VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-1: Άνετη επικράτηση για τις κιτρινόμαυρες

Οι βολεϊμπολίστριες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν πόντο που σημείωσαν επί του Παναθηναϊκού INTIME

Η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής για τη Volley League γυναικών επικρατώντας με 3-1 του Παναθηναϊκού παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικά.

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ σε ένα ματς που ανά διαστήματα έπαιξε εξαιρετικά και έδειξε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο με τον νέο τεχνικό της, Γιουνούς Οτσάλ, στον πάγκο της ενώ το τριφύλλι είναι στο -6 από την κορυφή.

Οι γηπεδούχες ήταν εξαιρετικές στο πρώτο σετ, το οποίο πήραν έστω και δύσκολα με 25-23. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μόνο στο δεύτερο σετ που κατάφερε να το κερδίσει με 25-12 αλλά η ΑΕΚ πήρε το τρίτο σετ με 25-20 και το τέταρτο σετ με χαρακτηριστική ευκολία 25-12 και πανηγύρισε με τον κόσμο της τη νίκη.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται μέχρι εκείνο το σημείο στο 1-1 σετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 16-19 στο τρίτο σετ, ωστόσο η Α.Ε.Κ. με σέρβερ την Κουβανή διαγώνια Γκιζέλ Σίλβα «έτρεξε» σερί 6-0 για το 22-19 (είχε και δύο άσσους σε αυτό το διάστημα), για να γίνει λίγο αργότερα το 25-20 για το 2-1 σετ.

Με τη ψυχολογία με το μέρος της, η Α.Ε.Κ. στο τέταρτο σετ προηγήθηκε με 8-3, η διαφορά συνεχώς αυξανόταν για το 25-12 και το τελικό 3-1 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λ., Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Παυλάκης, Κώτσιας, Γραμματεία: Τρίκκα.

Διακύμανση:

• 1ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 25-23
  • 2ο σετ: 4-8, 8-16, 11-21, 12-25
  • 3ο σετ: 8-6, 14-16, 21-19, 25-20
  • 4ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-12

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 12-25, 25-20, 25-12) σε σε 93'

Α.Ε.Κ. (Ουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 9 (9/21 επ., 56% υπ. - 6% άριστες), Καλαντάτζε 5 (5/11 επ.), Κωνσταντινίδου 6 (3/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλντερόν 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ. - 0% άριστες), Σίλβα 20 (16/28 επ., 4 άσσοι), Κουλίκοβα 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 77% υπ. - 36% άριστες), Βλαχάκη 1 (1/3 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Ανάε 16 (12/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ. - 20% άριστες), Γκρότους 10 (9/18 επ., 1 άσσος, 58% υπ. - 21% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Ανθούλη 9 (7/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 9 (3/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 50% υπ. - 27% άριστες), Νικολογιάννη 2 (2/5 επ.), Μεταξά 1 (1 μπλοκ), Μερκούρη.

ΠΑΟΚ - Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil 3-0

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 του ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil και είναι πλέον η μόνη αήττητη ομάδα στη Volley League γυναικών.

Στο PAOK Sports Arena ο Δικέφαλος έχοντας σε μεγάλη μέρα τις Κέιφρι, Κρολ πανηγύρισε την 5η του νίκη σε ισάριθμα ματς. με τον ΑΟΜ να χάνει την ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι περισσότερο στο δεύτερο σετ.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε γρήγορα μια διαφορά (1-2, 6-2) την οποία συντήρησε με σχετική ευκολία (8-6, 11-6) για να φτάσει στο 1-0.

Ο ΑΟΜ ήταν η ομάδα που ξεκίνησε εντυπωσιακά το 2ο σετ καθώς με ασταμάτητη τη Φιτζμόρις προηγήθηκε 2-5, 3-7 και έφτασε τη διαφορά στο +7 (4-11 με επίθεση της Σμιφ), αλλά εκεί άρχισε η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος μείωσε σε 8-12 και το 11-15 έγινε 19-15 με την Κρολ στο σερβίς και συνεχόμενες πετυχημένες κόντρα επιθέσεις. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +5 (21-16) για να πλησιάσει ξανά το Μαρκόπουλο σε 22-19 (μπλοκ Φίτερερ) και 24-22 (άσος Νάγκελς), αλλά ο ΠΑΟΚ έκλεισε το σετ στο 25-22.

