VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 2-3: Πήραν τη νίκη, αλλά άφησαν πολύτιμο βαθμό οι ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-2 σετ του ΠΑΟΚ, ωστόσο άφησε ένα βαθμό που μπορεί να φανεί άκρως σημαντικός στη μάχη του τίτλου στη Volley League των ανδρών.

Σε ένα παιχνίδι με πολλά πρόσωπα ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-2 σετ του ΠΑΟΚ στο PAOK Sports Arena, ωστόσο άφησε ένα βαθμό που μπορεί να φανεί άκρως σημαντικός στη μάχη του τίτλου στη Volley League των ανδρών.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν εξαιρετικοί στα πρώτα δύο σετ, προηγήθηκαν με 2-0, αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανεβάσει στροφές και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Ολυμπιακός κατάφερε τουλάχιστον να πάρει τη νίκη και να παραμείνει ζωντανός στη μάχη του τίτλου, όντας όμως τρεις βαθμούς πίσω από τον Παναθηναϊκό που τον υποδέχεται την ερχόμενη Πέμπτη.

Το ματς: Στα πρώτα δύο σετ ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός ειδικά από το σερβίς δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ.

Το μπλοκ - άμυνα δούλευε στην εντέλεια και με δύο σετ καρμπόν οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο 0-2. Ο ΠΑΟΚ και στα δύο άντεξε μέχρι τα μισά και εκεί οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αποσπαστούν και να φτάσουν εύκολα στην κατάκτησή τους.

Αυτά ίσχυαν στα πρώτα δύο σετ. Στο τρίτο ο ΠΑΟΚ άρχισε να βρίσκει ρυθμό κυρίως μέσα από το σερβίς του, το μπλοκ άρχισε να δουλεύει και η εικόνα του αγώνα άλλαξε.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να χτίσει διαφορά εννιά πόντων, αλλά ο Ολυμπιακός μέσα από το σερβίς του κατάφερε να μπει ξανά στην διεκδίκηση του σετ. Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν ακόμα και στον πόντο, ωστόσο στο τέλος ο Ούντρις έδωσε το σετ στους γηπεδούχους.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ κατάφερε και πάλι να ξεφύγει από νωρίς στο σκορ, έφτασε μέχρι το +5 (17-12) και δίχως να συναντήσει αντίσταση κατάφερε να φτάσει στο 2-2 με 25-20.

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 9-7, αλλά εκεί τα σερβίς του Δαλακούρα άλλαξαν την εικόνα του σετ. Οι ερυθρόλευκοι προσπέρασαν και έφτασαν στο 11-13.

Ο Μπάρουν πήρε τον πόντο και στη συνέχεια ο Τακουρίδης με άσο έφερε το τάι μπρέικ στα ίσα, ωστόσο η τελευταία κουβέντα ανήκε στον Ολυμπιακό με τον Μγαήλοβιτς να κλείνει το ματς κάνοντας το 13-15.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 2-3

Τα σετ: 2-3 (19-25, 20-25, 25-23, 25-20, 13-15) σε 126΄.ΠΑΟΚ: Γουόλς, Ούντρις, Κουμεντάκης, Μπαρνς, Μπράουν, Πετρέας και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 5 άσσοι, 11 μπλοκ, 59 επιθέσεις, 27 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 66 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 14π. (10/19επ., 4 μπλοκ), Πετρέας 2 (2/4επ.), Γουόλς 5 (2/3επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 11 (11/29επ., 66%υπ., 47%αρ.), Μπαρνς 17 (12/23επ., 2 μπλοκ, 72%υπ., 52%αρ.), Ούντρις 21 (19/36επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 68%υπ., 32%αρ.), Τζιουμάκας, Σωτηρίου 1 (1 μπλοκ), Γάτσης 3 (3/4επ.), Μπουράκης (λ). Τζιουμάκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρττο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 15π. (11/13επ., 4 άσσοι), Στιβαχτής, Μιχαήλοβιτς 12 (12/27επ., 69%υπ., 34%αρ.), Τεπάν 24 (23/43επ., 1 άσσος), Ζουπάνης 7 (4/5επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πέριτς 16 (14/29επ., 2 άσσοι, 50%υπ., 15%αρ.) / Ζήσης (λ. - 65%υπ., 46%αρ.), Προύσαλης, Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος Ηρακλής 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας.