ΕΛΛΑΔΑ

Λιγκ Καπ βόλεϊ: Στα ημιτελικά Ολυμπιακός, Φοίνικας και Μίλωνας, περιμένουν ΠΑΟΚ ή Παναθηναϊκό

Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν πόντο απέναντι στην Κηφισιά για τα προημιτελικά του League Cup "Νίκος Σαμαράς" 2022-2023 στο "Μελίνα Μερκούρη" | Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2022 ΚΛΟΝΤΙΑΝ ΛΑΤΟ/EUROKINISSI SPORTS

Ολυμπιακός και Φοίνικας ταίριαξαν τις νίκες τους με 3-0 σετ κόντρα σε Κηφισιά και Φοίνικα για τα προημιτελικά του Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς". Προκρίθηκε και ο Μίλωνας με νέα νίκη επί του Πήγασου.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον ΑΟΠ Κηφισιάς, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς". Εκεί τον περιμένει ο Φοίνικας, με τον πρώτο ημιτελικό στη Σύρο και τη ρεβάνς στον Ρέντη.

Η επικράτηση του Ολυμπιακού ήταν δίκαιη αλλά καθόλου εύκολη καθώς η Κηφισιά παίζοντας ελεύθερα και με πρωταγωνιστή τον Οκοσάνοβιτς προηγήθηκε 21-18 και 24-22 αλλά δε μπόρεσε να κάνει το 0-1 σετ. Ο Ολυμπιακός με φοβερή ισχύ στην επίθεση και στο σερβίς ο Στερν και Ιντάλγκο έκανε την ανατροπή και πήρε το 1ο σετ 28-26. Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο Στερν με 13/16 τελειωμένες επιθέσεις, ενώ από την Κηφισιά είχε πρώτο σκόρερ τον Οκονσάνοβιτς με 11 πόντους.

Εντυπωσιακή ήταν η "εκκίνηση" για την Κηφισιά στο πρώτο σετ καθώς με ισχυρό μπλοκ και κόντρα μπάλες του Οκοσάνοβιτς προηγήθηκε 5-1. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του και με επιθέσεις του Στερν και λάθος του Τσέιβερς ισοφάρισε 7-7.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν αποτελεσματικές στο side out φτάνοντας μαζί στο 11-11. Στην καλύτερη φάση του σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 12-11 με επίθεση του Παγιένκ, όμως στην εξέλιξη του σετ η Κηφισιά πήρε ξανά τα ηνία 16-14 με άσσους των Ρικάρντο και Στιβαχτή. Οι "κυανόλευκοι" συνέχισαν να πατάνε καλύτερα και με έξυπνο πλασέ του Βραζιλιάνου ακραίου τους πήραν "αέρα" τριών πόντων 18-15. Οι "ερυθρόλευκοι" προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του σετ όμως υπέπεσε σε αρκετά λάθη στο σερβίς. Η Κηφισιά μετά από εξαιρετική άμυνα του Στιβαχτή και κόντρα του Οκοσάνοβιτς προηγήθηκε 21-17. Ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο 21-20 έχοντας τον Ιντάλγκο στα 9 μέτρα. Η Κηφισιά έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 με τον Οκοσάνοβιτς, όμως ο Ολυμπιακός ισοφαρίζοντας 24-24. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν ούτε την 3η ευκαιρία στο 25-24, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να κατακτά το σετ 28-26 με επίθεση του Παγιένκ.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε με το «γκάζι πατημένο» και πιέζοντας στο σερβίς προηγήθηκε 8-2. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και ροκάνισε τη διαφορά μειώνοντας 10-6 με επίθεση του Τσέιβερς. Αυτή ήταν και η τελευταία αντίδραση της αθηναϊκής ομάδας, καθώς ο Ολυμπιακός με συνεχόμενους πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στο 16-7 και τελικά έκλεισε το σετ 25-15 με άσσο του Πετσιά σφραγίζοντας παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Στο 3ο σετ του αγώνα οι δύο προπονητές πραγματοποίησαν πολλές αλλαγές. Ο Ολυμπιακός με τον Χανδρινό στο σερβίς μετέτρεψε το 3-3 σε 9-3 δίνοντας σαφές προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η Κηφισιά με μπλοκ του Φιλιππακόπουλου και επίθεση του Οκοσάνοβιτς «ροκάνισε» τη διαφορά 12-9, ενώ στην εξέλιξη του σετ με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Παπαδόπουλου πλησίασε ακόμα περισσότερο 13-11. Ο Ολυμπιακός με αιχμή του δόρατος τον Χανδρινό πήγε ξανά στο +4 (19-15) όμως η Κηφισιά με τον Οικονομόπουλο στο σερβίς έφτασε σε απόσταση αναπνοής 21-20. Ο Ολυμπιακός με μπλοκ του Λινάρδου έφτασε σε τριπλό ματς μπολ 24-21, η Κηφισιά έμεινε «ζωντανή» σε δύο περιπτώσεις, όμως στην 3η ευκαιρία ο Χανδρινός με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 25-23.

