VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Καλαμάτα - Φοίνικας 3-2: Έκλεισε την ψαλίδα με δύσκολη νίκη

Οι παίκτες της Καλαμάτας πανηγυρίζουν πόντο που σημείωσαν κόντρα στην Κηφισιά για τη Volley League 2023-2024 | Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023 ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΑΤΖΑΣ/INTIME SPORTS

Η Καλαμάτα υπέταξε τον Φοίνικα με 3-2 σετ για τον αγώνα που έριξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής στη Volley League ανδρών.

Μετά από αγώνα σχεδόν τριών ωρών ο Α.Ο. Καλαμάτα 80 νίκησε τον Α.Ο. Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ στο πιο αμφίρροπο αγώνα που ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League.

Hταν ένα μεγάλο ντέρμπι με πολλές εναλλαγές στο σκορ, ωραία θέαμα και συναρπαστικό φινάλε.

Με πρωταγωνιστές τον Αμερικανό Ράιαν Κόενεν και τον Αργεντινό Οκάμπο Ροντρίγκο ο Α.Ο.Καλαμάτα 80 έκανε την υπέρβαση και παρότι έχανε 2-1 με αντεπίθεση διαρκείας πήρε την πρώτη νίκη στην έδρα του στη Volley League και τη δεύτερη συνεχόμενη και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς.

Ο Φοίνικας Σύρου παρότι έχανε με 1-0 σετ (προηγήθηκε 24-23 και 27-26 αλλά με επίθεση του Μαντέκα και δύο λάθη από Γαλιώτο, Μπράιαν η Καλαμάτα έκανε σερί 3-0 και πήρε το σετ 29-27), πήρε εύκολα το 2ο και το 3ο σετ. Από εκεί και πέρα έβγαλε κούραση, έχασε την ποιότητα της υποδοχής και είχε πρώτους σκόρερ τους Ασπιώτη και Μάια Γκόμεζ με 29 και 17 πόντους αντίστοιχα.

• Τα σετ: 3-2 (29-27, 13-25, 22-25, 25-23, 15-11)
  • Οι πόντοι της Καλαμάτας 80 προήλθαν από 7 άσσους, 62 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 5 άσσους, 71 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων
  • Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας 9 (7/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 32% άριστες), Αλεξάκης 9 (3/5 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χριστόφας 11 (7/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γουέστ 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Οκάμπο 24 (20/47 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κόενεν 20 (18/34 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. - 38% άριστες) / Ντάκουρης (λ, 63% υπ. - 25% άριστες), Σαλωνίτης, Βιέτο, Λυκούρεσης, Παλαιολόγος 2 (2/4 επ.)
  • Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Ντάκα 13 (8/13 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπράιαν 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ), Ασπιώτης 29 (27/51 επ., 2 μπλοκ), Γκόμεζ 17 (14/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ. - 31% άριστες), Γαλιώτος 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπαρμπούνης 14 (10/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. - 18% άριστες) / Καρασαββίδης (λ, 57% υπ. - 33% άριστες), Σωνάκης (λ), Κουτσομύτης 3 (3/4 επ., 50% υπ. - 25% άριστες), Πετσιάς, Μανωλάκης