CHALLENGE CUP

Ναφέλς - ΠΑΟΚ 1-3: Δίχως προβλήματα ο Δικέφαλος στους "32" του Challenge Cup

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα 3-1 σετ της Ναφέλς στην Ελβετία και με δύο νίκες πήρε την πρόκριση στους "32" του Challenge Cup.

Δεύτερη νίκη κόντρα στην Ναφέλς πήρε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Ελβετία με 3-1, παίρνοντας την πρόκριση στους «32» του CEV Challenge Cup.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους: Κόστα, Ουόλς, Ράπτη, Βουλκίδη, Βαν Ντεν Ντρις, Γιόρνα και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος πίεσε πολύ την υποδοχή των Ελβετών χάρη στα εκπληκτικά σερβίς του Ουόλς. Ο Καναδός «μαέστρος» του ΠΑΟΚ με τα σερβίς του έδωσε την ευκαιρία στον Δικέφαλο να πάρει από νωρίς σημαντικό προβάδισμα, 2-8. Με καλό ποσοστό στην υποδοχή (64%) αλλά και στην επίθεση (52%), ο ΠΑΟΚ συνέχισε να διατηρεί την διαφορά του σε υψηλά επίπεδα καθόλη την διάρκεια του σετ. Με σταθερούς Ράπτη και Βαν Ντεν Ντρις, ο ΠΑΟΚ έκανε με 16-25 το 0-1 στα σετ.

Με την ίδια σύνθεση παρατάχθηκε και στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ, με τους παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόσκι να παίζουν σε υψηλό τέμπο. Ο Δικέφαλος εκμεταλλεύτηκε την πολύ κακή υποδοχή των Ελβετών (26%) και «χτυπώντας» με τους Ράπτη και Βαν Ντεν Ντρις έλεγξε το σετ σε όλη του την διάρκεια. Με τον Βέλγο διαγώνιο να ηγείται επιθετικά παίζοντας στο 45%, ο ΠΑΟΚ έκανε εύκολα το 0-2 στα σετ με 15-25, «σφραγίζοντας» από νωρίς την υπόθεση πρόκριση.

Στο τρίτο σετ, και με την πρόκριση να έχει κριθεί, ο Γιόσκο Μιλενκόσκι μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής και στους υπόλοιπους αθλητές του. Σ' ένα πολύ κλειστό σετ όσον αφορά τις διαφορές μεταξύ των δύο ομάδων, ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να... τελειώσει το παιχνίδι, με τους Ελβετούς να μειώνουν με 25-23 σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ ο Δικέφαλος παρατάχθηκε με τους: Ουόλς, Ράπτη, Τακουρίδη, Σωτηρίου, Κόστα, Μπούτο και λίμπερο τον Κοκκινάκη. Με «όπλο» του την επίθεση στο τελευταίο σετ (57%) ο Δικέφαλος δεν μπήκε σε περαιτέρω περιπέτειες, όσον αφορά το τέταρτο σετ. Με Ράπτη, Σωτηρίου και Μπούτο να παίζουν πάνω από 50%, ο ΠΑΟΚ με 18-25 έκανε το 1-3, πανηγυρίζοντας την πρόκριση με δύο νίκες απέναντι στους Ελβετούς.

Ο Δικέφαλος στην φάση των «32» του CEV Challenge Cup θα αντιμετωπίσει την Montana Volley από την Βουλγαρία, σε διπλούς αγώνες.

Ναφέλς - ΠΑΟΚ 1-3

Τα σετ: 16-25, 15-15, 25-23, 18-25 σε 96'

ΠΑΟΚ (Μιλενκόσκι): Ηλίας, Γιόρνα 5 (4/7 επ., 1 άσσος, 40% υπ.-30% άριστη), Κόστα 8 (6/7 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μιχελάκης (λ), Ουόλς 6 (2/2 επ., 4 άσσοι), Κοκκινάκης (λ, 88% υπ.-65% άριστη), Βουλκίδης 1 (1/1 επ.), Σωτηρίου (3/9 επ., 50% υπ.- 25% άριστη), Γάτσης, Τακουρίδης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράπτης 17 (13/25 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Βαν Ντεν Ντρις 19 (14/26 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπούτος 3 (3/5 επ.).