VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-2: Τρομερή ανατροπή για τους ερυθρόλευκους που παρέμειναν αήττητοι στο πρωτάθλημα

EUROKINISSI

Σε ένα ματς που δικαιολόγησε τον τίτλο του ντέρμπι, ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη", έκανε την ανατροπή και επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ για την 4η αγωνιστική της Volley League ανδρών.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε μία σπουδαία ανατροπή, γύρισε το ματς από 0-2 σετ και πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ για την 4η αγωνιστική της Volley League ανδρών. Οι ερυθρόλευκοι χρειάζονταν αυτή τη νίκη για να φτιάξουν την ψυχολογία τους καθώς είχαν ήδη γνωρίσει δύο ήττες από τον ΠΑΟΚ για το League Cup, ενώ ήθελαν να παραμείνουν αήττητοι στην βαθμολογία.

Αυτό και έγινε. Μετά από το 0-2 που βρέθηκαν να χάνουν, οι παίκτες του Καζάζη γύρισαν ολοκληρωτικά το ματς και πήραν μεγάλη νίκη στο ντέρμπι και πλέον βρίσκονται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς με τον ΠΑΟΚ να είναι στην τρίτη με 7.

Το πρώτο σετ ανήκε ξεκάθαρα στους Θεσσαλονικείς οι οποίοι με φόρα από τις δύο νίκες τους απέναντι στους ερυθρόλευκους για το League Cup μπήκαν με την ψυχολογία στα ύψη και με όπλο τους την επίθεση το κατέκτησαν εύκολα με 25-19. Το δεύτερο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι ωστόσο οι παίκτες του Καλμαζίδη ήταν και πάλι αυτοί που το κατέκτησαν δύσκολα με 29-27 έπειτα από αδυναμία του Ολυμπιακού να ολοκληρώσει την εντυπωσιακή άμυνα που έβγαλε.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν αποφασισμένοι στο τρίτο σετ να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και αυτό έκαναν. Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη μείωσαν σε 2-1 σετ κατακτώντας το τρίτο με σχετική άνεση ενώ ήταν κυρίαρχοι στο τέταρτο (25-12) δίχως να επιτρέψουν στον ΠΑΟΚ να βγάλει αντίδραση. Στο τάι μπρέικ, τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο ΠΑΟΚ μπήκαν με στόχο να το κατακτήσουν και να πάρουν το δίποντο από την αναμέτρηση. Εκεί οι ερυθρόλευκοι πήραν νωρίς ένα προβάδισμα δύο πόντων (5-3) με τον Καλμαζίδη να καλεί τάιμ άουτ γνωρίζοντας πως τα περιθώρια στενεύουν (το σετ ολοκληρωνόταν στους 15 πόντους). Ο Ολυμπιακός όμως, πάτησε κι άλλο το γκάζι πήγε σε double score (6-3). Κάπου εκεί τα πράγματα έγιναν πολύ πιο απλά για τον Ολυμπιακό που έκλεισε το σετ και το ματς ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

ΤΑ ΣΕΤ: 19-25, 27-29, 25-19, 25-12, 15-7

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 12π. (10/14επ, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1/1επ., 1 άσσος), Εγκλεσκαλνς 18 (17/42επ., 1 άσσος), Ζουπάνι 4 (1/2επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας 10 (9/13επ., 1 άσσος, 48%υπ. 36%αρ.), Πέριτς 22 (18/28επ., 1 άσσος, 56%υπ., 25%αρ.) / Ζήσης (λ. - 50%υπ., 37%αρ.), Χαραλαμπίδης, Ανδρεάδης 6 (2/6επ., 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 1 (1 άσσος), Τζιάβρας (λ.), Εφραιμόιδης 1 (1/3επ., 50%).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 8π. (5/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πετρέας 10 (7/14επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 3 (1/4επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 21 (18/38επ., 3 άσσοι, 49%υπ., 37%αρ.), Κουκλίνσκι 18 (14/29επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 45%υπ., 26αρ.), Μπούτος 7 (5/15επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 67%υπ., 50%αρ.), Τακουρίδης 1 (1/2επ.), Γάτσης 1 (1/1εεπ.), Τζιουμάκας Στ., Τερζής, Σωτηρίου, Αντρις.