VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 1-3: Οι πράσινοι άλωσαν για δεύτερη φορά το Παλατάκι και προκρίθηκαν στους τελικούς της Volley League

Ο Φερνάντο Ερνάντεζ στο ματς του Παναθηναϊκού κόντρα στον ΠΑΟΚ EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός άλωσε για δεύτερη φορά στην ημιτελική σειρά το "Παλατάκι", απάντησε με το ίδιο νόμισμα στο σπάσιμο της έδρας του την Καθαρά Δευτέρα και με πρωταγωνιστή τον Φερνάντο Ερνάντεζ έκλεισε θέση για τους τελικούς της Volley League ανδρών, εκεί που περιμένει πλέον τον Ολυμπιακό ή τον Μίλωνα.

Ο Παναθηναϊκός το έκανε και πάλι στον ΠΑΟΚ. Πέρασε ξανά με εμφατικό τρόπο από το "Παλατάκι" και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς της Volley League ανδρών, εκεί που μένει να μάθει ποιος εκ των Ολυμπιακού ή Μίλωνα θα είναι ο αντίπαλός του για τον τίτλο της αγωνιστικής περιόδου 2023/24.

Οι "πράσινοι" ήταν στα περισσότερα κομμάτια του παιχνιδιού ανώτεροι από τον Δικέφαλο του Βορά, συνήλθαν στο τέταρτο σετ από τον τραυματισμό του Θανάση Πρωτοψάλτη, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και ισοσκέλισαν τα πολλά χαμένα σερβίς τους (26 έναντι 10 του ΠΑΟΚ) και τους πόντους από δικά τους λάθη που έδωσαν στους γηπεδούχους (41 έναντι 21).

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ γνωρίζοντας ότι είναι με την πλάτη στον τοίχο μπήκε στο ματς με το "μαχαίρι στα δόντια". Ξεκίνησε δυνατά σε μπλοκ και επίθεση και ευτύχησε να πάρει από νωρίς προβάδισμα αρχικά με δύο πόντους (3-1 και 5-3) και στη συνέχεια με πέντε (9-4).

Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, απάντησε γρήγορα με τον Κόβαρ στο σερβίς, πίεσε την άμυνα του Δικεφάλου και έκλεισε την ψαλίδα (9-8), πριν κάνει ξανά ένα μικρό σερί 3-0 ο ΠΑΟΚ και φέρει τη διαφορά στους τέσσερις (12-8).

Σε εκείνο το σημείο το Τριφύλλι "ξύπνησε", έτρεξε ένα σερί 5-1 και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 14-13. Οι "πράσινοι" άρχισαν να ελέγχουν το ματς, προηγήθηκαν με 19-16 και παρά την ισοφάριση σε 19-19, με τον Βουλκίδη στο σερβίς έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ.

Οι παίκτες του Δικεφάλου κατάφεραν να σβήσουν το ένα από τα τέσσερα set point (21-24) που είχε πάρει ο Παναθηναϊκός, με τον Ράνγκελ σε πρώτο χρόνο να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο ισορροπημένο κλειστό, καθώς η διαφορά που γρήγορα πήρε ο Παναθηναϊκός με 2-5, απαντήθηκε από τον ΠΑΟΚ, αρχικά σε 8-8 και στη συνέχεια σε 10-9, περνώντας μπροστά στο σκορ. Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, με καμία εκ των δύο να μην μπορούν να αποσπαστούν και τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρέοπουλου να μπαίνουν στο κομβικό σημείο της αναμέτρησης με ελαφρύ προβάδισμα (18-19).

Σε εκείνο το σημείο οι κάνες του Φαν Χάρντερν, που μέχρι τότε κρατούσα τους "ασπρόμαυρους" μέσα στη διεκδίκηση του σετ, σταμάτησαν να καπνίζουν, το Τριφύλλι βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και με τον 14ο πόντο του Κουβανού, Ερνάντεζ, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την κατάκτηση και του δεύτερου σετ (23-25).

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος είδε τον Θανάση Πρωτοψάλτη να αποχωρεί στον δεύτερο πόντο, αφού στην προσπάθειά του να βγάλει μια δύσκολη άμυνα γύρισε το πόδι του.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την παγωμάρα των "πράσινων" παικτών, ξεκίνησε να χτίζει μια διαφορά (6-3) και σταδιακά τη μεγάλωνε (11-6, 14-10, 18-12).

Με το μπλοκ του Δικεφάλου να κάνει πάρτι και το Τριφύλλι να μην μπορεί να αντιδράσει σε κανένα σημείο, εύκολα οι αθλητές του Γιόσκο Μιλενκόσκι πήραν το τρίτο σετ (25-18) και έδειξαν σημάδια ζωής.

Τα πολλά χαμένα σερβίς αποτέλεσαν τη μεγαλύτερη πληγή του Παναθηναϊκού στο τρίτο σετ.

Ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο σετ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, "καθάρισε" το μυαλό του και το έπιασε από εκεί που το είχε αφήσει στα δύο πρώτα σετ του ματς.

Πήρε προβάδισμα από νωρίς (3-7 και 8-12), δεν λύγισε στη μίνι αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, ο οποίος κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά σε 13-13 και με τον Ερνάντεζ να βρίσκεται σε τρομερή φόρμα άλωσε το Παλατάκι για δεύτερη φορά στην ημιτελική (19-25).

• Τα σετ: 1-3 (21-25, 23-25, 25-18, 19-25) σε 109'
  • Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 32 επιθέσεις (37% αποτελεσματικότητα), 12 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων (26 χαμένα σερβίς) και Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις (44% αποτελεσματικότητα), 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων (10 χαμένα σερβίς)
  • Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Φαν Γκάρντερεν 12 (10/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 22% άριστες), Γαλιώτος 1 (1/3 επ.), Τρούχτσεφ 10 (9/25 επ., 1 άσσος, 47% υπ. - 29% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 15 (10/25 επ., 5 μπλοκ), Λινάρδος 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Σαμοϊλένκο 4 (1/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 43% υπ. - 33% άριστες), Σιδηρόπουλος, Γάτσης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης
  • ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 13 (8/23 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 56% υπ. - 33% άριστες), Ιερεσουέλο 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντεζ 23 (21/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 12 (7/17 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 4 (4/10 επ., 72% υπ. - 44% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 61% υπ. - 39% άριστες), Κασαμπαλής, Φράγκος 5 (5/9 επ., 64% υπ. - 32% άριστες)