ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός - Φοίνικας 0-3: Οι Συριανοί κατέκτησαν το Super Cup στο βόλεϊ ανδρών

Ο Φοίνικας Σύρου με εκπληκτικό μπλοκ και τους Μιχάλοβιτς και Τζούριτς σε μεγάλη ημέρα επικράτησε 3-0 σετ του Ολυμπιακού και κατέκτησε το Super Cup στο βόλεϊ ανδρών.

Στη Σύρο κατέληξε ο τίτλος του Super Cup στο βόλεϊ ανδρών. Ο Φοίνικας με εκπληκτικό μπλοκ και τους Μιχάλοβιτς και Τζούριτς σε μεγάλη ημέρα επικράτησε 3-0 σετ του Ολυμπιακού.

Το ματς είχε πολλές ανατροπές, αλλά οι Συριανοί ήταν εκείνοι που ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και κατάφεραν στο τέλος να πανηγυρίσουν.

Ο Μιχάλοβιτς σταμάτησε στους 20 πόντους και είχε άξιο συμπαραστάτη του τον Τζούριτς με 12 πόντους. Μάλιστα, ήταν εκείνος που με δύο διαδοχικά μπλοκ στο φινάλε του τρίτου σετ σφράγισε την νίκη.

Στην αντίπερα όχθη ο Μιγαήλοβιτς ήταν μόνος στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας 24 πόντους.

Το ματς: Το πρώτο σετ είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ. Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά, προηγήθηκε με 5-1, αλλά ο Φοίνικας Σύρου κατάφερε να τον προσπεράσει με 8-7. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 14-13. Σε εκείνο το σημείο οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 17-13 και στη συνέχεια με 22-18. Εκεί όμως ο Φοίνικας έτρεξε επί μέρους 7-1 για να πάρει το σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι το 24-24 και έτσι το σετ οδηγήθηκε σε παράταση. Ο Φοίνικας ήταν ξανά εκείνος που χαμογέλασε στο τέλος με μπλοκ του Τζούριτς και επίθεση του Στερν έκλεισε το σετ με 25-27.

Στο τέλος μίλησε ο Τζούριτς

Από την αρχή του 3ου σετ ο Προύσαλης πήρε τη θέση του πασαδόρου για τον Ολυμπιακό δίνοντας πρόσκαιρα λύσεις. Μάλιστα ο Ολυμπιακός ξέφυγε 16-13 με τους Παγιένκ, Μιχαήλοβιτς αλλά ο Φοίνικας ακολούθησε. Ισοφάρισε 17-17 με τον Κόστα, αλλά ο Έγκλεσκαλνς με άσσο έκανε το 21-19. Με εντυπωσιακό σερί 4-0 ο Φοίνικας ΟΝΕΧ προσπέρασε 23-21.

Με τα δύο λάθη ενθουσιασμού από Ιερεζουέλο και Κόστα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 24-24 και μάλιστα με τους Μιγιαήλοβιτς, Εγκλεσκαλνς οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 27-26. Με τον Μιχάλοβιτς σε φάση διαρκείας έγινε το 27-27 και με δύο καθοριστικά μπλοκ του Τζούριτς πάνω σε Μιγιαήλοβιτς και Έγκλεσκαλνς ο Φοίνικας έκανε το 29-27 και πήρε τη μεγάλη νίκη με 3-0 σετ.

Ολυμπιακός - Φοίνικας ΟΝΕΧ 0-3

Τα σετ: 23-25, 25-27, 27-29

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 3 άσσους, 46 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Πάγενκ 8 (7/9 επ., 1 άσσος), Χαραλαμπίδης 1 (1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 24 (23/36 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 36% άριστες), Έγκλεσκαλνς 14 (13/36 επ., 1 άσσος), Πέριτς 2 (2/11 επ., 12% υπ. - 12% άριστες) / Ζήσης (λ, 71% υπ. - 57% άριστες), Προύσαλης, Ανδρεάδης, Ζουπάνι 1 (1/4 επ.), Παπαδόπουλος 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Δαλακούρας 1 (1/7 επ., 58% υπ. - 47% άριστες). Α.Ο.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Μιχάλοβιτς 20 (18/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ιερεζουέλο 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Κόστα 10 (6/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 12 (4/10 επ., 8 μπλοκ), Φράγκος 8 (7/21 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 44% άριστες), Στερν 8 (8/14 επ., 30% υπ. - 20% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 56% υπ. - 36% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Παπαγγελόπουλος.