VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-2: Τρελή ανατροπή από τους ερυθρόλευκους και μια νίκη μακριά από τον τίτλο

VOLLEY LEAGUE / PLAY OFF /  -  (  / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / PLAY OFF / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 2-0 σετ στο Μελίνα Μερκούρη, όμως ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή, επικράτησε 3-2 σετ και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της Volley League ανδρών.

Μία ακόμα ματσάρα παρακολουθήσαμε στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League των ανδρών με τον Ολυμπιακό να επικρατεί 3-2 σετ του ΠΑΟΚ και να προηγείται στη σειρά των τελικών με 2-1.

Ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-0. Η συνέχεια ανήκε στους ερυθρόλευκους οι οποίοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε για μια ακόμα φορά ο Ραφαήλ Κουμεντάκης με 20 πόντους έχοντας το εντυπωσιακό 53% στην επίθεση (17/32), ενώ ο Ολυμπιακός είχε ακόμα άλλους τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Στερν και Ιντάλγκο 19, Παγένκ 18).

Στην αντίπερα όχθη το δίδυμο των Ντεν Ντρις και Ράπτη ήταν απελπιστικά μόνο έχοντας 27 και 23 πόντους αντίστοιχα. Πλέον, οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την ερχόμενη Παρασκευή.

Το ματς: Το πρώτο σετ τα είχε όλα. Τρομερό θέαμα, ανατροπές, μεγάλες φάσεις, αλλά και μπόλικη ένταση. Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να χτίσει διαφορά τεσσάρων πόντων (9-13).

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε, μείωσε δύο φορές στον πόντο, αλλά ο ΠΑΟΚ έφτασε πρώτο σε σετ μπολ (22-24). Ο Στερν και το μπλοκ των ερυθρόλευκων έδωσαν παράταση στο σετ με τον Κουμεντάκη να δίνει το πρώτο σετ μπολ στους ερυθρόλευκους με άσο για το 26-25.

Σε εκείνο το σημείο είχαμε ένταση. Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν για αντιεθνικά συνθήματα, ο τιμ μάνατζερ της ομάδας (Αχιλλέας Τζίκας) αποβλήθηκε και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια υπήρξε ένταση.

Τα πνεύματα ηρέμησαν και το σετ συνεχίστηκε μετά από λίγα λεπτά. Οι δύο ομάδες συνέχισαν τις μάχες τους πόντο πόντο με τον ΠΑΟΚ να κλείνει το σετ με 34-32 έπειτα από μεγάλες φάσεις εκατέρωθεν.

Στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 2-6, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του επί μέρους 7-2 για να προηγηθεί 9-8.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι και το 18-18. Σε εκείνο το σημείο με όπλο το μπλοκ ο ΠΑΟΚ έτρεξε επί μέρους 5-0 για να προηγηθεί με 18-23 και στη συνέχεια έκλεισε το σετ με 20-25.

Το τρίτο σετ ήταν μια εντελώς διαφορετική υπόθεση σε σχέση με ό,τι είχαμε δει νωρίτερα στον αγώνα. Ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή σε ρόλο οδηγού και ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να τον πλησιάσει.

Οι παίκτες του Τζουλιάνι ήταν συνεχώς μπροστά με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους έξι πόντους (22-16) και έφτασαν στο 2-1 σετ με 25-21.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο τέταρτο σετ. Ο Ολυμπιακός από την αρχή μπήκε σε ρόλο οδηγού και με πλουραλισμό στην επίθεση εκμεταλλεύτηκε την κούρση που έβγαλε ο ΠΑΟΚ.

Ο Ράπτης με δύο άσους κατάφερε να μειώσει σε 23-21, όμως ο Ιντάλγκο τελείωσε μια δύσκολη επίθεση και στη συνέχεια ο Στερν έκλεισε το σετ με 25-21 για να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.

Έχοντας την ψυχολογία στα ύψη ο Ολυμπιακός μπήκε ξανά με το πόδι πατημένο στο γκάζι και κατάφερε να κλείσει το σετ και το ματς με 15-11.

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-2

Τα σετ: 32-34, 20-25, 25-21, 25-21, 15-11

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 66 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 18 (14/28 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στερν 19 (15/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 20 (17/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ. - 58% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 2 (2 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (15/33 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 46% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 53% υπ. - 43% άριστες), Παπαγγελόπουλος 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Ζουπάνι, Κομητούδης.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 8 (7/19 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 45% άριστες), Γουόλς 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Βουλκίδης 7 (4/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτης 23 (16/46 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 32% υπ. - 30% άριστες), Σκρεντάου 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Βαν Ντεν Ντρις 27 (22/48 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 43% υπ. - 43% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/1 επ.), Γάτσης, Μπούτος 1 (1/1 επ.).