VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΠΑΟΚ - Λαμία 3-1: Επιστροφή στις νίκες για τον Δικέφαλο

VOLLEY LEAGUE 2023-2024 / ΠΑΟΚ - ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΣΑΚΙΤΖΗΣ / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE 2023-2024 / ΠΑΟΚ - ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ () ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΣΑΚΙΤΖΗΣ / EUROKINISSI

Ο ΠΑΟΚ αν και δυσκολεύτηκε επικράτησε 3-1 σετ της Λαμίας και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στη Volley League των γυναικών.

Τη δεύτερη νίκη του, αλλά πρώτο τρίποντο, στη σεζόν πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε με 3-1 της Λαμίας με τις φιλοξενούμενες να παραμένουν χωρίς βαθμό.

Ο ΠΑΟΚ σ' ένα ακόμη ματς αγωνίστηκε χωρίς τις Τσούμπα, Οικονομίδου (τραυματίες και οι δύο διαγώνιες του Δικεφάλου) με την Λαμία και πάλι να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική, αλλά να μην μπορεί να κατακτήσει κάποιον βαθμό.

Στο πρώτο σετ μετά το 9-9 ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνίστρια τη Γουίλιαμς έφτασε στο 15-9 και μέχρι το 24-18 δεν είχε απειληθεί. Εκεί όμως με την Ολινγκά στο σερβίς η Λαμία εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα λάθη των ασπρόμαυρων και έτρεξε ένα απίθανο σερί 0-7 για το 24-25. Οι φιλοξενούμενες έχασαν ευκαιρίες για να κλείσουν το σετ στο 27-28 και στο 29-30, με τη Βίγκαρς να διαμορφώνει το 31-30 και το μπλοκ της Πολυνοπούλου στην Ολινγκά να κλείνει το σετ.

Στο δεύτερο σετ η Λαμία ήταν αυτή που ξεκίνησε εντυπωσιακά καθώς προηγήθηκε με 1-4 και έφτασε στο 3-8 για να δεχθεί εκεί ένα σερί 7-0 για το 10-8 και να αρχίσει ξανά το θρίλερ. Στο 17-16 η Λαμία με συνεχόμενα μπλοκ ξέφυγε με 17-20, αλλά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 22-21 με συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων και στο 24-23 η Κυπαρίσση έχασε την ευκαιρία για να κλείσει το σετ (άουτ επίθεση) με την Αργυρίου να παίρνει άσσο και την Κίλιτς να διαμορφώνει το 24-26.

Ανάλογο το σκηνικό και στο τρίτο σετ με την Λαμία να ξεκινά μ' ένα γρήγορο 0-4 και να φτάνει στο 2-7 με τον Ζάκοτς να επαναφέρει τη Βίγκαρς και τον ΠΑΟΚ να μαζεύει τη διαφορά (6-8) και να μετατρέπει το 11-13 σε 14-13 για να φτάσει στο 18-14. Νέα απάντηση της Λαμίας που εκμεταλλευόμενη τα λάθη του ΠΑΟΚ ισοφάρισε 18-18 και με νέο άουτ της Μιλάνοβα προσπέρασε 19-20. Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα (21-20 άουτ Αργυρίου) για να φτάσουμε στο 23-23. Η Λαμία είχε κόντρα επίθεση με την Ολιβέιρα να καρφώνει άουτ και στην επόμενη φάση η Μιλάνοβα τελείωσε το σετ για το 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Η εικόνα του ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το 9-8 του δ' σετ που έγινε 12-8 με δύο συνεχόμενες επιθέσεις της Βίγκαρς και 14-8 με δύο άουτ επιθέσεις. Η Λαμία το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 17-14 (άουτ Μιλάνοβα), αλλά το 18-15 έγινε 21-15 και εκεί ουσιαστικά τελείωσαν όλα με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στη νίκη.

ΠΑΟΚ - Λαμία 3-1

Τα σετ: 3-1 (32-30, 24-26, 25-23, 25-17) σε 112'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 58 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Βίγκαρς 3 (3/3 επ.), Πολυνοπούλου 9 (5/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κυπαρίσση 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 23% άριστες), Τερζόγλου 7 (4/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιλάνοβα 21 (19/62 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 27% άριστες), Γουίλιαμς 19 (15/37 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 43% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 57% υπ. - 36% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κλέπκου 8 (6/25 επ., 2 άσσοι, 33% υπ. - 33% άριστες), Τσιόγκα 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ).

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Σόουζα 22 (20/65 επ., 2 μπλοκ), Ολινγκά 8 (6/13 επ., 2 μπλοκ), Κίλιτς 15 (12/42 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 32% άριστες), Πέγισιτς 2 (2/15 επ., 17% υπ. - 17% άριστες), Φλιάκου 5 (2 άσσοι, 3 μπλοκ), Αργυρίου 11 (7/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Παγώνη (λ, 38% υπ. - 23% άριστες), Τσιριμώκου (λ), Μαραθοκαμπίτου 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 25% άριστες), Σουλιώτη