MONTE-CARLO MASTERS

Ρούνε - Ρούμπλεφ 1-2: Με ανατροπή κατέκτησε το Monte Carlo Masters

Ο Αντρέι Ρούμπλεφ πανηγυρίζει νίκη κόντρα στον Φριτς
Ο Αντρέι Ρούμπλεφ πανηγυρίζει νίκη κόντρα στον Φριτς 2023 AP PHOTO/DANIEL COLE

Ο Ρούνε (Νο9) πήρε το πρώτο σετ, όμως ο Ρούμπλεφ (Νο6) επέστρεψε και κατάφερε να κάνει την ανατροπή φτάνοντας στην κατάκτηση του τροπαίου του 1000αριού τουρνουά Monte Carlo Masters.

Ο Αντρέι Ρούμπλεφ κατάκτησε το πρώτο του ATP Masters 1000. Ο Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης επικράτησε 2-1 σετ του Χόλγκερ Ρούνε (Νο9) και σήκωσε το τρόπαιο στο τουρνουά στο Μόντε Κάρλο.

Ο Ρούνε μέσα σε 56 λεπτά πήρε το πρώτο σετ με 7-5. Ο 19χρονος Δανός βρήκε πρώτος το break και στο 12ο game κατάφερε να κάνει και δεύτερο, για να κλειδώσει το 1-0.

Ο Ρούμπλεφ επέστρεψε δριμύτερος και πήρε πανηγυρικά το δεύτερο σετ με 6-2 μέσα σε 34 λεπτά, βάζοντας σε καθεστώς πίεσης τον αντίπαλό του.

Στο τρίτο σετ, παρά το γεγονός ότι ο Ρώσος βρέθηκε να χάνει με 4-1 μπόρεσε να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση και να κατακτήσει τη νίκη σ' έναν αγώνα που διήρκησε πάνω από 2,5 ώρες.