Στο τρίτο σετ οι ασπρόμαυρες φάνηκε να καθαρίζουν το ματς όταν το 6-5 έγινε 9-5 και 15-10, αλλά το Μαρκόπουλο πλησίασε στον πόντο (15-14), ωστόσο τα σερβίς της Κέιφρι βοήθησαν τη γηπεδούχο ομάδα να ξεφεύγει εκ νέου με 19-14 και να πάρει το τρίποντο.

Διακύμανση:

• 1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-13, 25-16
  • 2ο σετ: 4-8, 16-15, 21-16, 25-22
  • 3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-16, 25-18

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-22, 25-18) σε 69'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 50 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Μαρκοπούλου προήλθαν από 3 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 4 (4/12 επ.), Κρολ 16 (15/28 επ., 1 άσσο), Στράντζαλη 8 (7/18 επ., 1 άσσο, 23% υπ.-09% άριστες), Βεργίδου 2 (2 μπλοκ), Κέιφρι 22 (16/25 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.-38% άριστες), Μπλάνκο 9 (7/9 επ., 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 56% υπ.-38% άριστη), Κλέπκου 1 (1/3 επ.).

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 14 (13/29 επ., 1 μπλοκ), Νάγκελς 3 (0/1 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμιθ 6 (6/18 επ., 17% υπ.-17% άριστες), Φίτερερ 11 (8/13 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Αλλαγιάννη 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 6 (6/17 επ., 32% υπ.-26% άριστες) / Γούλα (λ, 45% υπ.- 39% άριστες), Δήμου (λ), Δικαιούλια, Κωτσαρά, Γράβαρη, Βαϊοπούλου.

Ολυμπιακός - Ηλυσιακός 3-0

Σε 68 λεπτά ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Ηλυσιακού με 3-0 σετ, στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής.

Οι ερυθρόλευκες είχαν για άλλο ένα παιχνίδι τοπ σκόρερ την Μίλιτσα Κούμπουρα με 16 πόντους και με υπεροχή σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, έφτασαν στο τρίποντο και στη τέταρτη νίκη τους τη φετινή σεζόν.

Από τον Ηλυσιακό ξεχώρισε η Μπορχανί με 9 πόντους, ενώ Πένε και Ράντοβιτς είχαν από 8. Η Κάταλιν Κις προφύλαξε την Ιφιγένεια Σαμπάτη που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και λίμπερο αγωνίστηκε η Σοφία Αποστολάκη με με τη Φωτεινή Βουλγαράκη.

Διακύμανση:

• 1ο σετ: 8-3, 16-12, 21-14, 25-17
  • 2ο σετ: 8-2, 16-10, 21-13, 25-15
  • 3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-18

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 42 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 2 άσσους, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-15, 25-18) σε 68'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορένζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 7 (4/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γουίντερς 11 (9/16 επ., 2 άσσοι, 43% υπ. - 21% άριστες), Όλμπρεχτ 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Κούμπουρα 16 (15/29 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 8 (4/14 επ., 4 άσσοι, 35% υπ. - 12% άριστες) / Κοσμά (λ, 43% υπ. - 0% άριστες), Γιώτα 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 2 (2/3 επ.), Ζαφειρίου.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Κάταλιν Κις): Κασδοβασίλη 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Πένε 8 (7/19 επ., 1 μπλοκ, 24% υπ. - 18% άριστες), Μπέντα 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Μπορχανί 9 (9/21 επ.), Ράντοβιτς 8 (8/20 επ., 26% υπ. - 22% άριστες), Αργυρίου 3 (0/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Βουλγαράκη (λ, 25% υπ. - 25% άριστες), Αποστολάκη (λ, 36% υπ. - 36% άριστες), Γαροφαλάκη, Ζίγκα, Μπαξιβανάκη.

