CHALLENGE CUP

Παναθηναϊκός - Όραιον 1-3: Πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup στο "χρυσό" σετ για το τριφύλλι

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν ένα πόντο επί της Όριον | 25 Ιανουαρίου 2023 EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε να χάνει με 3-0 σετ και φάτσα με τον αποκλεισμό πήρε το "χρυσό" σετ και την πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup και την Πέμπτη θα μάθει αν θα έχει αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup πήρε ο Παναθηναϊκός για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν. Οι πράσινοι εξασφάλισαν το εισιτήριο για την τετράδα στο χρυσό σετ με 15-12, καθώς η Ολλανδική Όραιον με τη νίκη της με 3-0 σετ στον Άγιο Θωμά κάλυψε την επικράτηση του τριφυλλιού στο πρώτο παιχνίδι (3-1).

Το πιθανότερο σενάριο είναι ο Παναθηναϊκός να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά της διοργάνωσης, με τους "ερυθρόλευκους" να θέλουν δύο σετ το απόγευμα της Πέμπτης (26/01, 18.00) στη Ρουμανία κόντρα στη Στεάουα Βουκουρεστίου.

Ο Παναθηναϊκός δεν βρέθηκε στη καλύτερη του μέρα κόντρα στην Οραιόν που τις έβγαιναν σχεδόν όλα, όμως στο χρυσό σετ οι αθλητές του τριφυλλιού πέτυχαν δύο περισσότερα μπλοκ απ'ότι πέτυχαν στα τρία πρώτα σετ (3 μπλοκ στα 3 σετ, 5 στο χρυσό), στοιχείο που του έδωσε τη μεγάλη πρόκριση.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός από την αρχή κυνηγούσε τους Ολλανδούς που είχαν σταθερά μια διαφορά 1-2 πόντων, και όταν ισοφάρισαν (16-16) σχεδόν αμέσως βρέθηκαν στο -3 (17-20) για να χάσουν το σετ.

Στο δεύτερο με τα σερβίς του Ερνάντες η ομάδα του Ανδρεόπουλου ξέφυγε 12-8 και έφτασε στο 14-10 που έγινε 15-16 για να φτάσουμε στο 23-23. Εκεί το χαμένο σερβίς του Κόβαρ και η κακή υποδοχή του Φράγκου έφεραν το 23-25 και το 0-2.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι Ολλανδοί ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ στο τρίτο σετ το οποίο κατέκτησαν με 20-25.

Όμως στο «χρυσό σετ» ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά και με συνεχόμενα μπλοκ μετέτρεψε το 3-2 σε 6-2 για να φτάσει στο 10-4. Οι Ολλανδοί πλησίασαν έως τους τρεις πόντους (13-10) και σε 14-12 (λάθος Ρανγκέλ), αλλά το χαμένο σερβίς του ΜακΚλάσκι έδωσε τέλος στο θρίλερ.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 23-25, 20-25), Χρυσό σετ: 15-12