VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Μίλων - Φοίνικας 0-3: Νίκησαν και ελπίζουν ακόμα οι Συριανοί στον τίτλο

Οι παίκτες του Φοίνικα πανηγυρίζουν στο ματς με τον Ολυμπιακό
Οι παίκτες του Φοίνικα πανηγυρίζουν στο ματς με τον Ολυμπιακό INTIME

Ο Φοίνικας επικράτησε 3-0 στη Νέα Σμύρνη του Μίλωνα και έχουν ακόμα μαθηματικές ελπίδες για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος στη Volley League των ανδρών.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Σμύρνη και διατήρησε τις ελπίδες του για την κατάκτηση του τίτλου.

Η ομάδα της Σύρου νίκησε με 3-0 τον Μίλωνα και έπιασε τους 26 βαθμούς έναντι 31 του Παναθηναϊκού και 28 του Ολυμπιακού δύο στροφές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ έχει να δώσει ακόμα αγώνες με τον ΠΑΟΚ στη Σύρο και με τον Παναθηναϊκό στο Μαρούσι.

Αμφίρροπο ήταν το ματς στο ξεκίνημα του αλλά ο Τζούριτς με δύο μπλοκ και μία επίθεση του Φράγκου ο Φοίνικας προηγήθηκε 15-11 και αργότερα 16-12. Ο Μίλωνας με σερί 4-0 από τους Χανδρινό, Καϊσλασάλο ισοφάρισε 16-16, ακολούθησε ράλι πόντο πόντο μέχρι το 20-20. αλλά με τρεις επιθέσεις του Στερν και μπλοκ του Τζούριτς έκλεισε το σετ 25-21.

Στο 2ο σετ ο Μίλωνας το πάλεψε και προηγήθηκε 14-12 με τον Χανδρινό αλλά ο Φοίνικας με σερί 5-0 χάρις το σερβίς του Στερν κατάφερε να προσπεράσει 17-14. και 19-15 με τον Ιερεζουέλο. Ο Μίλωνας δε μπόρσε να πλησιάσει περισσότερο και ο Φοίνικας με πρωταγωνιστή τον Κόστα τελείωσε το σετ 25-19 για το 1-0 σετ.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Φοίνικα να ξεφεύγει 7-3 από τα λάθη των γηπεδούχων. Κόστα και Τζούριτς έκαναν τη διαφορά και διατήρησαν τη διαφορά στο +4 (13-9) ενώ λίγο αργότερα ο Κόστα έκανε το 17-11. Με σερί 4-0 ο Μίλων μείωσε 17-15 αλλά ο Φοίνικας με δύναμη σερβίς και δύο άσσους του Τζούριτς έκλεισε το σετ 25-19 για το 3-0 σετ.

ΑΟΝΣ Μίλων - Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ 0-3

Τα σετ: 0-3 (21-25, 19-25, 19-25) σε 77'

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 4 άσσους, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μούχλιας 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 43% άριστες), Χανδρινός Σ. 17 (15/29 επ., 2 μπλοκ, 93% υπ. - 43% άριστες), Μπράιαν 3 (1/7 επ. ,2 άσσοι), Ούρτσεβιτς, Καϊσλασάλο 6 (5/18 επ., 1 άσσος), Ματσιέι 4 (1/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοΚ) / Χανδρινός Α. (λ, 80% υπ. - 56% άριστες), Δρογκάρης, Λάππας 1 (1/2 επ.), Τσαρκάτογλου.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Μιχάλοβιτς 11 (11/20 επ.), Ιερεσουέλο 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Κόστα 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 13 (6/6 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Φράγκος 6 (6/10 επ., 75% υπ. - 40% άριστες), Στερν 9 (6/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 75% υπ. - 50% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Παπαγγελόπουλος, Παπαδόπουλος.