CHALLENGE CUP

Ολυμπιακός - Στεάουα Βουκουρεστίου 3-1: Ερυθρόλευκο προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Challenge Cup

Ο Ολυμπιακός με εκπληκτικό σερβίς επικράτησε 3-1 σετ της Στεάουα στο "Μελίνα Μερκούρη" και απέκτησε σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Challenge Cup.

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup έκανε ο Ολυμπιακός ο οποίος επικράτησε 3-1 σετ της Στεάουα στο "Μελίνα Μερκούρη". Η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί στις 26 Ιανουαρίου στη Ρουμανία.

Οι ερυθρόλευκοι εάν προκριθούν θα αντιμετωπίσουν στον επόμενο γύρο το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την Ολλανδική Οριόν Ντότινχεμ.

Έτσι προκρίνεται: Μετά τη νίκη με 3-1 σετ ο Ολυμπιακός έχει την πρόκριση στα ημιτελικά στο χέρι του. Εάν επικρατήσει με οποιοδήποτε σκορ στη Ρουμανία ή αν χάσει με 3-2 σετ τότε προκρίνεται. Σε περίπτωση που ηττηθεί με 3-0 ή 3-1 τότε θα υπάρξει χρυσό σετ.

Το ματς: Στο πρώτο σετ είχαμε ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες οι οποίες πήγαιναν πόντο πόντο. Στην τελική ευθεία εκείνο που έπαιξε καθοριστικό ρόλο ήταν το σερβίς των Ρουμάνων.

Ο Ολυμπιακός πήγε προηγούμενος με 23-22 στην τελική ευθεία, όμως με επί μέρους 3-0 της Στεάουα, στο οποίο ο Πέτσα πήρε δύο άσους, οι Ρουμάνοι έκλεισαν το πρώτο σετ με 25-23.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο 2ο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με 4-1 και 5-2, φτάνοντας στο 7-4 με μπλοκ του Δαλακούρα. Στη συνέχεια έτρεξε νέο σερί χάρη στο οποίο διαμορφώθηκε το 13-8, μετά από μπλοκ του Ιντάλγκο για να πετύχει το 15-10 με πρώτο χρόνο Παγένκ. Ο Ιντάλγκο με δυο διαδοχικούς άσους διεύρυνε στο +7 το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα γράφοντας το 17-10 και με πάιπ σημείωσε ο ίδιος στη συνέχεια το 18-11.

Με μπλοκ του Γκουσταβάο ο Ολυμπιακός αύξησε στο +8 την υπέρ του διαφορά την οποία μεγάλωσε ακόμα περισσότερο ο Παγένκ με νέο άσο για το 20-11. Ο Στερν πέτυχε το 21-13 και ο Γκουσταβάο το 22-13 για τον Ολυμπιακό που μετρούσε αντίστροφα για την κατάκτηση του σετ το οποίο κέρδισε με 25-16 για να ισοφαρίσει σε 1-1 τα σετ.

Στην έναρξη του 3ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ, με 0-3 αλλά αντέδρασε και προσπέρασε φτάνοντας στο 9-7 με τον Στερν. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το προβάδισμά τους, με τον Δαλακούρα να σημειώνει με μπλοκ το 11-7 και τον Στερν με επίθεση το 14-9. O Ιντάλγκο πέτυχε το 16-11 και ο Στερν με άσο το 17-11 για τους ερυθρόλευκους που είχαν κυριαρχήσει στο σημείο αυτό.

Με μπλοκ του Τράβιτσα διαμορφώθηκε το 19-12 για τους Πειραιώτες που είχαν βάλει τις βάσεις για την ανατροπή της κατάστασης. Ο Αλεν Παγένκ με πρώτο χρόνο έγραψε το 20-13 και με νέο άσο το 21-13 για να πετύχει το 23-15 ο Ιντάλγκο. Από επίθεση του Στερν ο Ολυμπιακός πήγε στο πρώτο σετ μπολ στο 24-16 και από εξαιρετική άμυνα του Δαλακούρα προήλθε ο πόντος για το 25-16, χάρη στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στα σετ με 2-1.

Με μπλοκ του Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1 στην έναρξη του 4ου σετ, με τη Στεάουα να ισοφαρίζει στη συνέχεια και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Από σερβίς των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ, διαμορφώθηκε το 15-13, αλλά ακολούθησε νέα ισοπαλία στο 16-16.

Ο Στερν με κερδισμένο μπλοκ άουτ και με μπλοκ έγραψε το 18-16, βάζοντας ξανά τον Θρύλο στη θέση του οδηγού και ο Παγένκ διεύρυνε στο 3-0 το «ερυθρόλευκο» σερί για το 19-16. Με δυο διαδοχικούς άσους ο Στερν αύξησε στο +5 τη διαφορά γράφοντας το 22-17 και ο ίδιος με επίθεση έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 24-19 για να τελειώσει το ματς ο Παγένκ με άσο γράφοντας το 25-19.

Ολυμπιακός - Στεάουα 3-1

Τα σετ: 23-25, 25-16, 25-16, 25-19

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 35 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλου ενώ οι πόντοι της Στεάουα προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 15 (8/10 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Στερν 20 (13/30 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 1 (0/2 επ., 1 άσσο, 60% υπ.–60% άριστες), Τράβιτσα 4 (2/2 επ., 2 άσσοι), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (13/26 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ.-38% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 47% υπ.–47% άριστες), Κολτσιάκης (λ), Γκουσταβάο 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος, Δαλακούρας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ.–65% άριστες).

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ (Μπόγκνταν Κότνικ): Πέτα 9 (5/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.-43% άριστες), Βόλογκα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Ματέι 19 (17/37 επ., 2 μπλοκ), Γουίλσον 5 (2/10 επ., 3 μπλοκ), Πόκερσνικ 9 (9/21 επ., 51% υπ.-37% άριστες), Κόστιτς 3 (3 άσσοι) / Λάκσεβιτς (λ, 24% υπ.-19% άριστες), Σόμπαλα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Ντουμίτρου Ιφτίμε 1 (1/3 επ., 43% υπ.-29% άριστες), Μπόντεα 1 (1/1 επ.).