ATP

Τσιτσιπάς: Το χρηματικό έπαθλο που πήρε για την κατάκτηση του Mubadala Tennis World Championship

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο ATP Finals
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο ATP Finals 2022 ANTONIO CALANNI / AP PHOTO

Μπορεί το Mubadala Tennis World Championship να ήταν τουρνουά επίδειξης, ωστόσο ο Στέφανος Τσιτσιπάς έλαβε ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό για την κατάκτησή του.

Εξαιρετική ήταν η παρουσία του Στέφανου Τσιτσιπά στο Mubadala Tennis World Championship. Ο Έλληνας τενίστας κατέκτησε το τουρνουά επίδειξης αφού στον τελικό επικράτησε του Ρούμπλεφ.

Μπορεί το Mubadala Tennis World Championship να μην προσφέρει στον Στεφ κάποιο όφελος στην παγκόσμια κατάταξη, ωστόσο θα του δώσει ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό.

Συγκεκριμένα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα προσθέσει στον τραπεζικό του λογαριασμό 250.000 δολάρια που αντιστοιχεί στο έπαθλο που είχαν ορίζει οι διοργανωτές για τον νικητή.