VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 3-1: Το ντέρμπι της πρεμιέρας βάφτηκε "ασπρόμαυρο"

Οι παίκτριες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν έναν πόντο που σημείωσαν
Οι παίκτριες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν έναν πόντο που σημείωσαν INTIME SPORTS

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την πρώτη αγωνιστική της Volley League γυναικών, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ έβαψε ασπρόμαυρο το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα της Volley League Γυναικών, επικρατώντας με 3-1 στη Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο ξεκίνησε δυνατά στο ματς και πήρε το πρώτο σετ με 25-19. Ο Παναθηναϊκός απάντησε στο δεύτερο σετ, επικρατώντας πιο εύκολα με 25-16.

Τα δύο τελευταία σετ ήταν τα πιο κρίσιμα της αναμέτρησης, στα οποία οι ασπρόμαυρες επικράτησαν στις λεπτομέρειες ειδικότερα στο τρίτο σετ, στο οποίο νίκησαν 34-32, κάνοντας το 2-1. Στο τέταρτο (και τελευταίο σετ) ο ΠΑΟΚ νίκησε ξανά με διαφορά δύο πόντων (25-23) και πήρε το τρίποντο.

Το ματς:

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός από την αρχή πήρε το προβάδισμα (0-2) και με τον ΠΑΟΚ να έχει πρόβλημα στην επίθεση άρχισε να αυξάνει τη διαφορά (3-7) και το 8-11 έγινε 8-14 με μπλοκ της Ανάε και άουτ από Κρολ και Μπλάνκο. Ο Φενόλιο πήρε τάιμ άουτ, ο Παναθηναϊκός όμως είχε τον απόλυτο έλεγχο μέχρι το 12-16. Εκεί ο ΠΑΟΚ πήρε την αλλαγή και με τη Μπλάνκο στο σερβίς έτρεξε σερί 7-0 (19-16) και με συνολικό επιμέρους σκορ 13-3 έφτασε στο άνετο 25-19.

Το β' σετ ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο (0-3 ο ΠΑΟ, 3-3 ο ΠΑΟΚ) με τις πράσινες να ξεφεύγουν 6-10 και τις ασπρόμαυρες να μειώνουν σε 9-10, έχοντας μάλιστα και κόντρα επίθεση ισοφάρισης, Η Κρολ δεν την εκμεταλλεύτηκε με την Γκρόθες να ξεσπά και με συνεχόμενους πόντους να διαμορφώνει το 9-13, ενώ όλα τελείωσαν όταν πήγε η Χατζηευστρατιάδου στο σερβίς. Το 12-16 έγινε 12-20 κι ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ εύκολα το 1-1.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο σετ, όπου μπορεί το γρήγορο 1-4 να έγινε 6-6, ωστόσο με δύο επιθέσεις της οι πράσινες ξέφυγαν πάλι με 6-8 χωρίς να υπάρξει αντίδραση από τον ΠΑΟΚ που έβλεπε τη διαφορά να μεγαλώνει (7-10, 8-12, 12-17). Οι πράσινες έφτασαν σε τετραπλό σετ μπολ (20-24), έχοντας μάλιστα και κόντρα επίθεση με την Ανάε να μην τα καταφέρνει και τον ΠΑΟΚ να απαντά με σερί 5-0 φτάνοντας στο 25-24 (23-24 άουτ Γκρόθες, 24-24 μπλοκ Μπλάνκο, 25-24 άουτ Ανθούλη).

Το θρίλερ μόλις είχε αρχίσει με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στην πρωτοπορία και αφού ο Παναθηναϊκός έχασε νέα ευκαιρία για να τελειώσει το σετ (στο 30-31 η Ξανθοπούλου έβγαλε φοβερή άμυνα σε κόντρα της Γκρόθες) το έκανε ο ΠΑΟΚ με το 31-32 να γίνεται 34-32 με επιθέσεις της Κρολ και της Στράντζαλη και άουτ της Γκρόθες.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε και το τετάρτο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (4-2, 6-6) και τον ΠΑΟΚ να μετατρέπει το 15-16 σε 18-16 (μπλοκ Κέιφρι σε Γκρόθες). Ο ΠΑΟ αντέδρασε άμεσα ισοφαρίζοντας με κόντρα της Ανάε, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ξέφυγε ξανά με 21-18, αλλά το 22-19 έγινε 22-21 με κόκκινη κάρτα στην Κρολ για διαμαρτυρία. Ο ΠΑΟΚ στο 24-22 έχασε κόντρα μπάλα με την Κέιφρι (μπλοκ Μέντιτς), με τον ΠΑΟ να μην μπορεί να βγάλει κόντρα επίθεση στην επόμενη φάση (αν και βγήκε η άμυνα) και την Στράντζαλη να τελειώνει το ματς δίνοντας το τρίποντο στον Δικέφαλο.

Τα σετ: 25-19, 16-25, 34-32, 25-23

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 3 (3/5 επ.), Κρολ 20 (16/41 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στράντζαλη 21 (20/43 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ.-09% άριστη), Βεργίδου 1 (1/2 επ.), Κέιφρι 19 (16/36 επ., 3 μπλοκ, 52% υπ.-45% άριστη), Μπλάνκο 15 (9/13 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 54% υπ.-46% άριστη), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου 1 (1/1 επ.), Κλέπκου, Τσιόγκα (0/1 επ.).

Παναθηναϊκός (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 10 (6/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ανάε 24 (21/37 επ., 3 μπλοκ, 54% υπ.-39% άριστες), Γκρόθες 9 (9/33 επ., 64% υπ.-36% άριστες), Παπαφωτίου 4 (1/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανθούλη 17 (16/42 επ., 1 άσσος), Μέντιτς 10 (5/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 71% υπ.-52% άριστες), Πολίτη (λ), Νικολογιάννη (0/1 επ.), Μεταξά.