ΒΟΛΕΪ

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ ανδρών: Πρεμιέρα με ήττα από την Ουκρανία για την Ελλάδα

Οι παίκτες της Εθνικής πανηγυρίζουν έναν πόντο επί των Ουκρανών | 2 Σεπτεμβρίου 2021 PRINT SCREEN ΕΡΤ3

Η Ελλάδα αν και βρέθηκε δύο φορές μπροστά στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ γνώρισε εν τέλει την ήττα από την Ουκρανία με 3-2 στην πρεμιέρα της στον πρώτο όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική Ελλάδας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα βόλεϊ με τους παίκτες του Ανδρεόπουλου να γνωρίζουν την ήττα με 3-2 σετ (25-22, 24-26, 25-22, 19-25, 6-15) αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ δύο φορές, με 1-0 και 2-1 σετ.

Η Ελλάδα δεν είχε απάντηση στον Όλεχ Πλοτνίτσκι ο οποίος τελείωσε το ματς με 24 πόντους, μεταξύ των οποίων τέσσερις άσους, 58% στην επίθεση και 67% στην υποδοχή.

Παρά την ήττα η Εθνική κατέκτησε τον πρώτο της βαθμό στη διοργάνωση και πλέον κοιτά το επόμενο παιχνίδι απέναντι στο Βέλγιο το Σάββατο 4 Σεπτεμβρίου στις 18:30 (ΕΡΤ-3).

Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε με ενθουσιασμό και μεγάλη διάθεση στο πρώτο σετ του αγώνα, καθώς με άσο του Κασαμπαλή και επίθεση του Πρωτοψάλτη προηγήθηκε 2-0. Η Ουκρανία απάντησε γρήγορα και με τον Βιέτσκι ισοφάρισε, όμως και πάλι η Εθνική με τους Πρωτοψάλτη και Μούχλια να τελειώνουν μπάλες πήγε στο +2 (10-8).

Οι Ουκρανοί με τον Τεριομένκο στο σερβίς έτρεξαν σερί 3-0 και πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ 11-10. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έβγαλαν άμεσα αντίδραση και μετά από άσο του Πρωτοψάλτη, άουτ του Πλοτνισκι και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ανδρεόπουλου πήραν «αέρα» τεσσάρων πόντων 17-13.

Η Ουκρανία μείωσε 18-16 και ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος πραγματοποίησε διπλή αλλαγή ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Ζουπάνη και Στιβαχτή στις θέσεις των Μούχλια και Κασαμπαλή. Μάλιστα με πέναλτι του έμπειρου διαγώνου η Εθνική έφτασε στο 22-17.

Η Ουκρανία προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ και με πιεστικό σερβίς έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 22-21. Ο Πρωτοψάλτης με τεχνικό χτύπημα έβγαλε την Εθνική από τη δύσκολη περιστροφή, ενώ ο έμπειρος ακραίος έδωσε τριπλό σετ μπολ 24-21. Οι Ουκρανοί έμειναν στο σετ μετά από άουτ σερβίς του Κασαμπαλή, όμως στη δεύτερη ευκαιρία ο Πρωτοψάλτης τελείωσε το σετ 25-22.

Το δεύτερο σετ του αγώνα ήταν συναρπαστικό με την Εθνική και πάλι να ξεκινά καλύτερα από την αντίπαλό της. Με μεγάλη συγκέντρωση και ποιότητα η Εθνική προηγήθηκε 7-3 με επίθεση του Ανδρεόπουλου, μετά από εκπληκτική αμυντική προσπάθεια του Κοκκινάκη.

Η Εθνική συνέχισε με το "γκάζι πατημένο" και με άσο του Ανδρεόπουλου πήρε προβάσιμα 9-4. Οι Ουκρανοί έβγαλαν πείσμα στο γήπεδο, πίεσαν την ελληνική υποδοχή και με 5 διαδοχικούς πόντους από κόντρα μπάλα και μπλοκ έφεραν το σετ στα ίσα 10-10. Στην εξέλιξη του σετ μετά από λάθος της ελληνικής ομάδας προηγήθηκαν για πρώτη φορά 12-11.

