VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-3: Νέο break για τις πράσινες και πρόκριση στον τελικό

Ο Παναθηναϊκός για δεύτερη φορά επικράτησε στην έδρα της ΑΕΚ με 3-1 σετ και προκρίθηκε στους τελικούς της Volley League γυναικών όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Τρίτο break είχαμε στην σειρά του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ με τις πράσινες να επικρατούν 3-1 σετ της Ένωσης στη Νέα Φιλαδέλφεια και να παίρνει την πρόκριση στους τελικούς της Volley League όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Οι πράσινες ήταν πιο σταθερές σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν δίκαια την πρόκριση. Μεγάλο ματς από Ανθούλη, Γκρόθες, Κρος και Ρόγκα. Καθοριστική αποδείχτηκε η είσοδος της Χατζηευστρατιάδου η οποία βοήθησε σημαντικά.

Το ματς: Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με τα σερβίς της Νίζετιχ κατάφερε να προηγηθεί με 4-1, όμως οι πράσινες γρήγορα μάζεψαν τη διαφορά και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και το 11-11.

Από εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να χαλάσει την υποδοχή της ΑΕΚ, το μπλοκ του δούλεψε εξαιρετικά και οι παίκτριες του Καλμαζίδη ξέφυγαν ακόμα και με οκτώ πόντους (14-22), για να κατακτήσουν το σετ με 19-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που ξέφυγε πρώτος με τρεις (6-9), αλλά η ΑΕΚ έφερε αμέσως το σετ στα ίσα με επί μέρους 3-0 χάρη στα σερβίς της Νίζετιχ.

Η Ένωση κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές με τρεις πόντους (14-11 και 20-17), αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε άμεσα. Έτσι, το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την ΑΕΚ να το κατακτά με 25-23 χάρη σε επίθεση της Καλντερόν και άστοχο χτύπημα της Ανθούλη.

Τρελή ήταν η διακύμανση του τρίτου σετ. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-1, ο Παναθηναϊκός μείωσε στους δύο (6-4), αλλά η Ένωση κατάφερε να ξεφύγει με 11-6. Οι πράσινες κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά ενώ στο 14-11 είχαμε μικρή διακοπή στο ματς.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (14-13), όμως εκ νέου η ΑΕΚ κατάφερε να ξεφύγει με τρεις (16-13). Από εκεί και μετά ακολούθησε επί μέρους 2-10 για τον Παναθηναϊκό. Οι πράσινες προηγήθηκαν με 18-19 με την Χατζηευστρατιάδου να πηγαίνει στο σερβίς, με την Ελληνίδα κεντρικό να φεύγει από εκεί όταν το σκορ ήταν 18-23.

Η ΑΕΚ κατάφερε να μαζέψει ξανά τη διαφορά, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που κατάφερε να κλείσει το σετ με 25-22 και να προηγηθεί με 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι παίκτριες του Καλμαζίδη μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και προηγήθηκαν με 8-2 και 4-11. Η ΑΕΚ μείωσε στους δύο (10-12), όμως η Γκρόθες με τα σερβίς της βοήθησε ώστε το Τριφύλλι να ξεφύγει με επτά (11-18).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην τελική ευθεία του σετ προηγούμενος με 22-15, η Ένωση κατάφερε να μειώσει μέχρι και τους δύο (22-24) αλλά το ματς έληξε με επίθεση άουτ από την Σίλβα. Οι άνθρωποι της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν για την απόφαση, αλλά ο Μυλωνάκης ήταν κάθετος στην απόφασή του.

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-3

Τα σετ: 19-25, 25-23, 22-25, 22-25

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 12 (9/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 39% άριστες), Καλαντάτζε 7 (4/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλντερόν 15 (13/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ. - 38% άριστες), Σίλβα 16 (14/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 8 (5/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 69% υπ. - 44% άριστες), Ξηντάρα, Βλαχάκη 4 (4/7 επ., 57% υπ. - 57% άριστες), Ξανθοπούλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 15 (11/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 55% υπ. - 34% άριστες), Γκρότους 11 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 26% άριστες), Παπαφωτίου 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Ανθούλη 21 (19/43 επ., 2 μπλοκ), Κρος 13 (10/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μέντιτς 3 (3/6 επ.) / Ρόγκα (λ, 61% υπ. - 32% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Νικολογιάννη 1 (1/2 επ.), Μεταξά.