ΑΟ Θήρας - ΑΣΠ Θέτις 3-1

Με την Τάνια Κιουτσιούκη να πιάνει το... τέλειο, ο Α.Ο. Θήρας έκανε την ανατροπή στην έδρα του και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ επί της Θέτιδας για την 5η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Η κεντρική της Σαντορίνης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με το απόλυτο 10/10 τελειωμένες επιθέσεις και 6 μπλοκ και μαζί με την Μερκάδο που σταμάτησε στους 26 πόντους έδωσαν στον Α.Ο.Θ. τη δεύτερη φετινή του νίκη.

Η Θέτιδα προηγήθηκε στα σετ, ισοφαρίστηκε και ενώ είχε τον έλεγχο του τρίτου σετ (14-20), ο Α.Ο. Θήρας ισοφάρισε σε 21-21, προηγήθηκε με 24-23 με επίθεση της Κιουτσιούκη και με λάθος της Χέιντεν έγινε το 25-23 και το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ το 15-11 έγινε 17-17 και με μία επίθεση της Κέτσμαν και από ένα μπλοκ από τις Λάνγκεγκερ, Κωνσταντέλλου το σκορ έγινε 20-17, για να τελειώσει η Κιουτσιούκη με επίθεση τον αγώνα για το τελικό 25-20 και το 3-1 σετ.

Διακύμανση:

• 1ο σετ: 7-8, 10-16, 18-21, 20-25
  • 2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-14, 25-23
  • 3ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 25-23
  • 4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-20

*Οι πόντοι του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 4 άσσους, 58 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 48 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-23, 25-23, 25-20) σε 121'

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Μπόζιτς 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 13 (10/34 επ., 3 μπλοκ, 59% υπ. - 48% άριστες), Μερκάδο 26 (22/46 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κέτσμαν 12 (11/33 επ., 1 άσσος, 62% υπ. - 38% άριστες), Κιουτσιούκη 16 (10/10 επ., 6 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 54% υπ. - 29% άριστες), Καλαποδά, Αδαμοπούλου, Φάκη.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Χέιντεν 25 (19/37 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ. - 40% άριστες), Πολιτάνσκα 2 (1/11 επ., 1 μπλοκ), Σιρίνινα 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Λέιθαμ 8 (7/22 επ., 1 μπλοκ), Χάρντεμαν 18 (15/42 επ., 3 μπλοκ, 23% υπ. - 12% άριστες), Παπαγεωργίου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 33% υπ. - 24% άριστες), Κοντονή (λ), Φλιάκου, Παυλοπούλου, Λουκά 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ).

Α.Σ. Άρης - Ζ.Α.Ο.Ν. 3-0

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη που επικράτησε με 3-0 του ΖΑΟΝ στο κλειστό της Μίκρας.

Αυτό ήταν το δεύτερο τρίποντο για τις κιτρινόμαυρες, αλλά το πρώτο εντός έδρας, ενώ ο Ζ.Α.Ο.Ν. γνώρισε την 5η του ήττα σε ισάριθμα ματς. Ο Άρης αγωνίστηκε χωρίς την Στρούμιλο η οποία ένιωσε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και προφυλάχθηκε, ενώ επανεμφανίστηκε και έπαιξε για λίγο ως αλλαγή η Ρόμπινσον.

Στο πρώτο σετ ο ΖΑΟΝ αιφνιδίασε τον Άρη και πιέζοντας στην υποδοχή ξέφυγε νωρίς εμ 1-5, διατηρώντας με σχετική άνεση το προβάδισμα μέχρι και τις 10-14... Εκεί ο Άρης πλησίασε στον πόντο με συνεχόμενα μπλοκ (13-14) για να φτάσουν και πάλι στο +3 οι φιλοξενούμενες (13-16). Με την Τσούμπα ο Άρης μπόρεσε να ισοφαρίσει για πρώτη φορά σε 16-16 για να φτάσουμε στο 21-22 που έγινε 24-22 για το πρώτο κιτρινόμαυρο προβάδισμα. Το θρίλερ όμως είχε συνέχεια καθώς η Γιοβάνη έσβησε το πρώτο σετ μπολ, η Παπαδέδε το δεύτερο και με κακή υποδοχή το σκορ έγινε 24-25 με τον ΖΑΟΝ να χάνει δύο κόντρα επίθεσεις για να τελειώσει το σετ και να το πληρώνει καθώς με δύο επιθέσεις της Τσούμπα και άουτ της Παπαδέδε ο Άρης έκανε το 1-0.

Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε και όλο το ματς καθώς στα άλλα δύο σετ ο Άρης ξέφυγε πολύ γρήγορα με μεγάλες διαφορές και έφτασε χωρίς άλλα απρόοπτα στη νίκη.

Διακύμανση:

• 1ο σετ: 4-8, 13-16, 20-21, 27-25
  • 2ο σετ: 8-2, 16016, 21-10, 25-10
  • 3ο σετ: 8-0, 16-6, 21-16, 25-19

Τα σετ: 3-0 (27-25, 25-10, 25-19) σε 75'

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του ΖΑΟΝ προήλθαν από 3 άσσους, 30 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 6 (2/2 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Απλαδά 8 (3/8 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσούμπα 27 (25/53 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Σίλβα 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Κεραμιτσοπούλου 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.-38% άριστες), Θεοδοσίου 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.-43% άριστες) / Καμπούρη (λ, 50% υπ.-35% άριστες), Αποστολίδου, Νταφοπούλου, Ρόμπινσον, Σαλαγκούδη 1 (1 άσσο).

Ζ.Α.Ο.Ν. (Κώστας Λιώσης): Λε Του 3 (1/1 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Γιοβάνη 13 (12/33 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ.-25% αριστες), Παπαδέδε 8 (7/29 επ., 1 άσσος, 35% υπ.-24% άριστες), Κούση 1 (0/4 επ., 1 μπλοκ), Αρβανιτόπουλου 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Μερακλή 4 (3/11 επ., 1 άσσος), Γρυλλάκη (λ, 32% υπ.-25% αριστες), Τσιάκου (λ), Γιώτα, Πατέλη, Ρεντούμη 1 (1/6 επ.).

Α.Ο. Λαμίας 2013 - Α.Ο. Αιγάλεω 3-1

Ο ΑΟ Λαμίας έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί και πανηγύρισε το πρώτο του τρίποντο στη Volley League.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την ομάδα του Ηλία Αγγέλη, ωστόσο στην πρεμιέρα είχε πάρει το δίποντο κόντρα στον ΑΟΘ, ενώ αντιθέτως το Αιγάλεω παρά τη βελτιωμένη εικόνα του (μετά το πρώτο σετ) γνώρισε την 5η του ήττα σε ισάριθμα ματς.

Η Λαμία ξεκίνησε πολύ καλύτερα τον αγώνα και πιέζοντας στο σερβίς (4 άσσοι) κι έχοντς εξαιρετική παρουσία στην επίθεση (61%) έκανε εύκολα το 1-0, ενώ προηγήθηκε με 6-1 στην αρχή του 2ου σετ.

Εκεί το Αιγάλεω άλλαξε εικόνα, ανέβασε κατακόρυφα την παρουσία στο φιλέ και έκανε γρήγορα την ανατροπή (7-8), ενώ παρόλο που η Λαμία προηγήθηκε ξανά με 16-13, επέστρεψε και στο 19-20 με επιμέρους σκορ 3-6 πήρε το σετ.

Στο τρίτο όμως και πάλι η Λαμία άνοιξε γρήγορα τη διαφορά (8-6, 14-9) για να έρθει εύκολα το 2-1, ενώ στο δ' σετ είχαμε μάχη μέχρι το 16-16 που έγινε 21-16 για τη Λαμία. Το Αιγάλεω μείωσε σε 21-19 και στο 22-20 είχε την ευκαιρία να ρίξει τη διαφορά στον πόντο, αλλά η Λίβινγκστον σταμάτησε με μπλοκ την Πετροβάρι και με νέο μπλοκ της Μέμπους γράφτηκε ο επίλογος στο ματς.