INDIAN WELLS

Σνάιντερ - Σάκκαρη 1-2: Πάτησε το γκάζι μετά το πρώτο σετ και συνεχίζει στις 32 του Indian Wells

Η Μαρία Σάκκαρη σε αγώνα της στο Ντουμπάι κόντρα στην Έμμα Ναβάρο | 19 Φεβρουαρίου 2024 @2024 KAMRAN JEBREILI/AP IMAGES

Η Σάκκαρη μπήκε λίγο νωθρά κόντρα στην Σνάιντερ, όμως έκανε την ανατροπή επικρατώντας με 2-1 σετ (5-7, 6-4, 6-0) και προκρίθηκε στις 32 του Indian Wells, όπου θα αντιμετωπίσει τη Καρολίν Γκαρσία.

Η Μαρία Σάκκαρη (Νο9) μπήκε με το δεξί στο Indian Wells το βράδυ του Σαββάτου (09/03) απέναντι στη 19χρονη Ντιάνα Σνάιντερ (Νο74) καθώς επικράτησε με 2-1 σετ (5-7, 6-4, 6-0) και συνεχίζει στους "32" του 100αριού αμερικανικού τουρνουά.

Αντίπαλός της στον επόμενο γύρο είναι η Γαλλίδα Καρολίν Γκαρσιά (Νο. 26 της παγκόσμιας κατάταξης), η οποία την ίδια ώρα με τη Σάκκαρη νίκησε με 2-1 την Τόμοβα.

Το ματς

Η Ελληνίδα τενίστρια ξεκίνησε αρκετά νωθρά το παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει με 5-2 γκέιμ στο πρώτο σετ. Στη συνέχεια όμως κατάφερε να ισοφαρίσει να κάνει το 5-5 και η αναμέτρηση να οδηγηθεί στο τάι μπρέικ όπου η Σνάιντερ επικράτησε και έκανε το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ υπήρχε μάχη ανάμεσα στις δύο τενίστριες με κάθε μια να κρατά το σερβίς της μέχρι το έβδομο γκέιμ όπου η Σάκκαρη έκανε μπρέικ και πέρασε μπροστά στο σκορ με 4-3 σε ένα καθοριστικό σημείο, μάλιστα έφτασε και στο 5-3 με την 19χρονη από τη Ρωσία να μειώνει σε 5-4. Εν τέλει η Σάκκαρη πήρε το δέκατο γκέιμ, έκανε το 6-4 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ η Μαρία έδειξε το καλό της πρόσωπο και σκόρπισε την Σνάιντερ που δεν κατάφερε να κατακτήσει ούτε ένα game, με την Ελληνίδα τενίστρια να επικρατεί με 6-0.