ΒΟΛΕΪ

ΟΦΗ - Ολυμπιακός 1-3: Επιστροφή στις νίκες με ανατροπή για τους ερυθρόλευκους

Οι παίκτες της ομάδας βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν
Οι παίκτες της ομάδας βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν EUROKINISSI SPORTS

Για την 4η αγωνιστική της Volley League των ανδρών ο ΟΦΗ αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και πήρε το πρώτο σετ, αλλά οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν στροφές και έφτασε στην ανατροπή με 3-1

Αντίδραση έβγαλε ο Ολυμπιακός μετά από την ήττα του την προηγούμενη αγωνιστική στη Σύρο. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 3-1 σετ επί του ΟΦΗ στο Λίντο και επέστρεψαν στις νίκες.

O OΦΗ στο καλύτερο σετ του μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα εκμεταλλεύτηκε την κακή υποδοχή του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Άκη Φλαούνα μπήκε δυνατά και παρότι βρέθηκε να χάνει με 12-10 από τον Ολυμπιακό κατάφερε να κάνει σερί 4-0 από το σερβίς του Ρουμελιωτάκη. Ο ακραίος του ΟΦΗ πήρε άσσο και έδωσε την ευκαιρία σε Χαντ, Μαρκς να τελειώσουν εύκολους πόντους. Ετσι ο ΟΦΗ προηγήθηκε με +2 και αύξησε τη διαφορά με τον άσσο του Μαρκς που έκανε το 18-14. Η διαφορά όχι μόνο συντηρήθηκε αλλά και με τον νέο άσσο του Γαλιώτου έκανε το σκορ 22-17 και έκλεισε το σετ με δύο επιθέσεις του Μαρκς και ένα λάθος σερβίς του Εγκλεσκαλνς.

Από το 2ο σετ ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Με το σερβίς του Βουλκίδη άνοιξε την υποδοχή του ΟΦΗ και ξέφυγε 7-2. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του και κυριάρχησε στην επίθεση με τον Εγκλεσκαλνς και τον Μιχαήλοβιτς και ξέφυγε 18-8. Η διαφορά συντηρήθηκε και έφτασε σε νταμπλ (22-11) με τον άσσο του Εγκλεσκαλνς. Το σετ έκλεισε 25-14 με το χαμένο σερβίς του Γαλιώτου.

Ο ΟΦΗ τα έπαιξε όλα για όλα στο 3ο σετ όταν κρατήθηκε στα ίσια στο σκορ με τον Ολυμπιακό μέχρι το 14-14. Ο κεφάτος Εγκλεσκαλνς και ο άσσος του Όκολιτς σε σερί καλών σερβίς έφεραν και σερί 4-0 για το 18-14. Η διαφορά όχι μόνο συντηρήθηκε αλλά και αυξήθηκε όταν ο Ολυμπιακός απελευθερωμένος σε άμυνα και επίθεση έκλεισε άνετα το σετ 25-18 με μπλοκ του Στιβαχτή στο Ντράγκο.

Στο 4ο σετ απλά επιβεβαιώθηκε η κυριαρχία του Ολυμπιακού στον αγώνα. Με το σερβίς του Στιβαχτή και τα τελειώματα του Μιχαήλοβιτς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-1. Η διαφορά μεγάλωσε με τον Μιχαήλοβιτς στο σερβίς και οι ερυθρόλευκοι πήγαν σε νταμπλ (16-8). Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός επικράτησε 25-15 για το 3-1 σετ.

Ο.Φ.Η. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1-3

Τα σετ: 25-19, 14-25, 18-25, 15-25

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Χαντ 8 (7/17 επ., 1 άσσος, 55% υπ. - 15% άριστες), Μαρκς 20 (17/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 5 (4/13 επ., 1 άσσος, 53% υπ. - 47% άριστες), Γαλιώτος 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Καρατζάς 3 (3/7 επ.) / Βελούδης (λ, 64% υπ. - 32% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2/8 επ., 53% υπ. - 26% άριστες), Τάλερ, Φραγκιαδάκης 1 (1/1 επ.), Μανωλάκης 1 (1/1 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 8 (6/17 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 30% άριστες), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 21 (16/21 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 27% υπ. - 13% άριστες), Έγκλεσκανς 19 (16/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (9/9 επ.), Όκολιτς 10 (7/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 60% υπ. - 47% άριστες), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.