VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-0: Έκαναν το 2-2 οι πράσινες, σε πέμπτο τελικό θα κριθεί ο τίτλος

Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν τη νίκη επί του Ολυμπιακού
Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν τη νίκη επί του Ολυμπιακού EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 σετ του Ολυμπιακού, έκανε το 2-2 στη σειρά των τελικών και ο τίτλος θα κριθεί την Πέμπτη (12/05, 19.00) σε πέμπτο ματς.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό με 3-0 σετ και έκανε το 2-2 στη σειρά των τελικών και ο τίτλος θα κριθεί την Πέμπτη (12/05, 19.00) σε πέμπτο ματς.

Το παιχνίδι είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ με τις πράσινες να έχουν τις απαντήσεις στα κρίσιμα σημεία και να φτάνουν στη νίκη. Κλειδί για την εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν το σερβίς του Παναθηναϊκού. Οι πράσινες χάλασαν την υποδοχή του Ολυμπιακού και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Στην αντίπερα όχθη ο Ολυμπιακός σε αντίθεση με το προηγούμενο ματς στου Ρέντη δεν είχε καθαρό μυαλό στο φινάλε των σετ, ενώ με εξαίρεση τις Χίπε και Σάλας δεν είχε άλλες επιθετικές αιχμές.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο 2-2 και για πρώτη φορά από το 2012 ο τίτλος θα κριθεί σε πέμπτο τελικό.

Το ματς: Ο αγώνα ξεκίνησε με ένα σετ που είχε πολλές διακυμάνσεις. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος πρώτα τα σερβίς της Χαντάβα και στη συνέχεια αυτά της Παπαφωτιου κατάφερε να χτίσει μια διαφορά οκτώ πόντων την οποία κράτησε μέχρι και το 20-12.

Από εκεί ο Ολυμπιακός άρχισε την αντεπίθεσή του. Οι ερυθρόλευκες με τα σερβίς της Γιώτα και της Χίπε χάλασαν την υποδοχή των πράσινων και έτσι κατάφεραν να τρέξουνε επί μέρους 13-3 για να φέρουν το σετ στα ίσα (23-23). Τελικά, οι πράσινες ήταν αυτές που χαμογέλασαν αφού με επίθεση της Γκρόθες και άσο της Παπαφωτίου έκλεισαν το σετ με 25-23.

Πολλές ανατροπές είχε και το δεύτερο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 13-13. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει με τέσσερις πόντους (17-13). Ο Ολυμπιακός μείωσε αμέσως σε 17-16 και στη συνέχεια με τα σερβίς της Κελεσίδη κατάφερε να περάσει μπροστά με δύο 19-21.

Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός με την Κρος στο σερβίς απάντησε με δικό του επί μέρους 6-0 για να κλείσει το δεύτερο σετ με 25-21 κάνοντας το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακό κατάφερε να προηγηθεί με τρεις πόντους (9-12), ωστόσο ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει ξανά. Οι πράσινες έτρεξαν επί μέρους 16-6 για να φτάσουν στο 25-18 και να πανηγυρίσουν τη νίκη με 3-0 σετ. Στο 12-13 ο Κάρλο Παρίζι είδε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία ζητώντας ότι η μπάλα έσκασε στο τερέν.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-0

Τα σετ: 25-23, 25-21, 25-18

Παναθηναϊκός: Παπαφωτίου, Κωνσταντίνου, Χαντάβα, Γκρόθες, Κρος, Μεταξά και λίμπερο η Ρόγκα.

Ολυμπιακός: Χριστοδούλου, Χίπε, Κόστα, Σάλας, Γιώτα, Εμμανουηλίδου και λίμπερο η Κονόμη.