VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Ολυμπιακός -ΠΑΟΚ 3-0: Φιέστα τίτλου

Οι παίκτες του Ολυμπιακού σηκώνουν την κούπα της Volley League Ανδρών μετά απ' τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ
Οι παίκτες του Ολυμπιακού σηκώνουν την κούπα της Volley League Ανδρών EUROKINISSI SPORTS

Χωρίς να συναντήσει αντίσταση σε κανένα σημείο του ματς, ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στο - γιορτινά ντυμένο- κλειστό του Ρέντη στη φιέστα τίτλου για 30ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Κάνοντας ένα σχεδόν αλάνθαστο ματς και με τον αέρα του πρωταθλητή, ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 3-0 στο κλειστό του Ρέντη στο ματς που γιορτάστηκε το 30ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Οι γηπεδούχοι έκαναν πάρτι στο μπλοκ αλλά και από τη γραμμή του σέρβις φτάνοντας σε μία εύκολη επικράτηση, πριν αρχίσουν τους πανηγυρισμούς για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ολυμπιακός, με τον "αέρα" του πρωταθλητή, ξεκίνησε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ, προηγήθηκε με νταμπλ σκορ, με τους Φρομ και Έγκλεσκαλνς να τον οδηγούν στην επίθεση. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε, μείωσε στους δύο, ωστόσο οι γηπεδούχοι με καλό μπλοκ έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-17.

Και στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος, προηγήθηκε από νωρίς με 9-2, πίεσε πολύ από τη γραμμή του σέρβις και χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Με άσσο του Μιγιαϊλοβιτς, ο Ολυμπιακός έφτασε σε διψήφια διαφορά, για να κλείσει πολύ άνετα λίγο αργότερα, το δεύτερο σετ με επίθεση του Εφραιμίδη (25-12)

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυναμικά στο τρίτο σετ, προηγήθηκε με δύο πόντους στο ξεκίνημα μέχρι τη στιγμή που ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεσή του. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα, το διεύρυναν με τον Φρομ και το κράτησαν ως το τέλος, κλείνοντας το σετ και το ματς με το ιδανικότερο τρόπο.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-17, 25-12, 24-11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 7 (7/10 επ., 30% υπ. - 30% άριστες), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Μιγιαήλοβιτς 15 (8/12 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 29% άριστες), Ανδρεάδης 8 (1/2 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 13 (11/16 επ., 2 μπλοκ), Όκολιτς 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 75% υπ. - 38% άριστες), Τζιάβρας (λ), Νικολάκης, Βουλκίδης 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Στράτος, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης 3 (2/3 επ. ,1 άσσος, 67% υπ. - 67% άριστες).

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζής 1 (1/1 επ.), Άγκανιτς 2 (2/6 επ.), Κουμεντάκης 8 (7/10 επ., 1 άσσος, 18% υπ. - 18% άριστες), Κανέλλος, Εβάντρο 5 (3/14 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 19% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 7 (7/18 επ.) / Κοκκινάκης (λ, 75% υπ. - 50% άριστες), Κομητούδης, Σωτηρίου 3 (3/4 επ., 30% υπ. - 30% άριστες), Καπετανίδης (30% υπ. - 10% άριστες), Μπούτος 1 (1/6 επ.).

Photo credits: Eurokinissi