VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1: Οι πράσινες ήταν ανώτερες κι ο τίτλος της Volley League θα κριθεί σε πέμπτο ματς

Η Σέρινταν Άτκινσον πανηγυρίζει έξαλλα πόντο του Παναθηναϊκού EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός έδειξε σε ακόμα ένα παιχνίδι ότι δεν θα πέσει αμαχητί στην κόντρα με τον Ολυμπιακό για την κατάκτηση της Volley League γυναικών, οι "πράσινες" κέρδισαν με 3-1 τις "ερυθρόλευκες", ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά και πλέον ο τίτλος θα κριθεί το προσεχές Σάββατο (27/04) στο "Μελίνα Μερκούρη".

Ο Παναθηναϊκός μέσα σε μία εβδομάδα έβαλε φωτιά στη μάχη του τίτλου της Volley League γυναικών. Αρχικώς χάλασε το "ερυθρόλευκο" πάρτι στο "Μελίνα Μερκούρη" και στο κλειστό του Μετς το "τριφύλλι" ανέβαλε περαιτέρω τη στέψη οδηγώντας τους τελικούς σε πέμπτο ματς.

Οι παίκτριες του Ντράγκαν Νέσιτς με πρώτα βιολιά στην επίθεση τις Σέρινταν Άτκινσον και Κένια Καρκάθες υπέταξαν με 3-1 στον Ολυμπιακό, ισοφάρισαν σε 2-2 και όλα πλέον θα κριθούν το προσεχές Σάββατο (27/04) στην έδρα των Πειραιωτών.

Η μόνη διασωθείσα από την ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι ήταν η Μικαέλα Μλεΐνκοβα, με τον Ιταλό να καλείται να βρει τις λύσεις για να οδηγήσει τον Ολυμπιακό στον πρώτο του τίτλο μετά το 2020, ολοκληρώνοντας παράλληλα με νταμπλ τη χρονιά.

Το ματς

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς (4-4), με την Άτκινσον από την πλευρά του Παναθηναϊκού να αναλαμβάνει δράση από το ξεκίνημα παίρνοντας τους τρεις από τους τέσσερις πρώτους "πράσινους" πόντους.

Τα λάθη στην επίθεση των Πειραιωτών έκαναν την εμφάνισή τους, με το σκορ να ξεφεύγει γρήγορα υπέρ των γηπεδούχων (7-4, 9-5, 11-6).

Η Καρκάθες πήρε το "όπλο" της Αμερικανίδας διαγώνιας, Σέρινταν Άτκινσον, και με ένα επιθετικό κρεσέντο οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε διψήφια διαφορά (22-12, 23-13) και εν τέλει στην κατάκτηση με άνεση του πρώτου σετ (25-15).

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ήταν πιο ισορροπημένα, οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να αποσπαστούν με διαφορά μεγαλύτερη του ενός πόντου με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια.

Όλα αυτά μέχρι το 13-11 μετά από ακόμα έναν πόντο του πρώτου βιολιού του Τριφυλλιού, Άτκινσον, και την άστοχη επίθεση της Μλεΐνκοβα.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει με την Τσέχα και το μονό μπλοκ της Νίζετιχ (15-15), με τις παίκτριες του Ντράγκαν Νέσιτς να παίρνουν ξανά κεφάλι στο σκορ με δύο πόντους χάρις στην Άτκινσον (19-17).

Τρία συνεχόμενα λάθη (δύο χαμένες επιθέσεις και μία παράβαση στο φιλέ) για τις "ερυθρόλευκες" διαμόρφωσαν το 22-20, με την Καρκάθες να ίπταται για το 24-22 και να δίνει δύο set balls στην ομάδα της.

Σε ακόμα ένα σετ οι δύο ομάδες στο ξεκίνημά του πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς με δύο πόντους για το (5-7).

Το μονό μπλοκ της Νίζετιχ πάνω στην Άτκινσον και το video check επέτρεψαν στις παίκτριες του Λορέντζο Μιτσέλι να πάρουν μαξιλαράκι ασφαλείας τριών πόντων σε δύο περιπτώσεις (5-8, 7-10).

Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα μίνι σερί 3-0 για να ισοφαρίσει σε 12-12, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με το ίδιο νόμισμα για το 14-17.

Η Μικαέλα Μλεΐνκοβα είχε άλλη άποψη στον υγιεινό περίπατο που πήγε να εξελιχθεί η αναμέτρηση. Οι τρεις προσωπικοί πόντοι της Τσέχας και το λάθος της Καρκάθες στην επίθεση μετέτρεψαν το 23-21 σε 23-25 και έκαναν το διαφαινόμενο 3-0 στα σετ, 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι εναλλαγές των προβαδισμάτων ήταν πολλές, με καμία ομάδα ωστόσο να μην μπορεί να υπερασπιστεί τη διαφορά που έπαιρνε.

Αυτό είχε ως συνέπεια το 4-2 να γίνει 4-4, το 15-11 να μετατρέπεται γρήγορα σε 15-14, ενώ όταν ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 20-18, το 3-0 σερί του Παναθηναϊκού με την Άτκινσον να παίρνει ξανά το "όπλο" γύρισε ακόμα μια φορά τα δεδομένα.

Οι "ερυθρόλευκες" με την Μλεΐνκοβα σε μεγάλη μέρα ισοφάρισαν προσωρινώς σε 23-23, πριν το μπλοκ της Άτκινσον και το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Παναθηναϊκού με τη βοήθεια του video ckeck του δώσου το τέταρτο σετ με 25-23.

Τα σετ: 25-15, 25-23, 23-25, 25-23