VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 1-3: Οι "πράσινοι" άλωσαν το Παλατάκι και αγκάλιασαν την πρόκριση στους τελικούς της Volley League

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν πόντο της ομάδας τους κόντρα στον ΠΑΟΚ INTIME SPORTS

Ο Παναθηναϊκός πέρασε με εμφατικό τρόπο από το "Παλατάκι", υπέταξε ξανά τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ, έκανε το 2-0 στη σειρά και πλέον την Καθαρά Δευτέρα (18/03) στο Μετς θα έχει την ευκαιρία να "σκουπίσει" τον Δικέφαλο και να κλείσει την πρώτη θέση για τους τελικούς της Volley League.

Ο Παναθηναϊκός απέδειξε για ακόμα μια φορά ότι αποτελεί τον κρυπτονίτη του ΠΑΟΚ, καθώς όχι μόνο τον κέρδισε για τέταρτη σερί φορά τη φετινή σεζόν, αλλά έκανε και το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Πλέον μετά και το σημερινό 3-1 ( 21-25, 25-22, 18-25, 21-25), οι "πράσινοι" χρειάζονται ακόμα μια νίκη για να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στους τελικούς της Volley League ανδρών.

Τα πολλά αβίαστα λάθη από την πλευρά του ΠΑΟΚ και η έλλειψη συγκέντρωσης στην επίθεση στοίχησαν για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός με "όπλο" για ένα ακόμα ματς τα ποιοτικά τελειώματα του Ερνάντεζ και τη δύναμή του στο μπλοκ, έφυγε με το διπλό από τη Θεσσαλονίκη.

Το ματς

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το ματς, κάτι που φάνηκε από τα πολλά άστοχα σερβίς, με την πλειοψηφία εξ αυτών να καταλήγουν στο φιλέ.

Στη διάρκεια του σετ ο Παναθηναϊκός βρήκε την ηρεμία του και τις λύσεις στην επίθεση προεξάρχοντος του Ερνάντεζ, με τους παίκτες του Δικεφάλου να δυσκολεύονται.

Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα ήταν οι έξι μόλις πόντοι στην επίθεση από τους γηπεδούχους, σε σχέση με τους φιλοξενούμενους που είχαν 17.

Ο ΠΑΟΚ με τους εννιά πόντους που βρήκε από τα χαμένα σερβίς του Παναθηναϊκού έμεινε μέσα στο σετ μέχρι το 19-20. Εκεί πάτησε γκάζι το Τριφύλλι και πήρε το σετ με 25-21, βάζοντας από την αρχή δύσκολα στους "ασπόμαυρους".

Το δεύτερο σετ δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο, καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που από νωρίς είχε τα ηνία του σκορ και ήλεγχε απολύτως το παιχνίδι κρατώντας μια διαφορά τριών-τεσσάρων πόντων μέχρι τα μισά του σετ (14-10).

Τότε ξεκίνησε η αντεπίθεση από τους παίκτες του Ανδρεόπουλου, οι οποίοι ισοφάρισαν αρχικά σε 15-15 και έκτοτε το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι και το 22-22.

Ο Δικέφαλος του Βορρά ωστόσο έδειξαν ότι δεν θα χάσουν με κάτω τα χέρια σε ένα ακόμα σετ και με ένα μίνι σερί 3-0 έκλεισαν το δεύτερο σετ επιτυχημένα και ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε άνευρος από το ξεκίνημά του, ενώ σε κανένα σημείο του δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τον Παναθηναϊκό και να του βάλει δύσκολα.

Οι παίκτες του "τριφυλλιού" πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ (3-7) και δεν ξανακοίταξαν πίσω τους, ενώ σταδιακά αύξανα τη διαφορά (11-16 και 14-21).

Ο Δικέφαλος με ένα σερί δύο πόντων έσβησε τα δύο από τα οκτώ set ball του Παναθηναϊκού (18-24), πλην όμως ο Ερνάντεζ με δυνατό καρφί δώσε το τρίτο σετ στην ομάδα του με 25-18.

Στο τέταρτο σετ ήταν μια φωτοτυπία του τρίτου, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν επανήλθε ποτέ στο παιχνίδι μετά την ισοφάριση σε 1-1 σετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε γρήγορα σε 13-6 βασιζόμενος στις άρτιες επιθέσεις του σε συνδυασμό με τα πολλά αβίαστα και απανωτά λάθη των γηπεδούχων.

Τέσσερις προσπάθειες για αντεπίθεση του ΠΑΟΚ μείωσαν το σκορ σε 9-13, 12-15, 15-18 και 21-24, χωρίς ωστόσο να ολοκληρώσουν τη μεγάλη ανατροπή που έψαχνε.

Έτσι ο Βουλκίδης διαμόρφωσε με πρώτο χρόνο το τελικό 25-21 του τέταρτου σετ και έδωσε τη δεύτερη νίκη στη σειρά στην ομάδα του.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεωργιάδης Εμμ., Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Βασδέκης, Λούμσι, Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 38 επιθέσεις (41% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων (25 χαμένα σερβίς) και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις (50% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 21-25, 25-22, 18-25, 21-25 σε 101'

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Βαν Γκάρντερεν 10 (10/24 επ., 52% υπ. - 40% άριστες), Γαλιώτος, Τρούχτσεφ 14 (10/26 επ., 1΄ασσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. - 23% άριστες), Βαν Ντεν Ντρις 10 (9/25 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαμοϊλένκο 8 (6/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 57% υπ. - 30% άριστες), Μούχλιας, Σαλταφερίδης, Σιδηρόπουλος, Γάτσης 3 (2/7 επ., 1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 15 (10/17 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ. - 39% άριστες), Ιερεσουέλο 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Ερνάντεζ 22 (21/46 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 9 (5/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 65% υπ. - 30% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 44% υπ. - 28% άριστες), Ζήσης (λ), Κασαμπαλής, Μάρκου.