρο, νίκη για τον Μίλωνα κόντρα στην Κηφισιά

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-1 σετ του Φοίνικα στη Σύρο και άφησε ανοικτή την τρίτη θέση, ενώ ο Μίλων επιβλήθηκε 3-0 της Κηφισιάς και ουσιαστικά εξασφάλισε την πέμπτη θέση στη Volley League ανδρών.

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη νίκη στη Σύρο επί του Φοίνικα ΟΝΕΧ με 3-1 σετ και άφησε ανοικτούς λογαριασμούς για την 3η θέση στην τελική κατάταξη που θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική όπου οι συριανοί θα παίξουν στο Μαρούσι κόντρα στον Παναθηναϊκό και οι θεσσαλονικείς με το Μίλωνα στο PAOK Sports Arena. Ο ΠΑΟΚ έχει 25 βαθμούς έναντι 26 του Φοίνικα ΟΝΕΧ, ενώ σε περίπτωση ισοβαθμίας η ομάδα της Σύρου με το σετ που πήρε σήμερα κράτησε το πλεονέκτημα έναντι του δικεφάλου.

Με κυριαρχία στο μπλοκ και πολλές λύσεις στην επίθεση με την επιστροφή και του Κουκλίνσκι ο ΠΑΟΚ νίκησε δίκαια την ομάδα της Σύρου που είχε τη μεγάλη ατυχία να χάσει τον Δημήτρη Τζούριτς ο οποίος τραυματίστηκε με διάστρεμμα και αποχώρησε.

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε πιο έτοιμος αιφνιδιάζοντας την άμυνα του Φοίνικα και με τον Ούντρις στο σερβίς έκανε το 8-2. Η αντίδραση ήρθε κυρίως από τα άκρα για τον Φοίνικα, με τον Μιχάλοβιτς να καθαρίζει πόντους στη διαγώνιο μειώνοντας σε 7-10. Η διαφορά 3-4 πόντων διατηρήθηκε σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του σετ (12-16, 15-19) με τους φιλοξενούμενους να έχουν σε καλή μέρα τον Κουκλίνσκι που έπαιξε αντί του Μπαρνς. Η ισοφάριση για τον Φοίνικα ήρθε στο 22-22 με κάρφωμα του Φράγκου, στη συνέχεια έγινε το 24-24 αλλά μία επίθεση του Κουμεντάκη και ένα μπλοκ του Πετρέα έφεραν τον ΠΑΟΚ στο 1-0 με 26-24. Χαρακτηριστικό του σετ τα αρκετά χαμένα σερβίς και για τις δύο ομάδες, 5 για τον Φοίνικα, 7 για τον ΠΑΟΚ.

Το μπλοκ οδήγησε τον ΠΑΟΚ στο 2-0

Στο επόμενο σετ ήταν η σειρά του Φοίνικα να μπει δυναμικά κάνοντας το 5-2 με δύο πόντους του Ιερεζουέλο. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στην ισοφάριση με επίθεση του Κουμεντάκη στο 6-6 και στη συνέχεια μπήκε σε ρόλο οδηγού με ένα σερί 4-0 από το 10-10 σε 14-10. Ο Μιλενκόσκι προχώρησε σε αλλαγές ακραίων βάζοντας τον Καπετανίδη στη θέση του Στερν και κατά διαστήματα τον Παπαδόπουλο στη θέση του Φράγκου. Το “κλειδί” του σετ και της κατάκτησής του τελικά από τον ΠΑΟΚ, ήταν το μπλοκ, χάρη στο οποίο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν πολλές κόντρα επιθέσεις κερδίζοντας σημαντικούς πόντους. Η διαφορά στο 14-19 μείωθηκε από τον Φοίνικα με πόντους διαρκείας σε 18-20 και τον Μιχάλοβιτς να τελειώνει τις περισσότερες μπάλες, οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αυτοί που πανηγύρισαν το 2-0 με τον Γουόλς να γράφει το 25-22.

Βελτίωσε υποδοχή και μπλοκ και μείωσε σε 2-1

Το τρίτο σετ ήταν και το πιο αμφίρροπο, καθώς καμία ομάδα δεν ξέφυγε σημαντικά στο σκορ, ενώ από πλευράς Φοίνικα το σχήμα ανανεώθηκε αρκετά, με τον Παπαλεξίου να αντικαθιστά τον Κόστα που τραυματίστηκε στο ξεκίνημά του. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 9-6 και στη συνέχεια 15-12 με τον Καπετανίδη να δίνει αέρα στην ομάδα και σε υποδοχή και σε επίθεση, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με άσσο του Γουόλς στο 15-15 και μέχρι το 21-21 το σκορ πήγε πόντο πόντο. Την τελευταία λέξη είχε ο Φοίνικας και με μία επίθεση του Φράγκου και άσσο του Ιερεζουέλο μείωσε σε 2-1 με το επιμέρους σκορ στο 25-22.

Τραυματισμός Τζούριτς και ήττα

Η ένταση κορυφώθηκε στο τέταρτο σετ, τόσο αγωνιστικά όσο και στους πάγκους των δύο ομάδων με διαμαρτυρίες και από τις δύο πλευρές προς τους διαιτητές της αναμέτρησης. Ωστόσο το στοιχείο που καθόρισε το τέταρτο και τελευταίο αυτό σετ ήταν ο τραυματισμός του Δημήτρη Τζούριτς στον αστράγαλο στο 17-19. Ο κεντρικός του Φοίνικα δεν μπορούσε να πατήσει το πόδι του και αποχώρησε υποβασταζόμενος. Εκεί ήρθε και η παράδοση της ομάδας, η οποία μέχρι τότε πήγαινε σε κοντινά σκορ με τον ΠΑΟΚ (8-10, 15-14, 17-18) και έτσι ο Δικέφαλος του Βορρά έκανε το 3-1, με 25-21.

