VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

ΟΦΗ - Μίλων 1-3: Με όπλο το μπλοκ πέρασε και από το Ηράκλειο

Η ομάδα του Μίλωνα πριν την έναρξη του αγώνα με τον Φοίνικα Σύρου
Η ομάδα του Μίλωνα πριν την έναρξη του αγώνα με τον Φοίνικα Σύρου EUROKINISSI SPORTS

Ο Μίλων με εξαιρετικό μπλοκ επικράτησε 3-1 σετ του ΟΦΗ στο Ηράκλειο και ολοκλήρωσε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Volley League.

Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο ολοκλήρωσε ο Μίλωνας τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Volley League.

H ομάδα του Σάκη Ψάρρα νίκησε στο Λίντο τον ΟΦΗ με 3-1 σετ και έγινε η πρώτη ομάδα που έχει παίξει και τους 14 αγώνες της κανονικής περιόδου. Επιασε τους 15 βαθμούς και θα περιμένει την ολοκλήρωση όλων των αγώνων. Το σίγουρο είναι πως θα έχει πλασάρισμα από την 5η έως την 7η θέση ενώ ο ΟΦΗ έμεινε στους 3 βαθμούς και οριστικά θα πάρει την 8η θέση στην κανονική περίοδο.

Ο Μίλωνας είχε πολύ καλή τακτική σε σερβίς και μπλοκ - άμυνα και έκανε τη διαφορά απέναντι στην ομάδα της Κρήτης που για δύο σετ ήταν ανταγωνιστική αλλά φανερά επηρεασμένη από το μεγάλο χρονικό διάστημα αποχής λόγω του κορονοϊού, έμεινε και από δυνάμεις.

Με την ομάδα της Νέας Σμύρνης επέστρεψε βασικός πασαδόρος ο Γιώργος Δρογκάρης ενώ Μάζιαρζ και Δορδοκίδης έκαναν τη διαφορά στο μπλοκ. Ο αγώνας δεν είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και η ομάδα που είχε από την αρχή το προβάδισμα τελείωνε και το σετ.

Μεγάλη μάχη έγινα στο 1ο σετ με τις δύο ομάδες να φτάνουν πόντο πόντο μέχρι το 17-17. Ο Λάππας με επίθεση και ο Χανδρινός με μπλοκ έδωσαν προβάδισμα 19-17 στο Μίλωνα. Στη συνέχεια Χαντ και Χανδρινός πήραν δύο κόντρα επιθέσεις και ανέβασαν τη διαφορά στο +4 (22-20). Το σετ έκλεισε 25-20 με σερί 3-0 και πρωταγωνιστή τον Χανδρινό.

Στο 2ο σετ έγινε πάλι μεγάλη μάχη με τον ΟΦΗ να έχει μπροστάρη τον Μαρκς στην επίθεση. Με σερί 3-0 από το σερβίς του Ρουμελιωτάκη (πήρε και άσσο) προηγήθηκε ο ΟΦΗ 12-9. Ο Σαρικεΐσογλου με δύο προσωπικούς πόντους έκανε το 16-12. Η ομάδα της Κρήτης κράτησε το προβάδισμα μέχρι και το 24-21. Εκεί με την επίθεση του Χαντ και δύο λάθη των γηπεδούχων το ματς ήρθε στα ίσια 24-24. Ο Ρουμελιωτάκης έκανε το 25-24, ο Χανδρινός ισοφάρισε και ο Μαρκς με δύο προσωπικούς πόντους τελείωσε το σετ 27-25 για το 1-1 σετ.

Από το 3ο σετ ο Μίλωνας πέρασε στην αντεπίθεση, ξέφυγε 8-6 με τον Λάππα αλλά ο Χαντ με εντυπωσιακό σερί 5-0 εκτόξευσε το σκορ στο 16-9. Ο ΟΦΗ δεν είχε απαντήσει και το σετ έκλεισε για το Μίλωνα 25-18 με το χαμένο σερβίς του Γαλιώτου.

Ίδια εικόνα είχε και το 4ο σετ με τον Μάζιαρζ να κυριαρχεί στο φιλέ και από το 10-10 ο Χανδρινός με προσωπικό του ρεσιτάλ εκτόξευσε τη διαφορά στο 18-12. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς ο ΟΦΗ δεν επανήλθε ποτέ και ο αγώνας τελείωσε με την επίθεση του Λάππα για το 25-16 και το 3-1 σετ.

ΟΦΗ - Μίλων 1-3

Τα σετ: 20-25, 27-25, 18-25, 16-25 σε 104'

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 2 άσσους, 50 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Σαρικεΐσογλου 14 (12/23 επ., 2 άσσοι, 67% υπ. - 31% άριστες), Μαρκς 16 (12/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 12 (9/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 0% άριστες), Τάλερ 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Φραγκιαδάκης 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Καρατζάς 7 (7/12 επ.) / Κοσκινάς (λ, 60% υπ. - 16% άριστες), Βελούδης (λ), Μονιάκης, Χαραλαμπίδης, Γαλιώτος 2 (2/4 επ.), Μανωλάκης.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 11 (9/24 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ. - 42% άριστες), Μάζιαρζ 11 (6/9 επ., 5 μπλοκ), Χαντ 26 (24/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 2 (2 μπλοκ), Λάππας 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 84% υπ. - 21% άριστες) / Δαρίδης (λ, 69% υπ. - 38% άριστες), Μαντέκας (60% υπ. - 40% άριστες), Χανδρινός Αρ., Κάβουρας, Τσαρκάτογλου.