Η Εθνική πήρε ξανά τα «ηνία» του σετ μετά από τρία μπλοκ των Πετρέα και Κασαμπαλή 18-15, όμως οι Ουκρανοί «απάντησαν» και με μπλοκ του Ντροζντ πλησίασαν στο -1 (20-19). Η Εθνική πήρε το side out ενώ στη συνέχεια ο Τεριομένκο κάρφωσε άουτ για το 22-19.

Η Ουκρανία όμως με τον Πλοτνίσκι στο σερβίς πήρε συνεχόμενους πόντους ισοφαρίζοντας 22-22, ενώ με πλασέ του Τεριομένκο έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Ο Ζουπάνη έσβησε το σετ μπολ, όμως στη συνέχεια το σερβίς του πήγε στο φιλέ δίνοντας δεύτερη ευκαιρία στην Ουκρανία 25-24. Από τη θέση του σερβίς ο Βιέτσκι πήρε άσο 26-24, ο οποίος για να δοθεί χρειάστηκε η βοήθεια της τεχνολογία, καθώς ζητήθηκε video challenge.

Στο τρίτο σετ του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν αποτελεσματικές στο side out και πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 6-6. Οι Ουκρανοί ήταν αυτοί που μπήκαν μπροστά στο σκορ 8-6 πιέζοντας την ελληνική υποδοχή. Μάλιστα στη εξέλιξη του σετ μετά από λάθος στην επίθεση η Ουκρανία πήρε προβάδισμα 11-8.

Οι Έλληνες διεθνείς δεν πτοήθηκαν και στην εξέλιξη του σετ με Παπαλεξίου και Μούχλια ισοφάρισαν 15-15. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με την Ουκρανία να προσπαθεί να ξεφύγει αλλά την Ελλάδα να έχει τις απαντήσεις. Μάλιστα με επίθεση του Πετρά η Εθνική προσπέρασε 19-18, ενώ λίγο αργότερα ο Πρωτοψάλτης χτύπησε έξυπνα πάνω στα δάχτυλα του ουκρανικού μπλοκ παίρνοντας τον πόντο 21-19. Το φοβερό μπλοκ του Πετρέα έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στην Εθνική 22-19, ενώ το μπλοκ του Παπαλεξίου έδωσε τετραπλό σετ μπολ 24-20.

Η Ουκρανία σε δύο περιπτώσεις έμεινε «ζωντανή» στο σετ μειώνοντας 24-22, όμως το τάιμ άουτ του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ηρέμησε τους Έλληνες διεθνείς, οι οποίοι στην επόμενη φάση το τελείωσαν με επίθεση του Ζουπάνη 25-22.

Στο 4ο σετ του αγώνα η Ουκρανία ξεκίνησε με διάθεση να πιέσει την ελληνική υποδοχή. Έτσι κατάφερε να χτίσει μία διαφορά τριών πόντων 8-5. Μάλιστα με διαδοχικούς άσους του Πλοτνίσκι η διαφορά έφτασε στο +5 (12-7).

Οι Έλληνες παίκτες ανέβασαν την απόδοσή τους και με του Ανδρεόπουλο και Πρωτοψάλτη η Εθνική μείωσε 14-12. Και πάλι όμως οι Ουκρανοί βρήκαν τις λύσεις και με τον Βιέτσκι έκαναν το 16-12. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έμειναν μπροστά μέχρι το τέλος και κατέκτησαν το σετ 25-19 οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Ουκρανία με τον Πλοτνίσκι στη θέση του σερβίς χάλασε την ελληνική υποδοχή και προηγήθηκε 7-1, ενώ οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με το σκορ στο 8-2. Οι Έλληνες διεθνείς προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα όμως η Ουκρανία ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος κατακτώντας το τάι μπρέικ με 15-6.

Διαιτητές: Ροντρίγκεζ, Κούρτις.