ΚΥΠΕΛΛΟ ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-2: Στον τελικό ο Δικέφαλος μετά από τρελό ματς

Σε έναν ημιτελικό με πολλές διακυμάνσεις ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-2 σετ του Ολυμπιακού και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα Σύρου.

Στα πέντε σετ κρίθηκε και ο δεύτερος ημιτελικός του Κυπέλλου. Ο ΠΑΟΚ σε ένα ματς με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ επικράτησε 3-2 σετ του Ολυμπιακού και θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή στον τελικό τον Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ.

Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά και τα νεκρά σημεία τους στο παιχνίδι κάτι που αποτυπώθηκε και στη διακύμανση των σετ.

Το ματς: Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο ματς. Οι παίκτες του Καλμαζίδη πίεσαν από τη θέση του σερβίς, ήταν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση και κατάφεραν να χτίσουν διαφορά πέντε πόντων.

Ο Ολυμπιακός σε κανένα σημείο του πρώτου σετ δεν μπόρεσε να μπει στη διεκδίκησή του, ο ΠΑΟΚ συντήρησε αυτό το προβάδισμα μέχρι το φινάλε και έφτασε στην κατάκτησή του με 25-19.

Το ξεκίνημα του δεύτερου σετ ήταν αντιστρόφως ανάλογο με εκείνο του πρώτου ο Ολυμπιακός με τον Τέπαν να κάνει μεγάλη δουλειά από τη θέση του σερβίς οδήγησε τους ερυθρόλευκους στο +7 (1-8).

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε στους δύο 9-11, αλλά ξανά οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 6 (11-17). Οι παίκτες του δικεφάλου προσπάθησαν να μαζέψουν ξανά τη διαφορά, αλλά ο Πέριτς έκλεισε το σετ με 25-22 για το 1-1.

Αλλαγή εικόνας ξανά στο τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ ήταν ξανά εκείνος που πήρε από την αρχή τα ηνία του σετ με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στη διεκδίκησή του στο φινάλε.

Ο Τέπαν πήγε στο σερβίς με το σκορ στο 20-16 και βοήθησε ώστε ο Ολυμπιακός να μειώσει στον πόντο δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ωστόσο, στο φινάλε ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πανηγύρισε και το κατέκτησε με 25-22.

Το τέταρτο σετ είχε πολλά κοινά με το δεύτερο. Ο Ολυμπιακός με τα σερβίς του κατάφερε από νωρίς να ξεφύγει στο σκορ μόνο που αυτή την φορά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει και οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν το σετ με 25-17 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί όμως οι Θεσσαλονικείς με μπλοκ ξέφυγαν με 3-1 και με άσο του Μπαρνς έφτασαν στο 7-3, για να μεγαλώσει κι άλλο η διαφορά (10-5) χωρίς οι ερυθρόλευκοι να μπορέσουν να πλησιάσουν με τον Μπαρνς να τελειώνει το ματς.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-2

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-22, 17-25, 15-10

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 6 άσσους, 58 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ: Μπράουν 9 (6/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 3 (3/6 επ.), Γουόλς 5 (1/1 επ., 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (12/21 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ. - 30% άριστες), Μπαρνς 14 (9/29 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 52% υπ. - 28% άριστες), Ούντρις 19 (17/31 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 82% υπ. - 46% άριστες), Τζιουμάκας, Σωτηρίου 1 (1/1 επ., 67% υπ. - 33% άριστες), Μπούτος 2 (2/2 επ.)

Ολυμπιακός: Παγένκ 6 (4/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 16 (13/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 72% υπ. - 52% άριστες), Τέπαν 17 (15/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζουπάνη 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέριτς 23 (19/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ. - 19% άριστες) / Ζήσης (λ, 78% υπ. - 30% άριστες), Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος 3 (3/4 επ.), Δαλακούρας 2 (2/2 επ.)