VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολυμπιακός - Άρης 3-0: Ένα βήμα από τους τελικούς οι ερυθρόλευκες

Ο Ολυμπιακός αν και πιέστηκε για δύο σετ κατάφερε να επικρατήσει 3-0 του Άρη και είναι μία νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς της Volley League των γυναικών.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκες επικράτησαν 3-0 σετ και θέλουν μία ακόμα νίκη για να βρεθούν στους τελικούς της Volley League.

Οι παίκτριες του Παρίζει είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του ματς και έφτασαν στη 16η διαδοχική τους επικράτηση στο πρωτάθλημα. Πρώτη σκόρερ για την ομάδα του Κάρλο Παρίζι ήταν η Σάσκια Χίπε, με 18 πόντους, ενώ ακολούθησε η Σάλας με 13.

Το ματς: Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 8-5 από τον Άρη, αλλά σταδιακά μείωσε και ισοφάρισε σε 10-10, με την Σάλας, ενώ με προηγήθηκε με 13-11, με επίθεση της Κόστα. Ο Άρης πέρασε και πάλι μπροστά με σερί 3-0 για το 16-14.

Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα ίσια με άσσο της Εμμανουηλίδου (18-18), ενώ έφτασαν στο +2 (22-20), με άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων. Ο Άρης ισοφάρισε σε 22-22, αλλά με τη Χίπε στην επίθεση ο Ολυμπιακός έκανε το 23-22, η Μερκάδο κάρφωσε άουτ για το 24-22 και η Γιώτα με μπλοκ έκανε το 1-0 σετ με 25-22.

Ντέρμπι ήταν και το δεύτερο σετ με αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ αλλά πάντα και οι δύο ομάδες έβρισκαν τις λύσεις για να μείνουν κοντά στο σκορ. Με το σετ να είναι στο 21-21, δύο επιθέσεις από Εμμανουηλίδου και Χίπε το σκορ έγινε 23-21 υπέρ του Ολυμπιακού, φτάνοντας και πρώτος στο σετ μπολ (24-22) και παρά τη μείωση του σκορ από τον Άρη (24-23), η Μερκάδο στη κόντρα επίθεση σημάδεψε άουτ για το 25-23 και το 2-0 σετ.

Με το σκορ και τη ψυχολογία με το μέρος του, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε από το ξεκίνημα του τρίτου σετ (5-2), διαφορά που ο Άρης δεν μπόρεσε να μειώσει για το τελικό 3-0 σετ με 25-19.

Ολυμπιακός - Άρης 3-0

Τα σετ 3-0: 25-22 (27’), 25-23 (27’), 25-19 (25’)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Άρη από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 10 (6/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάλας 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 48% υπ. - 33% άριστες), Κόστα 7 (4/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 41% υπ. - 41% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 18 (18/37 επ.) / Κονόμι (λ, 82% υπ. - 55% άριστες)

Άρης (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Μυλωνά 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Μερκάδο 21 (19/49 επ., 2 άσσοι), Δρακουλίδου 1 (1 μπλοκ), Σουάν 10 (10/21 επ., 48% υπ. - 30% άριστες), Έβανς 14 (11/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 22% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 43% υπ. - 43% άριστες), Τάνη, Γαϊτανίδου, Λάππα, Μπαλογιάννη