Στα ημιτελικά ο Μίλωνας

Την πρόκριση του στα ημιτελικά για δεύτερη και συνεχόμενη φορά στην ιστορία του θεσμού πήρε ο Μίλωνας. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα ήθελε δύο σετ για την πρόκριση μετά το 3-0 που είχε νικήσει στον πρώτο προημιτελικό στη Νέα Σμύρνη. Στην Πολίχνη όμως απόψε βρέθηκε να χάνει 2-1 σετ από τον μαχητικό Πήγασο αλλά κατάφερε να πάρει το 4ο σετ και να προκριθεί και στο τέλος να πάρει και τον αγώνα με 3-2 σετ έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Νανόπουλο που αγωνίστηκε διαγώνιος στη θέση του Γιορντάνοφ και σημείωσε 27 πόντους.

Ο Μίλων προηγήθηκε 1-0 σετ και έδειξε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και της πρόκρισης, αλλά ο Πήγασος με υψηλά ποσοστά υποδοχής και επίθεσης και πρωταγωνιστή τον Απόστολο Αρμενάκη που θυμήθηκε τα παλιά και γύρισε διαγώνιος κατάφερε να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί 2-1 σετ. Ο Αρμενάκης σημείωσε 30 πόντους για τον Πήγασο αιφνιδιάζοντας εν μέρει τον Μίλωνα.

Όλα κρίθηκαν στο 4ο σετ. Εκεί ο Μίλων με δύο μπλοκ του Μπράιαν και λάθη των γηπεδούχων ξέφυγε 7-3 και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα ασφαλείας. Ακόμα και όταν μείωσε ο Πήγασος 17-16 με τον Μαυροβουνιώτη ο Μίλων βρήκε λύσεις με τον πολύ καλό Νανόπουλο που μαζί με τον Χερ έκαναν δύο καθοριστικά μπλοκ ανοίγοντας πάλι την ψαλίδα στο +4 (20-16). Στη συνέχεια Μπράιαν και Μολίνα ανέλαβαν τη βρώμικη δουλειά και το σετ τελείωσε 25-22 για τον Μίλωνα που με το 2-2 σετ εξασφάλισε την πρόκριση.

Ο Πήγασος δεν είχε κίνητρο για κάτι περισσότερο και ο Μίλων με καλύτερη ψυχολογία αλλά και ενέργεια έχτισε διαφορά 7-4 με το σερβίς του Στράτου. Ο Πήγασος ακολούθησε αλλά δύο λάθη του Τερζόγλου και ένα τελείωμα του Θεοδόση έκλεισαν τον αγώνα με 15-11 για το 3-2 σετ.

Δεύτερο 3-0 για τον Φοίνικα

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ έγινε η πρώτη ομάδα χρονικά που πήρε θέση στα ημιτελικά κι εκεί θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό όπως και τη σεζόν 2020-21. Ο Άθλος αγωνίστηκε χωρίς τους Ντε Πρα (διαγώνιος) και Γκλάντστοουν (κεντρικός) αλλά παρόλα αυτά ήταν ανταγωνιστικός στο 1ο σετ στο οποίο κατάφερε να προηγηθεί και με 19-15.

Βασικοί ξεκίνησαν ο 18χρονος Βασίλης Μποζίδης που από ακραίος αγωνίστηκε διαγώνιος στη θέση του Ντε Πρα και ο 23χρονος κεντρικός Κώστας Τσιουτσιουλούδης στη θέση του Γκλαντστόουν.

Κορυφαίος του Φοίνικα και πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζούριτς με 18 πόντους. Στα δύο πρώτα σετ αγωνίστηκε κεντρικός και στο 3ο σετ πέρασε στην αγαπημένη του θέση του διαγωνίου. Από τους 18 πόντους οι 6 ήταν από μπλοκ.

Ο Φοίνικας έμεινε πίσω με 15-19 στο 1ο σετ και με αντεπίθεση διαρκείας χάρις το σερβίς του Γαλιώτου έκανε σερί 5-0 για το 19-19, ενώ στο 21-21 τα δύο μπλοκ του Τζούριτς και το λάθος του Γκένοφ έκαναν το 24-21 για τους συριανούς. Μείωσαν ο Κασαμπαλής και ο Γκένοφ (24-23) και τη λύτρωση για τον Φοίνικα έφερε ο Φρομ με μπλοκ άουτ πάνω στον Αλγκούλ για το 25-23 και το 1-0 σετ.

Με τον αέρα του 1-0 ο Φοίνικας ήθελε ένα ακόμα σετ για να κλειδώσει την πρόκριση και τα κατάφερε πιο άνετα. Με άσσο του Φρομ έγινε το 5-3, ενώ το προβάδισμα σταδιακά διευρυνόταν και με πρώτο “βιολί” τον Μιχάλοβιτς έφτασε μέχρι το 17-10. Το σετ έκλεισε με 25-16.

Με εξασφαλισμένη την πρόκριση ο Καζάζης έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του. Με εξαίρεση τον Τζούριτς που γύρισε διαγώνιος οι Γαλιώτος, Παπαδόπουλος, Ρουμελιωτάκης, Χαραλαμπίδης, Μανωλάκης, Μάντζιος και Σωνάκης έφεραν τον Φοίνικα στην κατάκτηση του 3ου σετ με 25-16 και την πανηγυρική νίκη - πρόκριση με 3-0 σετ.

Η τελευταία ομάδα των ημιτελικών θα προκύψει από τη δεύτερη αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ. Το "τριφύλλι" είχε κάνει την ανατροπή και πάρει τη νίκη με 3-2 σετ και το επόμενο παιχνίδι διεξάγεται την Τετάρτη 4 Ιανουαρίου στο PAOK Sports Arena.