VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Φοίνικας Σύρου - Παναθηναϊκός 3-0: Καθαρό τρίποντο για τους Συριανούς που έβαλαν φωτιά στο πρωτάθλημα

Οι παίκτες του Φοίνικα πανηγυρίζουν τη νίκη επί του Ολυμπιακού
Οι παίκτες του Φοίνικα πανηγυρίζουν τη νίκη επί του Ολυμπιακού EUROKINISSI

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε 3-0 σετ του Παναθηναϊκού και έβαλε φωτιά στη μάχη του πρωταθλήματος αφού τρεις ομάδες έχουν μεταξύ τους μόλις δύο βαθμούς διαφορά.

Φωτιά στη μάχη του τίτλου έβαλε ο Φοίνικας ONEX. Οι Συριανοί επικράτησαν 3-0 σετ του Παναθηναϊκού και πλέον βρίσκονται σε απόσταση βολής από τους πράσινους.

Οι νησιώτες ήταν ξανά εξαιρετικοί στο μπλοκ και ταυτόχρονα είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Μιχάλοβιτς ο οποίος πρόσθεσε μία ακόμα μεγάλη εμφάνιση.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν από την αρχή με το σερβίς τον Παναθηναϊκό με αποτέλεσμα να τραβήξει μακριά τον Γιάκομπσεν από το φιλέ και δημιουργήσει προβλήματα στην ανάπτυξή του.

Από την άλλη ο Φοίνικας ήταν ξανά εξαιρετικός πάνω στο φιλέ και στο κομμάτι του μπλοκ - άμυνα με αποτέλεσμα να καταφέρει γρήγορα να ξεφύγει στο πρώτο σετ ακόμα και με δέκα πόντους 20-10.

Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, όμως οι Συριανοί είχαν τις λύσεις και κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-19.

Στα άλλα δύο σετ είχαμε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 0-4. Ο Φοίνικας αντέδρασε και κατάφερε να προσπεράσει με δύο πόντους 11-9.

Νέα προσπέραση από τον Παναθηναϊκό που με τα σερβίς του Ράπτη κατάφερε να προσπεράσει με 15-17. Οι ανατροπές στο σετ όμως είχαν συνέχει. Οι Συριανοί προσπέρασαν με δύο (21-19), αλλά οι πράσινοι έφεραν το σετ στα ίσα με 21-21. Τελικά η μπίλια έκατσε στον Φοίνικα ο οποίος με πόντους από τον Ανδρέα Φράγκο έκλεισε το σετ με 25-23.

Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ με τον Παναθηναϊκό να μην τον αφήνει να ξεφύγει μέχρι και το 20-19. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έτρεξαν επί μέρους 5-1 για να κλείσουν το σετ με 25-20 και μαζί το τρίτοποντο.

Φοίνικας - Παναθηναϊκός 3-0

Τα σετ: 25-19, 25-23, 25-20

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 2 άσσοι, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 32 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Μιχάλοβιτς 21π. (19/29επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ιερεζουέλο 5π. (2/3επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κόστα 6 (3/7επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 8 (5/6επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 10 (10/24επ., 65%υπ., 25%υπ.), Στερν 2 (2/6επ., 46%υπ., 38%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 59%υπ., 47%αρ.), Παπαδόπουλος, Παπαγγελόπουλος, Κωνσταντινίδης (λ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 7π. (7/25επ., 43%υπ., 36%αρ.), Γιάκομπσεν 3 (1/1επ.,1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 4 (2/7επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 7 (6/14επ., 1 άσσος, 54%υπ., 31%αρ.), Βαν ντε Ντρις 13 (13/22επ.), Στάλεκαρ 6 (2/3επ., 4 μπλοκ) / Γκαράς (λ. - 75%υπ., 50%αρ.), Συναδινός (λ. - 50%αρ.), Μπάσης, Ράπτης 3 (1/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 44%υπ., 22%αρ.).