ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ

Φοίνικας - Ολυμπιακός 3-1: Πήρε προβάδισμα πρόκρισης η ομάδα της Σύρου

Οι παίκτες του Φοίνικα πανηγυρίζουν
Οι παίκτες του Φοίνικα πανηγυρίζουν EUROKINISSI SPORTS

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στον πρώτο ημιτελικό των δύο ομάδων για το Λιγκ Καπ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό ενόψει της ρεβάνς του Σαββάτου.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ επικράτησε με 3-1 σετ (25-22, 20-25, 25-21, 25-22) του Ολυμπιακού στον πρώτο ημιτελικό των δύο ομάδων για το Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό ενόψει της ρεβάνς του Σαββάτου που θα διεξαχθεί στο "Μελίνα Μερκούρη".

Οι γηπεδούχοι παρά την απουσία του Ιερεζουέλο ταν καλύτεροι στο πρώτο σετ, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει την απόδοση του στο δεύτερο. Στο τρίτο όμως με αντεπίθεση διαρκείας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ έκανε το 2-1 και εν τέλει πήρε και το τέταρτο σετ για να φτάσει στη νίκη με 3-1.

Αυτή είναι η πρώτη νίκη του Φοίνικα ΟΝΕΧ επί του Ολυμπιακού μετά από ακριβώς ένα χρόνο, η πρώτη στη Σύρο μετά από δύο χρόνια και η πρώτη "καθαρή" επί των ερυθρολεύκων στη Σύρο μετά τις 23/04/2019.

Κορυφαίοι των συριανών ήταν οι Φρομ, Μιχάλοβιτς, Γαλιώτος, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι, όμως, ο Φρομ έκανε την καλύτερη εμφάνιση του στον Φοίνικα ΟΝΕΧ και μάλιστα με προσωπικό του πόντο έκλεισε τον αγώνα σε βάρος της παλιάς του ομάδας.

Ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε να χάνει 1-0 σετ βρήκε ρυθμό στο 2ο σετ και ισοφάρισε σε 1-1 σετ. Εκανε πολύ καλό ξεκίνημα και στο 3ο σετ όπου μάλιστα προηγήθηκε 16-12. Εκεί έπαθε μπλακ άουτ. Δέχτηκε σερί 6-0 από καταιγισμό σερβίς του Φρομ (σημειώσε 2 άσσους) και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ. Με τους Ιντάλγκο, Κουμεντάκη σε μέτρια μέρα ο Ολυμπιακός έχασε την ποιότητα στην υποδοχή και απώλεσε κρίσιμες φάσεις σε κόντρα επιθέσεις.

Μία από αυτές σε κόντρα επίθεση του Κουμεντάκη στο 22-21 του 4ου σετ όπου είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά κάρφωσε άουτ (23-21). Ο Μιχάλοβιτς και ο Φρομ μετά από ωραίες φάσεις έκλεισαν το σκορ και τον αγώνα εν μέσω αποθέωσης από τους συριανούς που είδαν πως η ομάδα τους μπορεί να διεκδικήσει κάποιο τίτλο και την εφετινή σεζόν.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Πρέντζας, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης.