VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Ολυμπιακός - Μίλωνας 3-0: Πρώτο ερυθρόλευκο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League ανδρών

Ο Τζούριτς πανηγυρίζει πόντο του στον αγώνα του Ολυμπιακού κόντρα στον Μίλωνα EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε δυσκολία στο "Μελίνα Μερκούρη", νίκησε άνετα με 3-0 σετ τον Μίλωνα και έκανε το πρώτο βήμα για την παρουσία του στους τελικούς της Volley League ανδρών.

Ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις για την παρουσία του στους τελικούς της Volley League ανδρών της σεζόν 2023/24, προκειμένου να υπερασπιστεί τα σκήπτρα του.

Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με 3-0 σετ του Μίλωνα στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό, με τη σειρά πλέον να μεταφέρεται στη Νέα Σμύρνη την Πέμπτη 14 Μαρτίου.

Με τον πρώτο σκόρερ της αγωνιστικής περιόδου για τον Ολυμπιακό, Τόνσεκ Στερν, να μένει προληπτικά εκτός αποστολής για λόγους ξεκούρασης, τα ηνία του σκοραρίσματος πήραν οι Σαλβαδόρ Ιντάλγκο, Νίκος Ζουπάνι και Ραφαήλ Κουμεντάκης.

Ολυμπιακός - Μίλωνας 3-0

Ο Μίλωνας μπήκε δυναμικά στο ματς και με "όπλο" το μπλοκ και την ευστοχία του στην επίθεση ευτύχισε να προηγηθεί γρήγορα με 4-0, με τον Ολυμπιακό, ωστόσο, να απαντάει άμεσα με ένα δικό του σερί 5 πόντων και να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα στο ματς στο 5-4.

Έκτοτε με μικρές διακυμάνσεις στο σκορ, με καμία εκ των δύο ομάδων να μην μπορεί να κρατήσει το προβάδισμα, το ματς έτεινε σε ντέρμπι προς το τέλος του σετ, όντας στο 18-18.

Σε αυτό το σημείο ο Γερμανοκουβανός, Σαλβαδόρ Ιντάλγκο, εν τη απουσία του πρώτου σκόρερ των "ερυθρόλευκων", Τόνσεκ Στερν, βγήκε μπροστά, "κουβάλησε" την ομάδα του μαζί με τον Κουμεντάκη και έτσι ο Ολυμπιακός κατέκτησε με 25-22 το πρώτο σετ, βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση.

Το δεύτερο σετ ήταν το ίδιο αμφίρροπο όπως το πρώτο, με τον Ολυμπιακό να έχει αυτή τη φορά τα ηνία καθ' όλη τη διάρκειά του, χωρίς να καταφέρνει να αποσπαστεί μέχρι τα μισά του.

Εκεί οι "ερυθρόλευκοι" πάτησαν γκάζι, φέρνοντας τους εαυτούς στου σε πλεονεκτική θέση, καθώς προηγήθηκαν με 23-18 στο φινάλε του σετ.

Παρόλα αυτά ο Μίλωνας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τον Νανόπουλο σε σερβίς κατάφερε να βάλει δύσκολα στην υποδοχή του Ολυμπιακού, να του χαλάσει τις επιθέσεις και με ένα μίνι σερί τεσσάρων πόντων να μειώσει σε 23-23, μπαίνοντας δυναμικά στη διεκδίκηση της ισοφάρισης.

Το τάιμ άουτ, ωστόσο, του προπονητή των Πειραιωτών, Ντανιέλ Καστελάνι, ηρέμησε τους παίκτες του, οι οποίοι απάντησαν στην αντεπίθεση της ομάδας της Νέας Σμύρνης και έκλεισα νικηφόρα και το δεύτερο σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός έθεσε από νωρίς τις βάσεις για να μην κινδυνέψει όπως συνέβη στα δύο πρώτα, καθώς "έχτισε" μια διαφορά ασφαλείας τριών-τεσσάρων πόντων, την οποία κατάφερε να κρατήσει μέχρι το φινάλε και να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της σειράς και πλέον χρειάζεται ακόμα δύο για να περάσει στον τελικό της Volley League ανδρών για μια ακόμα χρονιά.

Τα σετ: 25-22, 25-22, 25-21 σε 84'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντάνιελ Καστελάνι): Γκουσταβάο 9 (5/9 επ., 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 5 (5/11 επ., 12% υπ. - 12% άριστες), Ζουπάνι 8 (7/21 επ., 1 άσσος), Τράβιτσα 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τζούριτς 6 (2/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 14 (9/23 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ. - 26% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 25% υπ. - 25% άριστες), Παγένκ 8 (6/6 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 9 (5/8 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 3 (3/15 επ.), Μολίνα 8 (7/25 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 30% άριστες), Πολουγιάν 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 46% άριστες), Χερ 1 (1 άσσος) / Χανδρινός (λ, 38% υπ. - 31% άριστες), Σουσουρίδης, Νανόπουλος 5 (5/14 επ.).

Το πρόγραμμα των ημιτελικών

1ος Ημιτελικός: Δευτέρα 11 Μαρτίου 2024

• Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη Ρέντη 17:00 (ΕΡΤ-3 H.D.): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 3-0
  • Γυμναστήριο Μετς, Αθήνα, 19:00 (P.A.O. T.V. Live Streaming): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Π.Α.Ο.Κ.

2ος Ημιτελικός: Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024