CHALLENGE CUP

Παναθηναϊκός - Νεπτούν Ναντ 1-3: Στη Γαλλία θα κριθεί η πρόκριση από τα προημιτελικά του Challenge Cup

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τη Νεπτούν Ναντ για τα προημιτελικά του Challenge Cup 2023-2024 στο Κλειστό Γυμναστήριο Μετς | Τετάρτη 10 Ιανουαρίου 2024 ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ/EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε απέναντι στη Νεπτούν Ναντ και ηττήθηκε στο Μετς με 1-3 σετ για τα προημιτελικά του Challenge Cup, ψάχνοντας την ανατροπή στη Γαλλία την επόμενη εβδομάδα.

Ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε το κάτι παραπάνω αν και πάλεψε σε όλα τα σετ και ηττήθηκε 1-3 από τη Νεπτούν Ναντ για τον πρώτο αγώνα των προημιτελικών του Challenge Cup.

Πλέον, οι "πράσινες" αναζητούν το διπλό με 3-0 ή 3-1 σετ στη Γαλλία για να οδηγήσουν το ζευγάρι στο "χρυσό" σετ και να πάρουν από εκεί την πρόκριση.

Η δεύτερη αναμέτρηση θα διεξαχθεί την επόμενη Τρίτη. Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον νικητή του Λούγκοζ (Ρουμανία) - Νιλιουφέρ (Τουρκία).

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο σετ ήταν αρκετά ανταγωνιστικός και μέχρι τα μισά του ήταν και μπροστά στο σκορ. Μετά το 13-11 η Ναντ άρχισε να δείχνει την ποιότητά της και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 15-16. Με λάθος της Άτκινσον η διαφορά ανέβηκε στο +3 (15-18) αναγκάζοντας τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Η Γκρότους μείωσε σε 19-21, αλλά οι Γαλλίδες κρατούσαν την υπέρ τους διαφορά για το 21-25.

Ενώ το δεύτερο σετ ξεκίνησε ιδανικά για τις πράσινες που προηγήθηκαν με 8-3 με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου στην Γιάσπερ, η Ναντ μετά το τάιμ άουτ απάντησε με σερί 5-0 για να ισοφαρίσει σε 8-8. Καρκάσες και Άτκινσον έβαλαν ξανά μπροστά τις γηπεδούχες με 11-8, η Μιμς μείωσε σε 12-11 και λίγο αργότερα ισοφάρισε με μπλοκ στην Γκρότους (13-13). Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο για να ακολουθήσουν δύο συνεχόμενες άουτ επιθέσεις από Μιμς, Γιάσπερ για το 19-17, αναγκάζοντας τον Σέζαρ Ερνάντεζ να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Καλμαζίδης με το σκορ 20-18 πέρασε την Φουμάκη για το σερβίς αντί της Χατζηευστρατιάδου, με τη νεαρή πασαδόρο να παίρνει άσσο (21-18) και να δυσκολεύει την υποδοχή των Γαλλίδων, με τη Σάμανταν να το εκμεταλλεύεται για το 22-18. Η αμερικανίδα κεντρική της Ναντ Τζεϊλίν Κιν με άσσο μείωσε σε 22-20, η Μιμς στην κόντρα έφερε το σετ στον πόντο (22-21) και με την άουτ επίθεση της Γκρότους έγινε το 22-22. Η Γκρότους έκανε το 23-22, η Μιμς κάρφωσε άουτ για το 24-22, η Ροτάρ μείωσε σε 24-23 και στη συνέχεια η Κούρταγκιτς μπλόκαρε την Γκρότους για το 24-24. Οι πράσινες δεν εκμεταλλεύτηκαν ούτε το τρίτο σετ μπολ τους, αλλά στο τέταρτο η Καράσοφ πάτησε στο αντίπαλο τερέν για το 27-25.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ, καθώς η Ναντ προηγήθηκε με 7-14. Με τα σερβίς της Σάμανταν οι γηπεδούχες μείωσαν σε 10-14, για να μειώσει η ίδια λίγο αργότερα στους δύο (15-17) αναγκάζοντας τη Ναντ να καλέσει τάιμ άουτ. Η Άτκινσον έφερε το σετ στον πόντο (16-17), για να εξελιχθεί το σετ σε ντέρμπι. Κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός μείωνε οι Γαλλίδες έβρισκαν λύσεις, για να πάρουν εκ νέου προβάδισμα τριών πόντων με μπλοκ της Ροτάρ στην Άτκινσον (19-22). Μετά από φάση διαρκείας η Κούρταγκιτς σταμάτησε ψηλά την Καρκάσες (19-23), η ίδια μείωσε σε 20-23 για να ακολουθήσει μία άπυτ επίθεση της Ροτάρ για το 21-23. Μετά το τάιμ άουτ η Ναντ πήρε το σετ με άσσο της Ροτάρ που διαμόρφωσε το 21-25.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 7-5. Μετά το τάιμ άουτ η Ναντ έβγαλε και πάλι αντίδραση και με σερί 0-5 πέρασε μπροστά με 7-10, αναγκάζοντας αυτή τη φορά τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι Γαλλίδες είχαν τον έλεγχο του σετ, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 17-19 με επίθεση της Γενιτσαρίδη, αλλά χωρίς να καταφέρει κάτι παραπάνω. Η Κιν με άουτ επίθεση έκανε το 21-24 αλλά αμέσως μετά η Κούρταγκιτς έκανε το τελικό 21-25.

• Τα σετ: 1-3 (21-25, 27-25, 21-25, 21-25) σε 113'
  • Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 51 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Ναντ προήλθαν από 3 άσσους, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων
  • ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), Καρκάσες 8 (8/35 επ., 19% υπ. - 6% άριστες), Άτκινσον 17 (16/50 επ., 1 άσσος), Γκρότους 11 (11/23 επ., 88% υπ. - 50% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Σάμανταν 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 42% υπ. - 14% άριστες), Μπελιά (λ, 46% υπ. - 15% άριστες), Φουμάκη 1 (1 άσσος), Μεταξά, Γενιτσαρίδη 1 (1/3 επ., 43% υπ. - 29% άριστες)
  • ΝΕΠΤΟΥΝ ΝΑΝΤ (Όσκαρ Ερνάντεζ): Κιν 16 (13/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιάσπερ 7 (7/28 επ., 78% υπ. - 30% άριστες), Ροτάρ 14 (11/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. - 16% άριστες), Μιμς 21 (18/53 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κούρταγκιτς 17 (11/17 επ., 6 μπλοκ), Καράσοφ / Τζιαρντίνο (λ, 74% υπ. - 53% άριστες), Ρακοτοζάφι, Ρεσπό, Ντόι

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Νοβάρα (Ιταλία) - Βολουντάρι (Ρουμανία) 3-1 (25-18, 19-25, 25-13, 25-17)
  • Παναθηναϊκός (Ελλάδα) - Νεπτούν Ναντ (Γαλλία) 1-3 (21-25, 27-25, 21-25, 21-25)
  • 11/01 18:30 Λούγκοζ (Ρουμανία) - Νιλιουφέρ (Τουρκία)
  • 11/01 19:00 ΠΑΟΚ (Ελλάδα) - Βισμπάντεν (Γερμανία)