ΚΥΠΕΛΛΟ ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ

Κύπελλο Ελλάδας βόλεϊ ανδρών: Στα προημιτελικά ο Άρης, ο Άθλος απέκλεισε την ΑΕΚ

ΡΑΦΑΗΛ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ/EUROKINISSI SPORTS

Ο Άρης πήρε το θρίλερ απέναντι στον Αριστοτέλη με 3-2 σετ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Άθλος απέκλεισε την ΑΕΚ και βρέθηκε στους "8" για πρώτη φορά στην ιστορία του. Η Κηφισιά συμπλήρωσε την οκτάδα.

Ο Άρης πήρε σπουδαία νίκη-πρόκριση στο κλειστό της Μίκρας επί του Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-2 σετ και πανηγύρισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας ανδρών.

Παίκτες και προπονητικό επιτελείο με τη λήξη της αναμέτρησης φωτογραφήθηκαν με το πανό που υπήρχε στο γήπεδο με τον Άλκη Καμπανό και αφιέρωσαν στη μνήμη του τη πρόκριση.

Ο Άρης θα είναι ο μοναδικός εκπρόσωπος της Pre League στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας και θα μπει στη κλήρωση της Πέμπτης (2/2, 12.00) μαζί με Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό, Π.Α.Ο.Κ., Μίλωνα, Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ, Κηφισιά και Άθλο Ορεστιάδας. Με όποια ομάδα και αν κληρωθεί ο Άρης θα είναι γηπεδούχος ως ομάδα που αγωνίζεται σε χαμηλότερη κατηγορία.

Ο Άρης προηγήθηκε με 1-0 σετ, με τη Σκύδρα να αντιδρά και να κατακτά τα δύο επόμενα, όμως οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, τα έπαιξαν όλα για όλα και έστειλαν το παιχνίδι σε πέμπτο σετ.

Στο τάι μπρέικ, οι παίκτες του Χρήστου Πάτρα ξεκίνησαν πιο δυνατά, είχαν τον έλεγχο του και προηγήθηκαν με 13-9. Η Σκύδρα μείωσε στον πόντο με τα σερβίς του Σαρικεΐσογλου να δημιουργούν προβλήματα στην υποδοχή του Άρη, με τον Αραούχο όμως να παίρνει το side out για το 14-12. Ο Τόρες μείωσε σε 14-13, όμως ο Αραούχο μετά από φάση διαρκείας διαμόρφωσε το 15-13 για το 3-2 σετ.

• Τα σετ: 3-2 (25-22, 15-25, 20-25, 25-21, 15-13)
  • Α.Σ. ΑΡΗΣ (Χρήστος Πάτρας): Αραούχο, Πεντίδης, Στεφανίδης Χ., Παυλίδης, Γραμμενούδης, Γκαρουτί / Πάντσιος (λ), Λεωνιδόπουλος (λ), Τζελάτη, Μάντζιος, Δέρβας, Στεφανίδης Μ., Κουτσονίκας
  • Φ.Ε.Σ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Βλαχόπουλος, Σαρικεΐσογλου, Παπαγεωργίου, Φλόρες, Τόρες, Τσέλιος / Αντωνίου (λ), Συναδινός (λ), Μέντες, Ντουντούδης.

Ο Άθλος στα προημιτελικά για πρώτη φορά

Τη θέση του στα προημιτελικά εξασφάλισε ο Άθλος Ορεστιάδας, ο οποίος επιβλήθηκε της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια με 3-0 σετ.

Η ομάδα του Έβρου για πρώτη φορά στην ιστορία της βρίσκεται στην οκτάδα του θεσμού και περιμένει να μάθει τον αντιπαλό της στην οκτάδα, έχοντας ως όνειρο τη παρθενική της πρόκριση σε φάιναλ-4.

Η ΑΕΚ που κυνηγάει την άνοδο στη Volley League πάλεψε το παιχνίδι, κυρίως στο πρώτο σετ που προηγήθηκε με 15-13, με τον Άθλο να τρέχει σε εκείνο το σημείο σερί 0-7 για το 15-20. Το πρώτο σετ τελείωσε με 19-25.

Στο δεύτερο και τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχό τους από το ξεκίνημα, φτάνοντας στο τελικό 0-3 με 14-25 και 18-25 μετά από 69 λεπτά αγώνα.

