VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Παναθηναϊκός - Φοίνικας Σύρου 1-3: Πρόκριση με ανατροπή και μπλοκ στο Final Four του Κυπέλλου για τους Συριανούς

Την πρόκριση στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε ο Φοίνικας Σύρου που κέρδισε με ανατροπή τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ στο κλειστό του Αγ. Θωμά στο Μαρούσι και τον άφησε εκτός συνέχειας του θεσμού.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική δουλειά στο κομμάτι μπλοκ-άμυνα, με καλά ποσοστά στην επίθεση και με τον Βραζιλιάνο Κόστα σε πολύ καλή ημέρα, ο Φοίνικας Σύρου ανέτρεψε το εις βάρος του 1-0 σετ κόντρα στον Παναθηναϊκό και πανηγύρισε την πρόκριση στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας επικρατώντας με 3-1 σετ στο κλειστό του Αγ. Θωμά στο Μαρούσι.

Οι Συριανοί αν και έχασαν το προβάδισμα που είχαν στο πρώτο σετ και είδαν τον Πρωτοψάλτη να "κλέβει" το σετ για τους πράσινους, κατάφεραν και πέταξαν εκτός συνέχειας τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο και θα είναι αυτοί που θα συνεχίσουν το ταξίδι τους προς την κατάκτηση του τροπαίου. Χαρακτηριστικό της ανωτερότητας των Συριανών στο φιλέ είναι πως ο Φοίνικας είχε συνολικά 21 μπλοκ στο ματς έναντι μόλις 7 των γηπεδούχων.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το πρώτο σετ και καμία δεν μπόρεσε να αποσπαστεί με ασφαλή διαφορά. Στο 23-23 του σετ ο Πρωτοψάλτης έφερε τους γηπεδούχους σε σετ πόιντ με επίθεση από τη ζώνη έξι, ενώ μία φάση αργότερα, ο διεθνής ακραίος των πρασίνων έκλεισε το σετ με άσσο.

Το ξεκίνημα των Συριανών στο δεύτερο σετ ήταν καλύτερο, πήραν μικρή διαφορά δύο πόντων όμως οι γηπεδούχοι έβρισκαν τον τρόπο να μείνουν κοντά και να μην επιτρέψουν στον Φοίνικα να μεγαλώσει το προβάδισμα του. Η συνέχεια ανήκε καθαρά στους φιλοξενούμενους καθώς με καλό σέρβις, μπλοκ και αποτελεσματικότητα στις κόντρα επιθέσεις αποσπάστηκαν με διαφορά 5 πόντων (16-21) και κατέκτησαν εν τελεί το δεύτερο σετ με 25-18 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Με φόρα από την ισοφάριση σε 1-1, οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δύο πόντους διαφορά, πάτησαν γκάζι και πήραν προβάδισμα σε κρίσιμο σημείο του αγώνα. Προηγήθηκαν με δύο πόντους προς τα τέλη του σετ από λάθος σερβίς του Παναθηναϊκού και το κατέκτησαν με 25-22 με χαμένο σερβίς από τα χέρια του Αλέξανδρου Ράπτη.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία, με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να παίρνει διαφορά δύο πόντων με καλό μπλοκ. Οι Συριανοί προσπάθησαν να παίξουν γρήγορα, κυρίως με επιθέσεις σε πρώτο χρόνο του Κόστα και έμειναν κοντά στο σκορ. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός πίεσε στο σερβίς με τον Μπάση, έβγαλε μακριά από τα τρία μέτρα τον πασαδόρο του Φοίνικα και με καλά στημένο μπλοκ πήρα διαφορά τριών πόντων (13-10). Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και προηγήθηκαν με 16-15 σε κρίσιμο σημείο και έχοντας το μομέντουμ κατέκτησαν το ματς και την πρόκριση.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-23, 18-25, 22-25, 21-25.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 2 άσσους, 48 επιθέσεις, 21 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 19 (16/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ.-38% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (3/3 επ.), Ρανγκέλ 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 4 (4/13 επ., 47% υπ.-35% άριστες), Βαν ντε Ντρις 16 (13/36 υπ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπάσης 6 (3/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 61% υπ.-39% άριστες), Ράπτης 8 (7/18 επ., 1 άσσος, 44% υπ.-22% άριστες)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς 27 (23/36 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ιερεσουέλο 7 (2/2 επ., 5 μπλοκ), Κόστα 12 (10/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζούριτς 13 (4/11 επ., 2 άσσοι, 7 μπλοκ), Φράγκος 8 (5/14 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ.-33% άριστες), Στερν 8 (4/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ.-30% άριστες) / Καρασαβίδης (λ, 53% υπ.-34% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παπαγγελόπουλος, Παπαδόπουλος.