Φοίνικας - ΠΑΟΚ 1-3

Τα σετ: 1-3 (24-26, 22-25, 25-22, 21-25) σε 113'

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς 18 (17/36 επ., 1 άσσος), Ιερεσουέλο 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κόστα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζούριτς 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Φράγκος 15 (15/24 επ., 50% υπ. - 28% άριστες), Στερν 3 (2/8 επ., 1 άσσος, 44% υπ. - 33% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 50% υπ. - 31% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 33% υπ. - 33% άριστες), Παπαλεξίου 2 (2/2 επ.), Καπετανίδης 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 41% υπ. - 24% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Παπαδόπουλος (75% υπ. - 75% άριστες).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 6 (4/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουόλς 9 (4/4 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (14/22 επ., 40% υπ. - 30% άριστες), Κουκλίνσκι 14 (10/19 επ., 4 μπλοκ, 50% υπ. - 30% άριστες), Ούντρις 20 (17/34 επ., 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 82% υπ. - 71% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης.

Νίκη και πέμπτη θέση για τον Μίλωνα

Ο Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων νίκησε με 3-0 σετ τον Α.Ο.Π.Κηφισιάς σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League και εξασφάλισε την 5η θέση στην τελική κατάταξη καθώς σε περίπτωση ισοβαθμίας μετά την 10η αγωνιστική απέκτησε πλεονέκτημα στην ισοβαθμία. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έπιασε τους 5 βαθμούς, ενώ η Κηφισιά έμεινε στους 2 βαθμούς.

Αυτό είναι το καλύτερο πλασάρισμα του Μίλωνα στην ιστορία της Volley League, ενώ η Κηφισιά βγαίνει εκτός 5αδας για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2013-14.

Με υπεροχή στην επίθεση και στο μπλοκ και τους Καϊσλασάλο, Ματσιέι και Χανδρινό, Μπάιαν να κάνουν τη διαφορά στο φιλέ ο Μίλωνας επικράτησε στο φιλέ της Κηφισιάς η οποία υστέρησε στην υποδοχή αλλά κυρίως στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό πως πρώτος σκόρερ ήταν ο κεντρικός της Μιχάλι με 11 πόντους.

Η Κηφισιά φάνηκε μέχρι τα μισά του 1ου σετ όταν και προηγήθηκε 16-13 με τον άσσο του Κωστόπουλου και την κόντρα επίθεση του Αμπράο. Ο Μίλωνας απάντησε με το σερβίς του Μπράιαν και με σερί 3-0 ισοφάρισε 16-16. Ακολούθησε νέο ράλι πόντο πόντο μέχρι το 22-22, αλλά ο Ντε Βέιερ έχασε το σερβίς (23-22) και ο Μπράιαν με άσσο έκανε το 24-22. Ο Μιχάλι μείωσε 24-23 και ο Ματσιέι έκλεισε το σετ 25-23 για το 1-0.

Από το 2ο σετ ο Μίλωνας άρχισε να κυριαρχεί πλήρως. Η άνοδος του Καϊσλασάλο στην επίθεση και η μεγαλύτερη πίεση στο σερβίς έφερε το Μίλωνα μπροστά με 12-9 και 17-12. Η Κηφισιά με σερί 3-0 χάρις το σερβίς του Ντε Βέιερ μείωσε 17-15 και αργότερα 22-21 με το μπλοκ του Λινάρδου. Το λάθος της Κηφισιάς και το επιθετικό σερί του Καϊσλασάλο έφεραν σερί 3-0 για το 25-21 και το 2-0 σετ.

Αμφίρροπο ήταν και το 3ο σετ μέχρι το 12-12. Ο Ματσιέι και ο Χανδρινός έδωσαν προβάδισμα 14-12. Ο Καϊσλασάλο και ο Μούχλιας ανέβασαν τη διαφορά στο 20-16. Η Κηφισιά δεν επανήλθε ποτά και με το χαμένο σερβίς του Κωστόπουλου τελείωσε ο αγώνας 25-21 και 3-0 για την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Μίλων - Κηφισιά 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-21, 25-21) σε 76'

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 5 άσσους, 36 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μούχλιας 3 (1/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 29% άριστες), Χανδρινός Σ. 10 (9/18 επ., 1 άσσος, 63% υπ. - 42% άριστες), Μπράιαν 11 (5/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ούρτσεβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Καϊσλασάλο 17 (15/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ματσιέ 10 (5/7 επ., 5 μπλοκ) / Χανδρινός Α. (λ, 63% υπ. - 42% άριστες), Βελούδης (λ), Δορδοκίδης, Λάππας, Τσαρκάτογλου.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βάιερ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμπράο 5 (5/12 επ., 67% υπ. - 40% άριστες), Σπηλιώτης 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Λινάρδος 8 (4/11 επ., 4 μπλοκ), Μιχάλ 11 (9/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 10 (7/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 86% υπ. - 64% άριστες), Σωνάκης (λ), Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος 5 (5/13 επ.).