VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Παναθηναϊκός - Άθλος 3-0: Δεν σκοντάφτει και παραμένει στο κυνήγι του Ολυμπιακού

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν πόντο κόντρα στον Άθλο για τη Volley League 2023-2024 | Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2024 ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ/EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός υπέταξε άνετα και τον Άθλο και παρέμεινε στο -1 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό ύστερα από 13 αγωνιστικές στη Volley League.

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε πρόβλημα κόντρα στον Άθλο και επιβλήθηκε με 3-0 σετ της ομάδας από την Ορεστιάδα στο Μετς για τη 13η αγωνιστική της Volley League, με συνέπεια να παραμείνει στο -1 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Οι "πράσινοι" με όπλο το σερβίς και με 58% αποτελεσματικότητα στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο σε 66 λεπτά που τους φέρνει στους 32 βαθμούς. Πριν το πρώτο σερβίς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για το χαμό του άλλοτε τιμ μάνατζερ του τμήματος, Γιώργου Αλεξανδρή, ενώ οι αθλητές της ομάδας αγωνίστηκαν με μαύρο διακριτικό στη φανέλα ως ένδειξη πένθους.

Ισορροπημένη ήταν η αρχή του πρώτου σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 13-13, όταν οι "πράσινοι" πήραν αέρα +3 (16-13) με τον Ερνάντεζ. Από το σημείο αυτό και μετά ο Παναθηναϊκός συνέχισε να προπορεύεται και με σερί 6-0 από 19-17, κατέκτησε το σετ με 25-17. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ με τον Άθλο να μπαίνει σε θέση οδηγού για λίγο (11-12) αλλά το "τριφύλλι" ανέβασε αμέσως ρυθμό και με σερί 7-2 ξέφυγε (18-14). Οι "πράσινοι" δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν και διατηρώντας διαφορά ασφαλείας έκαναν το 2-0 (25-20).

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους και καθάρισε το ματς. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ περίπου μέχρι τα μισά του σετ καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 13-10. Σταδιακά το "τριφύλλι" αύξησε τη διαφορά και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-17 διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

• Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-20, 25-17) σε 66'
  • Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 7 άσσοι, 35 επιθέσεις (58% αποτελεσματικότητα), 5 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων (15 χαμένα σερβίς) και του Άθλου Ορεστιάδας οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 19 επιθέσεις (29% αποτελεσματικότητα), 3 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς)
  • ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 11π. (7/12επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 81%υπ., 38%αρ.), Ιερεζουέλο 4 (3/3επ., 1 άσσος), Πετρέας 4 (4/6επ.), Φράγκος 3 (3/8επ., 55%υπ., 45%αρ.), Ερναντέζ 15 (14/23επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (3/6επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 50%υπ., 25%αρ.), Κασαμπαλής, Παπαγγελόπουλος, Μάρκου 1 (1/2επ.), Κοντοστάθης (λ. - 50%υπ., 38%αρ.)
  • ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Τσιντιγκόι): Μπουιάτι 10π. (6/17επ., 4 άσσοι), Ράμος Πέρεζ 3 (2/6επ., 1 μπλοκ), Μπέικ 4 (4/21επ., 33%υπ.), Κέιν 3 (1/2επ., 2 άσσοι), Κωνσταντινίδης 2 (1/5επ., 1 μπλοκ), Χούτσεσον 8 (5/14επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 39%υπ., 17%αρ.0 / Συναδινός (λ. - 59%υπ., 14%αρ.), Μποζίδης

Εύκολη νίκη για Μίλωνα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Νανόπουλο που σημείωσε 22 πόντους (με 18/24 επιθέσεις και ποσοστό αποτελεσματικότητας 75%), ο Μίλωνας νίκησε τον Πήγασο Πολίχνης με 3-0 σετ και έκανε άλμα για την είσοδο του στην πρώτη 4αδα της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Τίμοφι Πολουγιάν κατάφερε με διαδοχικές ανατροπές στο σκορ εντός του 2ου και του 3ου σετ να πάρει τη νίκη. Είχε υψηλά ποσοστά αποτελεσματικότητας στην επίθεση (56% έναντι 42% του Πηγάσου) και σχεδόν άριστη υποδοχή με τους Νανόπουλο, Χανδρινό και Μολίνα να δίνουν ρεσιτάλ παράλληλα με την πίεση στο σερβίς.

Ο Μίλωνας ανέβηκε στους 17 βαθμούς με έναν αγώνα λιγότερο, ενώ στην 5η θέση βρίσκονται Κηφισιά και Άθλος, ενώ στους 10 έμεινε και ο Πήγασος Πολίχνης.

Πλέον ο Μίλωνας μπαίνει στην τελική ευθεία για την πρώτη αναμέτρηση με την Λούνεμπουργκ στα προημιτελικά του CEV Cup και τη δύσκολη αποστολή στη Γερμανία. Ο Πήγασος είχε επιθετικές λύσεις μόνο με τον Χάζελντεν που σημείωσε 16 πόντους και δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα που είχε στο 2ο και στο 3ο σετ.

Στο 2ο σετ ο Πήγασος προηγήθηκε 17-14 και 23-21 αλλά ο Μίλωνας στο φινάλε του σετ με σερί 4-0 (από Χαραλαμπίδη, λάθος Καπετανίδης και 2 πόντους του Νανόπουλου) έκανε το 25-23.