• Τα σετ: 0-3 (19-25, 14-25, 18-25)
  • Α.Ε.Κ. (Άκης Χατζηαντωνίου): Μπατατζίμ, Μελλές, Παλέντζας, Μπαρμπούνης, Ράμος, Ρούσης / Αχιλλεόπουλος (λ), Πολυχρονιάδης (λ), Καβαρινός
  • Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Θοδωρής Χουσίδης): Ριζόπουλος, Αλγκούλ, Ντε Πρα, Γκένοφ, Μαγκαλάες, Κασαμπαλής / Βελούδης (λ), Ιωαννίδης

Πρόκριση στους 8" για την Κηφισιά, 3-0 τον ΟΦΗ

Στις 8 καλύτερες ομάδες προκρίθηκε κι η Κηφισιά, η οποία στον αγώνα πρόκρισης στα προημιτελικά επιβλήθηκε του ΟΦΗ στο Ζηρίνειο με 3-0 σετ.

Με όπλο το σερβίς και το μπλοκ οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη πήραν τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού κόντρα στους Κρητικούς, οι οποίοι είδαν τον Γιώργο Τζιουμάκα να έχει ενοχλήσεις στη γάμπα κατά την διάρκεια του ζεστάματος και τέθηκε νοκ άουτ από τον αγώνα.

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά με τον Σπηλιώτη στο σερβίς της χάλασε την υποδοχή του ΟΦΗ και πήρε νωρίς σοβαρό προβάδισμα 6-1 με συνεχόμενα πέναλτι του Μαικόν. Με τον Οκοσάνοβιτς να τελειώνει μπάλες και τον Ρικάρντο να παίρνει άσσο το σκορ διαμορφώθηκε 11-3. Στην εξέλιξη του σετ ο ΟΦΗ έγινε πιο ανταγωνιστικός βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους Σικούκου και Αμπράο μειώνοντας 13-8, ενώ στη συνέχεια με διαδοχικά μπλοκ του Βαϊόπουλου και του Βραζιλιάνου ακραίου «ροκάνισε» ακόμα περισσότερο τη διαφορά 18-16. Ο Οκοσάνοβιτς έβαλε την Κηφισιά από τη δύσκολη περιστροφή, όμως ο ΟΦΗ εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη των γηπεδούχων ισοφάρισε 22-22. Έστω και έτσι η Κηφισιά έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 με άσσο του Οκοσάνοβιτς και τελικά το κατέκτησε 25-22 με μπλοκ του Μαικόν.

Η Κηφισιά και στο δεύτερο σετ μπήκε από νωρίς σε «θέση οδηγού» 7-3 σπάζοντας μπάλες στο φιλέ αλλά και τελειώνοντας μπάλες κυρίως από το κέντρο. Μάλιστα με συνεχόμενα μπλοκ του Σπηλιώτη η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στους 6 πόντους 11-5. Αυτή τη φορά οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη απέφυγαν τις… περιπέτειες, προηγήθηκαν μέχρι και με 10 πόντους 18-8 με συνεχόμενους άσσους του Οκοσάνοβιτς και τελικά η Κηφισιά πήρε το σετ 25-15.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο 3ο σετ με την Κηφισιά να πιέζει από τα 9 μέτρα τον ΟΦΗ και να προηγείται 9-3 βρίσκοντας πόντους από κόντρα μπάλα. Η Κηφισιά «δεν κοίταξε πίσω» κράτησε με άνεση το προβάδισμα και πήρε το σετ 25-16.

• Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-15, 25-16) σε 73'
  • *Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσσους, 36 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων
  • Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 18 (11/21 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Ρικάρντο 9 (7/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 8% άριστες), Σπηλιώτης 6 (1/4 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μορέιρα 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Τσάβερς 13 (10/16 επ., 3 άσσοι, 57% υπ. - 14% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 82% υπ. - 32% άριστες), Ρουσόπουλος 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Τσικάτος 1 (1/1 επ.)
  • Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Σικούκου 16 (14/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αντάμι 1 (1 άσσος), Βαϊόπουλος 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ντεμίρτσι 8 (7/21 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 5% άριστες), Γκόνας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Αμπράο 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ., 12% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 55% υπ. - 23% άριστες), Μπαρντακτζιάν, Αραμπόπουλος, Καφαντάρης.

Τα αποτελέσματα της 3ης φάσης

• Πήγασος Πολίχνης - Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ 0-3 (20-25, 24-26, 18-25)
  • ΑΟΠ Κηφισιάς - ΟΦΗ 3-0 (25-22, 25-15, 25-16)
  • Άρης - Αριστοτέλης 3-2 (25-22, 15-25, 20-25, 25-21, 15-13)
  • ΑΕΚ - Άθλος 0-3 (19-25, 14-25, 18-25)

* Η κλήρωση για τον καθορισμό των ζευγαριών της 2ης αγωνιστικής της 3ης φάσης θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη (02/02, 12:00) στα γραφεία της ΕΟΠΕ. Στη κληρωτίδα θα μπουν οι τέσσερις ομάδες που θα προκριθούν από την 1η αγωνιστική και οι τέσσερις πρώτες ομάδες του 1ου γύρου της Volley League, δηλαδή, Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός και Μίλων.