Στο 3ο σετ ο Πήγασος προηγήθηκε πάλι με 17-14 και 20-18 αλλά ο Μίλωνας έμεινε στον αγώνα και με πραγματικό ρεσιτάλ του Νανόπουλου και άσσο του Κοντοστάθη έκανε ανατροπή και πήρε το σετ 25-23 και μαζί και τη νίκη εν μέσω αποθέωσης.

• Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-23, 5-23) σε 86'
  • Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 6 άσσοι, 45 επιθέσεις (56% αποτελεσματικότητα), 7 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων (9 χαμένα σερβίς).και του Πηγάσου Πολίχνης οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 33 επιθέσεις (42% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων (14 χαμένα σερβίς)
  • Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 7π. (6/10επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 8 (6/9επ., 2 άσσοι), Γιορντάνοφ 7 (4/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Νανόπουλος 22 (18/24επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 84%υπ., 53%αρ.), Μολίνα 13 (11/21επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 78%υπ., 57%αρ.), Χερ / Χανδρινός (λ. - 64%υπ., 50%αρ.), Κοντοστάθης 1 (1 άσσος)
  • ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Καπετανίδης 7π. (7/18επ., 53%υπ., 47%αρ.), Μαυροβουνιώτης 10 (8/19, 2 μπλοκ, 67%υπ., 33%αρ.), Προύσαλης, Κανέλλος 2 (2/5επ.), Αρμενάκης 2 (2/5επ.), Χάζελντεν 16 (11/28επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Μπουράκης (λ. - 50%υπ., 29%αρ.), Γιαμακίδης, Κεσεσίδης 1 (1/1επ.), Παπαλεξίου 3 (2/2επ., 1 μπλοκ)

Τεράστια ανατροπή του Φοίνικα

Με κορυφαίους στην επίθεση τον Άκη Ασπιώτη και τον Κόρεϊ Τσέιβερς ο Φοίνικας Σύρου νίκησε την Καλαμάτα 80 με 3-2 σετ ύστερα από συγκλονιστικό αγώνα τριών ωρών και τεράστια ανατροπή από 0-2 σετ. Είναι η πρώτη νίκη μετά από 7 συνεχόμενες ήττες και δύο χαμένα τάι μπρέικ σε εκτός έδρας αγώνες μεταξύ των οποίων και στην Καλαμάτα στον Α γύρο. Ο Φοίνικας κατάφερε να πάρει και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα της Μεσσηνίας.

Ο Φοίνικας ανέβηκε στους 10 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον Πήγασο στην 7η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Καλαμάτα 80 ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής με 9 βαθμούς. Ο Φοίνικας ωστόσο έχει έναν αγώνα λιγότερο. Ο Ασπιώτης σημείωσε 22 πόντους εκ των οποίων τους δύο καθοριστικούς που έκριναν τον αγώνα με 16-14 στο τάι μπρέικ με επίθεση και άσσο στο φινάλε. Ο Τσέιβερς σημείωσε 20 πόντους. Από την Καλαμάτα πρώτοι σκόρερ ήταν ο Οκάμπο με 18π. και ο Κόενεν με 17π.

Καθοριστικά σημεία του αγώνα ήταν το 2ο σετ όπου ο Φοίνικας προηγήθηκε 21-20 και είχε πλεονέκτημα για να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ, όμως, η Καλαμάτα με τον Οκάμπο και τον Κοένεν και λάθη των γηπεδούχων πήρε το σετ 25-23 και έκανε το 2-0 σετ.

Από εκεί πέρα ο Φοίνικας πέρασε στην αντεπίθεση βελτιώνοντας θεαματικά την υποδοχή του. Πήρε σχετικά εύκολα το 3ο σετ ενώ στο 4ο σετ με πρωταγωνιστή τον Μπαρμπούνη που πήρε άσσο και επίθεση έδωσε προβάδισμα 23-20 και μετά από εκατέρωθεν χαμένα σερβίς φτάσαμε στο 25-23 και στο 2-2.

Όλα κρίθηκαν στο 5ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο και στο 14-14 με δύο πόντους του Ασπιώτη κρίθηκε ο αγώνας.

• Τα σετ: 3-2 (21-25, 23-25, 25-19, 25-23, 16-14) σε 138'
  • Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 8 άσσους, 59 επιθέσεις (51% αποτελεσματικότητα), 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων (21 χαμένα σερβίς. Οι πόντοι της Καλαμάτας 80 προήλθαν από 11 άσσους, 52 επιθέσεις (45% αποτελεσματικότητα), 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων (19 χαμένα σερβίς)
  • Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Τσάβερς 20 (15/28 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ. - 28% άριστες), Μπράιαν 12 (7/14 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ασπιώτης 22 (19/40 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκαρσία 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μπαρμπούνης 12 (10/19 επ., 2 άσσοι, 71% υπ. - 53% άριστες), Μανωλάκης 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ) / Σωνάκης (λ, 72% υπ. - 35% άριστες), Ποχάνης, Τσαρκάτογλου, Γκόμεζ
  • Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Βιέτο 14 (13/28 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 43% άριστες), Αλεξάκης 6 (6/7 επ.), Χριστόφας 11 (6/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γουέστ 6 (4 άσσοι, 2 μπλοκ), Οκάμπο 18 (16/37 επ., 2 άσσοι), Κόενεν 17 (11/31 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 65% υπ. - 39% άριστες) / Δαλακούρας (λ, 54% υπ. - 23% άριστες), Μαντέκας, Λυκούρεσης